4 obserwujących
129 notek
43k odsłony
  157   2

Ostatnie przygotowania do ofensywy A.Cz. na Zachód latem 1941 - nowe dowody

 To są treści zakazane w Polsce na forum Druga Wojna Światowa:

image

zostałem wyrzucony, gdyż wpisywałem opinie niezgodne z oficjalną, rosyjską  narracją na temat udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie światowej - takie jak ta..

image


Nowe  dowody znalazłem we  wspomnieniach Riabyszewa oraz weterana - Wasilija Sazonowa:

http://militera.lib.ru/memo/russian/ryabyshev_di/01.html

  generał - d-ca 8 Korpusu Zmechanizowanego ; siła: 89 czołgów KW , 100 czołgów T-34 , 123 czołgi BT.

Przed wybuchem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej sytuacja na granicy sowiecko-niemieckiej była napięta. Wiedzieliśmy, że zbliża się wojna, ale nie chcieliśmy wierzyć, że grom może uderzyć w każdej chwili. 20 czerwca 1941 r. otrzymałem od dowódcy Kijowskiego Specjalnego Okręgu Wojskowego, generała pułkownika M.P. Kriponosa ściśle tajną przesyłkę:

osobiście mam natychmiast udać się na granicę i przeprowadzić rozpoznanie terenu domniemanej akcji 8. korpusu zmechanizowanego.

Szczególną uwagę należało zwrócić na stan mostów i dróg. Krótko mówiąc, głównym zadaniem rozpoznania dowódcy jednostki było posiadanie pełnych informacji o możliwości przejazdu czołgów.

Przyglądałem się terenowi, skrajom lasu, bagnistym rozlewiskom i mostom. Zatrzymywałem się przy każdym moście, każdej rzece. W końcu w zasięgu wzroku pojawiło się miasto Przemyśl, stara forteca.

Wzdłuż rzeki San przebiegała granica. Dalej za rzeką znajdowały się oddziały niemieckie. Rozpoznanie dowództwa trwało dwa dni.


...

 A jakie działania  podjęły oddziały sowieckie 22 czerwca 1941 ?

Błyskawica", "las", "góra" - to były umowne słowa, które po usłyszeniu  ode mnie, dowódcy jednostek natychmiast stawiali jednostki w stan gotowości i otwierali zapieczętowane paczki przechowywane w sejfach z tajnym rozkazem wejścia w rejon koncentracji.

O godzinie 10 otrzymałem rozkaz od dowódcy 26 Armii. Do końca dnia Korpus miał się skoncentrować w lasach 10 km na zachód od Sambora.

... dopiero po dotarciu na miejsce, wieczorem wojska otrzymały nowy - przeciwstawny rozkaz...

 Tak więc po 70-80-kilometrowym marszu na zachód, bez odpoczynku, musieliśmy wykonać 120-kilometrowy marsz na wschód, na Lwów.

( Dowództwo uznało, że nie da się  realizować pierwotnego planu uderzenia  na Przemyśl,  Rzeszów.)

image

( W Stryju stacjonowała tez eskadra samolotów  rozpoznawczych i pułk lotnictwa myśliwskiego.)

Ze wspomnień Wasilija Sazonowa :

W nocy 22 czerwca czołgi naszej 34 Dywizji zostały postawione w stan gotowości z Sadowej Wiszni. To na pewno. Nie wszystkie jednak wyjechały, kilka pojazdów pozostawiono do naprawy. Od nich, pamiętam, braliśmy amunicję i nosiliśmy zapasowe i szliśmy na  Przemyśl.

http://www.warmech.ru/1941war/uz-front/t-35_5.html


P.S.

 Co się dzieje z Wami , historykami ?

- podobnie jest na forum historycy- tam tez nie wolno  prezentować opinii,  że ZSRR  w roku 1941 szykował się do ataku na Zachód

blokują to w inny sposób- po prostu zamykają wątki !!

image

wątek ulega  zamknięciu !!!


Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale