4 obserwujących
124 notki
42k odsłony
  174   2

Gen. A.Cz. który w 1940 proroczo podał przyczyny klęski 41r. - niesamowita historia.

  Historia,  która  przeplata się  z losami Polski i ma w Polsce  kontynuację.

 Nazywał się ... De Lazari - bardzo dziwne - jak na ZSRR - nazwisko;  był potomkiem emigranta z wyspy Zakhyntos -  Greko-Włocha, który rozpoczął  służbę u Cara w  połowie XVIII wieku.

Z dokumentów, do których dotarł, wiadomo, że de Lazari wywodzą się z wyspy Zante, stanowiącej niegdyś kolonię wenecką. W herbie mieli falę morską z uniesioną nad nią ręką trzymającą gałązkę oliwną. Rodzinne brzegi opuścił w r. 1770 Dimitrios, by zaciągnąć się do wojska Katarzyny Wielkiej, walczącej wtedy z Turkami. Wedle ustnej legendy zakończył życie tragicznie – zasztyletowany w Atenach.*)

Generał  Aleksander Nikołajewicz De Lazari po rewolucji zrobił karierę w  Armii Czerwonej; przerwaną tragicznie w 1941 roku , gdy 25 czerwca został  aresztowany a następnie zamordowany w lutym 1942.

Oskarżono go o to,  że w swych wypowiedziach publicznych, wykładach - niezgodnie  z oficjalną  wykładnią  władz-  mówił o możliwości konfliktu wojennego z Niemcami ! Czyżby  zginął dlatego, że jego opinie podważały i oficjalną wersję wydarzeń i postawę samego Stalina, który uparcie twierdził , że Niemcy nie zaatakują ?

  Był historykiem wojennym,naukowcem, wykładowcą  Uczelni Wojskowej,  napisał wiele  prac naukowych, głównie o I wojnie światowej; ... ale..  napisał też artykuł  o klęsce Polski w kampanii  wrześniowej - opublikowanym w nr 1 z roku 1940  specjalistycznego pisał wojskowego:  Wojenno-Istoricieskij Żurnał  właśnie w tym artykule napisał-  jak się okazało prorocze słowa:

image

Otóż  pisząc o klęsce Polaków napisał, że  jedną z głównych przyczyn było to  ( wg niego- co nie było zgodne z prawdą) , że armia polska ćwiczona była do zadań ofensywnych i zaniedbała przygotowania  do obrony.


( a to były  podstawowe przyczyny klęski  A.Cz. w czerwcu  1941 roku-  Stalin szykował armie do marszu  wyzwoleńczego a nie do obrony)


  Generał De Lazari został  pośmiertnie ( połowicznie)  zrehabilitowany, czyli  jego akta  powinny być w  rosyjskim archiwum;  tam zapewne zapisane jest co dokładnie mówił  De Lazari  o możliwości wojny z Niemcami - za co spotkała go tak straszliwa kara.

 Jak wynika z dostępnych ,szczątkowych informacji o jego losie  ( artykuł w  Wojenno-Istoricieskim Żurnalu nr 3 /1990) gdzieś na przełomie  1940/1941  wezwano go na przesłuchanie,  z którego wrócił roztrzęsiony;  przesłuchania  powtarzały się  a  25 czerwca 1941 , czyli  2 dni po agresji  Niemiec  - został aresztowany; jego los długo pozostawał nieznany.

image

 Stalin był mściwy - likwidował wszystkich , którzy  z jakichkolwiek powodów mu podpadli; w tym przypadku  zapewne chodziło o to , że opinie generała  De Lazari  podważały jego autorytet Wodza Narodu , który jakoś  nie przewidział niespodziewanej agresji Niemiec , gdy  taką możliwość  uwzględniał  i mówił o niej  - generał Armii Czerwonej; to była likwidacja niewygodnego świadka epoki.


**

*)

https://prenumeruj.forumakademickie.pl/fa/2013/05/de-lazari-cz-1-z-ziemi-wloskiej/
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale