Czy rynek kryptowalut - zgodnie z tym, co twierdzą politycy i instytucje nadzorcze - jest rajem dla przestępców finansowych i służy głównie do prania brudnych pieniędzy i unikania podatków?
Przemek Huminiecki: Jeśli chodzi o dane na temat prania brudnych pieniędzy, to ciężko wypowiadać się na temat skali tego zjawiska na rynku krypto. Chociażby dlatego, że szacunkowa wartość wszystkich środków, które każdego roku są “prane” oscyluje od 800 mld do nawet 2 bln dolarów. 90% z tego jest niewykrywalne. W przypadku rynku kryptowalut mamy bardziej konkretne dane, które mówią, że ok. 2% wszystkich transakcji może być powiązana właśnie z praniem brudnych pieniędzy. Nadużycia na rynku kryptowalut oczywiście istnieją, ale są marginalne w stosunku do całej pozostałej aktywności.
Jarosław Olejarz: Co ciekawe, do historii kryptowalut można porównać początku emitowania banknotów w XIX w. Wtedy ich emisją tak naprawdę zajmowały się prywatne firmy. Największe ryzyko związane z praniem brudnych pieniędzy wciąż wiąże się z rynkiem pieniężnym, a nie kryptowalutami. Ustawodawcy dążą natomiast do coraz większego ograniczenia anonimowości na rynku kryptowalut.
Jak obecnie wyglądają europejskie regulacje rynku kryptowalut?
JO: Regulacje wciąż są jeszcze w powijakach. Dotychczas europejskie kraje regulowały kwestie prawne na poziomie lokalnym, indywidualnie. Parlament Europejski ma już gotowe rozporządzenie, które wprowadzi jednolite standardy dla wszystkich krajów członkowskich.
Regulacje są podobne do tych, które obowiązują banki komercyjne. Firmy, które będą prowadziły działalność związaną z obrotem kryptowalutami, albo też będą je emitować będą musiały uzyskać specjalne pozwolenie, w ramach którego trzeba będzie spełnić szereg wymagań, kapitałowych i reputacyjnych. Można to porównać do wymagań stawianych przed instytucją płatniczą.
Mówiąc najprościej - w zasadzie każdy podmiot związany z rynkiem krypto będzie podlegał europejskim regulacjom.
PH: Chciałbym rozwiać pewne obawy dotyczące weryfikowania swojej tożsamości na giełdach kryptowalut, ze względu na to, że wiele osób obawia się czy są one bezpieczne. Najczęściej jest to bezpieczniejsze niż weryfikowanie swoich danych w banku, który przetrzymuje nasze personalne informacje, narażając je na wyciek danych. Jeśli chodzi o giełdy kryptowalut, to większość z nich ma całkowicie zautomatyzowane procesy, które nie zostawiają śladu, który mógłby wypłynąć w trakcie potencjalnego ataku hackerskiego. Po zweryfikowaniu naszych danych osobowych nie ma już do nich wglądu, więc nie ma też ryzyka, że ktoś je później wykradnie. Część giełd zaczyna też wprowadzać zweryfikowane adresy zewnętrznych portfeli, z których będziemy wpłacać środki i na które będzie można je przesłać. W tej chwili mamy już niewiele liczących się podmiotów na rynku krypto, które nie robią KYC (weryfikacji tożsamości klienta)
Bartosz Mazurek: Pamiętam jak w 2019 r. zaczynałem przygodę z kryptowalutami. Bez problemu przelałem pieniądze z rachunku bankowego na giełdę krypto, kupiłem kryptowaluty i przesłałem na swój portfel, nikt mnie o nic nie pytał. O pochodzenie środków po raz pierwszy zapytano mnie, gdy chciałem wypłacić część środków, zamieniając je z krypto na fiat. Transakcja została zatrzymana przez bank ING, musiałem się tłumaczyć co to za przelew i wysyłać wrażliwe dane za pośrednictwem maila. Pomyślałem sobie, że jak tak będzie to wyglądało, to nie jest to zbyt wygodne. Zacząłem się zastanawiać, w którym kierunku pójdzie ten rynek, bo wiedziałem, że nie będzie stał w miejscu. Z czasem doszedłem do wniosku, że to może pójść wyłącznie w stronę stuprocentowo zdigitalizowanej i zautomatyzowanej weryfikacji tożsamości klienta i pochodzenia jego środków. Musimy teraz doprowadzić do takiej sytuacji, w której jednym kliknięciem, w ciągu kilku sekund daję możliwość zweryfikowanie tego skąd pochodzą moje pieniądze i tak samo szybko mogę bezpiecznie zweryfikować to kim jestem.
I tutaj pojawia się właśnie potencjał biznesowy dla takich firm jak Femion Technology, który już teraz ma większość licencji i rozwiązań, które coś takiego umożliwiają. Do tego właśnie służy open banking.
https://www.fxmag.pl/artykul/nowe-regulacje-na-rynku-kryptowalut-to-ogromny-potencjal-biznesowy-dla-fintechow-wywiad-z-millennials-vc-i-femion-technology
https://www.fxmag.com/forex/one-of-the-most-trending-topics-interest-rates-what-are-they
Inne tematy w dziale Polityka