Studiując zakłamaną historię 22 czerwca 1941 dotarłem do wspomnień Janusza Bardacha, obywatela polskiego pochodzenia żydowskiego; fakty, relacje w z tej książki są mało znane - szczególnie interesujące są informacje na temat losu Żydów polskich mieszkających przed wojną na terenach wschodnich Rzeczpospolitej , którzy po wkroczeniu sowietów dostali się pod panowanie stalinowskiego reżimu.
Janusz Bardach, Kathleen Gleeson: Man is wolf to man: surviving Stalin's gulag. Londyn: Scribner, 1999.
Janusz Bardach, Kathleen Gleeson: Człowiek człowiekowi wilkiem: przeżyłem Gułag. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2002.
książka w języku rosyjskim dostępna tu:
https://www.sakharov-center.ru/asfcd/auth/?t=page&num=8894
Można porównać jak traktowano w 1939 roku Żydów w Polsce a jak w ZSRR; o ile w Polsce można mówić o antysemityzmie to właściwym słowem dla losu Żydów w ZSRR w latach 1939-1941 a także dalej aż do ok 1953 jest - eksterminacja ( nie jest właściwe naginanie faktów mordowania Żydów , wywózki w wagonach bydlęcych do łagrów i zamęczanie na śmierć wskutek pracy w nich warunkach niegodnych, bicia etc. i próba przedstawiania tych wydarzeń jako prześladowania klasowe ,a więc niby nie skierowane przeciw Żydom - tylko że Żydzi stali się masowymi ofiarami sowieckiego terroru.
Janusz Bardach w 1939 roku miał 20 lat i mieszkał wraz z rodziną we Włodzimierzu Wołyńskim; poglądy miał zbliżone do komunistycznych, wyobrażał sobie ZSRR jako wzór państwa , które dba o robotników i chłopów.
Ojciec Janusza Bardacha był dentystą, miał własną praktykę i powodziło mu się i całej rodzinie bardzo dobrze. mieli duży dom którego cześć wynajmowali na działalność gospodarczą.
ale Janusz Bardach i inne osoby pochodzenia żydowskiego narzekały na nasilający się w Polsce antysemityzm, który przejawiał się m,in tak:
- w wielu uczelniach studenci pochodzenia żydowskiego musieli siadać w salach wykładowych oddzielnie od Polaków
- bywało że gimnazjaliści i Polacy prześladowali ( słownie) uczniów pochodzenia żydowskiego , tak że ci musieli przenosić się do innych szkło a bywało że pozostawał im tylko szkoła żydowska
- w wielu restauracjach nie obsługiwano Żydów
Straszne i niedopuszczalne...
.. Gdy wkroczyła do Polski Armia Radziecka rodzina Bardachów powitała ją z radością..
... szybko przekonali się , tak jak i społeczność żydowska, że mają do czynienia z systemem , który im zagraża; rozpoczęły się takie działania jak:
- nocne rewizje w domach i konfiskata mienia
- wyrzucanie mieszkańców na bruk bez zapewnienia lokum
- wreszcie - na stację we Włodzimierzu Wołyńskim podstawiono bydlęce wagony i rozpoczęły się wywózki do łagrów
( Janusz Bardach współpracował z władzami sowieckimi i NKWD , naiwnie wierząc jeszcze , że może to przejściowe działania uzasadnione wojną; może dlatego oszczędzono jego rodzinę)
autor opisuje los lekarza -Żyda , któremu sowieci odbierają wszystko, dom majątek- sam zresztą przeczuwa to i mówi że dla ratowania się odda dom)
- najmniejszy sprzeciw skutkował biciem i wysyłką do łagru.
W roku 1940 Janusz Bardach musiał stawić się na wezwanie do A.Cz. i został czołgistą.
W czerwcu 1941 w trakcie odwrotu kierowany przez niego czołg ugrzązł w rzece przy próbie przekroczenia brodu; zostawiono go z innym żółnierzem do pilnowania czołgu; pech chiał że w rozmowie z tym żołnierzem powiedział że zastanawia się czy nie wrócić do domu - bo byli niedaleko dawnej granicy z Polską; gdy pojawił się patrol NKWD tamten żołnierz doniósł a Bardach został niezwłocznie skazany na śmierć przez sąd polowy; uratował go szczęśliwy traf - nadzorujący sąd NKKWdzista znał jego rodzinę; miał prawo złagodzenia wyroku i zrobił to- na 10 lat łagru...
Janusz Bardach próbował uciec z transportu - został złapany i ciężko pobity .
Dalsze losy i losy wielu innych osób pochodzenia żydowskiego można i warto poznać z jego książki.
( Z łagru zwolniony po - interwencji ( brata) i polskiej dyplomacji- w 1946 roku)
Janusz Bardach wspomina też jak przed 17 września 1939 usiłował uciekając przed Niemcami przedostać się do ZSRR ; ale gdy do niej dotarł okazała o się granica jest zamknięta a wiec także dla uchodźców pochodzenia żydowskiego.
(W ten sposób ZSRR mógł ocalić setki tysięcy Żydów - nie zrobił tego.)
- Dlaczego Izrael nie domaga się odszkodowań od Rosji jako kontynuatora ZSRR ?
Przecież takich przejętych domów, zagrabionego majątku,złota, kosztowności etc było znacznie więcej ?
Nie tłumaczy Rosji to , że potem wkroczyli Niemcy; przecież w roku 1939 obowiązywał 10 letni układ przyjaźni z Niemcami i sowieckie władzy wyrzucając Żydów z domów , wysyłając do łagrów nie nie mogły przewidzieć takich kolei losu i działały tak jakby te tereny miały być już zawsze ich.
Dlaczego Izrael - wykorzystując pretekst wojny - która wywołały wspólnie Niemcy i ZSRR atakuje Polskę , która jest państwem które zrobiło aż tak wiele dla ratowania Żydów( pod groźba śmierci !!) a milczy w sprawie zbrodni ZSRR na ludności żydowskiej.
..
Uzupełnienie:
https://www.polin.pl/pl/aktualnosci/2016/09/15/zydzi-pod-okupacja-radziecka
Obawiając się nazistów, około 200 tysięcy polskich Żydów, nie tylko tych o poglądach lewicowych, przedostało się na tereny zajęte przez ZSRR. Sytuacja wyglądała tam inaczej, niż pod okupacją niemiecką.
Wprawdzie rozpoczęły się masowe represje, jednak nie miały one podłoża rasistowskiego lecz „klasowe”. Objęły one przede wszystkim: przedsiębiorców i właścicieli ziemskich, inteligencję, duchownych wszystkich wyznań oraz działaczy politycznych - w tym również Żydów.
W rezultacie Żydzi stanowili około 20% spośród 400 tysięcy obywateli polskich zesłanych na Syberię i do Kazachstanu. Wielu zginęło w więzieniach i łagrach, wśród nich byli między innymi: prof. Mojżesz Schorr wybitny orientalista, Wiktor Alter i Henryk Erlich – przywódcy żydowskiej socjalistycznej partii Bund.
Wg mnie te liczby są znacznie, znacznie zaniżone.Należy tez uwzględnić że terror stalinowski dotykał także ludności pochodzenia żydowskiego w Łotwie, na LItwie, w Estonii ,w Besarabii
Od ponad 15 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka