5 obserwujących
101 notek
36k odsłon
  228   0

Decyzja Stalina z maja 1940 kosztowała życie 20 mln obywateli ZSRR i ...

  - życie  setek tysięcy  obywateli innych krajów....

a w zasadzie jej  brak ...


  10 maja  1940  zaistniały idealne   warunki  by zrealizował  on swe  zamiary  z  lata  1939 roku:

-zbudowania  koalicji  z Francją i Anglią przeciw  faszystowskim Niemcom.

( przynajmniej  tak głosiła  propaganda  sowiecka...)

  Do walki weszły siły zbrojne  Francji, Anglii - także  Holandii i Belgii;

- na terenach Polski  nie pozostały praktycznie żadne  sensowne  siły, które  mogłyby  powstrzymać  ewentualny atak   Armii Czerwonej.


 Oficjalna  propaganda  sowiecka/ rosyjska mówi też , że Pakt Ribbentrop-Mołotow  został przez  ZSRR  zawarty tylko po to  by zyskać na czasie - by  przygotować się  na nieuchronną agresję faszystowskich Niemiec;  i tak doszło  by więc  do  zerwania Paktu i do starcia.

 Dlaczego więc Stalin spokojnie obserwował wojnę  między  Niemcami a Francją  i Anglią  i nie uczynił nic  by wykorzystać  tę  nadzwyczajna okazję  do..

...  pokonania  faszystowskich  Niemiec  wspólnie z Francją  i Anglią i prawdopodobnie   zakończenia wojny w roku 1940 - Niemcy  nie wytrzymały by wojny  na 2 fronty.


***

 Jak mogła  by wyglądać  taka  operacja  od strony  militarnej.

Załóżmy że atak  nastąpił  by 15 lipca ( potrzeba było  by  kilku dni  dla osiągniecia  pełnej  gotowości bojowej, pobrania amunicji, paliwa- wreszcie  przygotowania  planów, wydania rozkazów, przemieszczenia jednostek w kierunku granicy).

   Stosunek   sił  był porażający:

- Niemcy  mieli  w Polsce  zaledwie  kilka  pełnowartościowych  dywizji  piechoty  i około   10 w  trakcie  formowania, szkolenia, wyposażania; nie mieli żadnych  dywizji  pancernych.

- ZSRR  mógł  skierować do akcji  lekko  100  dywizji piechoty a także - co bardzo ważne  10 mobilnych dywizji  kawalerii (  tak dywizja  kawalerii  miał na stanie   do  64  czołgów  BT-7  !!)  - razem  to już  740  czołgów  - przeciw  praktycznie  pozbawionej  wsparcia czołgów  piechocie.

 Ogółem  ZSRR  miał  do dyspozycji   w maju 1940  ok. 400 czołgów średnich T-28,
ok. 4 tys. BT-7 ,prawie 10 tys. T-26 ; mieli też czołgi pływające - przydatne w zdobywaniu przyczółków przy forsowaniu rzek;ok. tysiąca T-38.

  Dodatkowo: Niemcy  w ogóle nie liczyli się  z możliwością  ataku ze strony  ZSRR  i na wschodzie  terenu Polski  były  tylko  symboliczne siły- nie mieli  żadnej  możliwości  przeciwstawienia się w tym momencie inwazji  Armii  Czerwonej

 Z  leżącej  wtedy  na granicy  podzielonej Polski ,  Łomży do Warszawy jest 150 km
z Brześcia 210 km- i była linia kolejowa do wykorzystania.

Operacja  zajęcia  terenów  do Wisły  nie mogła  by w takiej  sytuacji  zająć  więcej  niż tydzień!!


- Jak zareagowali  by Niemcy ? Ich reakcja musiała  by potrwać:

 najpierw  wysłano  by  kilka lub może kilkanaście  dywizji piechoty  z rezerw z terenu  Niemiec; ale  to  stanowczo za mało;

musieli by wycofać  część sił pancernych  (co najmniej  1/3)  z Francji  i podobnie  co najmniej 1/3 sił Luftwaffe + dalsze  dywizje  piechoty - co najmniej  kilkanaście.


A to oznaczało  by koniec  szans  na pokonanie Francji  wspieranej  przez  Anglię - koniec Blitzkriegu;

tym bardziej,  że na wieść  o  ataku  ZSRR  na Niemcy morale  francuskich żołnierzy  znacznie  by wzrosło  a  Anglia  zdecydowała  by wtedy  o wysłaniu  dalszych sił na kontynent.


Czym w tym  czasie- 10-15  maja  1940 roku  zajmowało  się Najwyższe Dowództwo  RKKA  oraz  sam Stalin ?

np. 10 maja , od godz. 18  odbywało się posiedzenie Komisji  d/s manewrów-


№74. Протокольная запись №6 заседания комиссии ГВС[358]
10 мая 1940 г. (вечернее заседание в 18.00)

brali udział  m.in:

 Tymoszenko, Budionny, Pawłow, Kriponos - wierchuszka  Dowództwa  Armii  Czerwonej

tematyka planowanych  manewrów:

pokonywanie zapór  z drutów  kolczastych  i innych, walki na przednim  skraju  i w głębi obrony ( przeciwnika) , przełamywanie  linii umocnionych.

10 maja  , inne posiedzenie  - o wojennej  ideologii- w którym  referował Szef Zarządu Politycznego  Armii Czerwonej

№77. Доклад начальника Политического управления Красной Армии Л.3. Мехлиса о военной идеологии[362]
10 мая 1940 г.

Armia Czerwona ma doskonałą technikę wojenną i wspaniałych żołnierzy. W tym sensie jest już przodująca. Konieczne jest także uczynienie go postępowym w odniesieniu do nauk wojskowych i kultury wojskowej. Jest to jeden z głównych warunków osiągnięcia zwycięstwa w przyszłych wojnach przy niewielkim przelewie krwi.

mój komentarz(     a gdy  10 maja  pojawiła  się właśnie  możliwość zakończenia  wojny  właśnie przy małych stratach  własnych - Stalin tę  okazję  zignorował..)


  W maju  1940  Stalin  nadal  uważał  Anglię  za głównego  wroga  ZSRR , absolutnie nie pomógł  by temu imperialistycznemu , kapitalistycznemu  państwu , które  ciemiężyło   tylko  narodów w swych koloniach...

   O ile był bardzo zadowolony  , że  -  nareszcie  doszło  do starcia  Niemiec  z Francją  i Anglią ;  jego   wywiad  dawno  mu doniósł o tych planach Hitlera - o tyle później- był bardzo  rozczarowany  tak szybkim  upadkiem  Francji; liczył na długotrwałą  , wyczerpującą  wojnę - w trakcie  której  Armia  Czerwona  otrzyma  nowe  czołgi i samoloty  , by   ...  ruszyć  na Europę , osłabioną  ta wojną.

- Gdyby  Stalin wykorzystał  te okazję..

-. nie byłoby klęski 22  czerwca  1941

- nie byłoby Wielkiej  Ojczyźnianej, oblężenia i głodu w Leningradzie itd.

- nie byłoby  nawet D-Day...

gdyż  wojna  zakończyłaby  się albo w 1940  albo w 1941;

 możliwe,  że w 1940  i nie zdobyciem  Berlina tylko  kapitulacją- po odsunięciu  Hitlera  od  władzy- gdy jego  plan  rozprawy  z  wrogami po  kolei : najpierw  Francja   , potem ZSRR  - upadł.


Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale