irgendwo irgendwo
876
BLOG

Już tylko cztery kraje UE mają dwucyfrową inflację !

irgendwo irgendwo Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 30

Eurostat podał właśnie poziom inflacji HICP (Harmonised Index of Consumer Prices) dla krajów europejskich za czerwiec br. Z najwyższą inflacją na starym kontynencie zmaga się obecnie Turcja (38.3%), Węgry (19.9%) i Serbia (13.5%). Najniższy wzrost cen w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zaobserwowano w Belgii (1.6%), Hiszpanii (1.6%) i Luksemburgu (1.0%). Średnia inflacja HICP w całej Unii wyniosła 6.4%, w strefie euro 5.5%. Z zestawienia wynika również, że z dwucyfrową inflacją borykają się jeszcze cztery kraje Unii: wspomniane już Węgry, Słowacja (11.3%), Czechy (11.2%) i Polska (11.0%). Dla pełnego obrazu inflacji w UE warto przeanalizować trend z ostatnich kilku miesięcy. Ciekawie na przykład wygląda sytuacja w krajach bałtyckich: Estonia odnotowała w II kwartale br. jeden z najwyższych wzrostów cen w Unii - 2.79%, podczas gdy pozostałe kraje tego regionu były mocno poniżej średniej w strefie euro (0.92%). Ceny na Łotwie wzrosły o 0.45%, a na Litwie wręcz spadły o 0.02% !

Takie rozbieżności pomiędzy sąsiadującymi ze sobą i podobnymi gospodarczo krajami wskazują na uaktywnianie się lokalnych czynników wpływających na poziom cen i spadek znaczenia globalnych tendencji. Warto o tym pamiętać w dyskusjach o sposobach walki z inflacją w najbliższych miesiącach.

irgendwo
O mnie irgendwo

szczęśliwy ojciec trójki dzieci, licencjonowany makler i doradca inwestycyjny z ponad 25-letnim stażem na rynku kapitałowym, wierzący w progres poznawczy

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka