Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej było najważniejszym wydarzeniem ubiegłego tygodnia z perspektywy złotego. Decyzja o podwyżce stóp procentowych o 50 bps spotkała się jednak z rozczarowaniem części inwestorów oczekujących bardziej agresywnego ruchu i zainicjowała niewielką przecenę polskiej waluty.
Kurs EUR/PLN, który momentami zniżkował do 4,5770 na koniec omawianego okresu sięgnął poziomu 4,6150. Tym bardziej, iż negatywnie na wycenę złotego – ale i węgierskiego forinta – oddziaływał brak akceptacji dla Krajowego Planu Odbudowy przez Brukselę w tym roku.
Spośród walut regionu pozytywnie wyróżniała się natomiast czeska korona
Na globalnych rynkach walutowych ostatnie dni były czasem stabilizacji notowań eurodolara wokół poziomu 1,13. Wsparciem w niewielkiej aktywności inwestorów było ubogiego kalendarium istotnych danych makroekonomicznych oraz oczekiwanie na grudniowe posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (środa) i Europejskiego Banku Centralnego (czwartek).
USD/PLN
Uważamy, że najbliższe dni przyniosą niewielki wzrost notowań pary USD/PLN, co będzie udziałem zarówno oczekiwanej niewielkiej zwyżki notowań EUR/PLN jak i spadku eurodolara. Poziom 4,1108 przyjmujemy za docelowy, a o ewentualnych głębszych zmianach decydować będzie sentyment globalny kształtowany przez wynik posiedzeń banków centralnych, jak i doniesienia w sprawie przebiegu pandemii COVID-19.
Na bazowych rynkach długu doszło również do niewielkiego zwyżki dochodowości. Bund zyskał 4 bps i sięgnął poziomu -0,35% na fali niewielkiej poprawy nastrojów rynkowych. Dla amerykańskiej 10-latki, której dochodowość wzrosła o 5 bps do 1,48% wsparcie stanowiły niedawne jastrzębie komentarze przedstawicieli Fed, w tym prezesa J.Powella.
https://www.fxmag.pl/artykul/potezne-zmiany-na-foreksie-kurs-euro-eurpln-oraz-kurs-dolara-usdpln-przed-wybiciem-polska-waluta-w-odwrocie-sprawdz-tygodniowa-zmiane-kursow-walut-eurczk-eurhuf-eurtry
Inne tematy w dziale Gospodarka