Erevnitis istorias Erevnitis istorias
503
BLOG

Przygotowania Stalina do ofensywy na Europę - początek: 6 -15 lipiec 1941.

Erevnitis istorias Erevnitis istorias Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Wiekszość  twierdzi z całkowita pewnością, że  Stalin owszem planował ofensywę  na Zachód - ale na rok 1942.

W roku  1941  ? - na pewno nie.

Gdy spytać czym to  uzasadniają , padają z reguły odpowiedzi  typu:

1. Wszyscy tak uważają.

( nie do końca..)

2. Stalin nie był przygotowany

( a może był - skoro miał więcej czołgów  niż Hitler ?  więcej  dział, moździerzy, samolotów...)

3. Armia Czerwona  nie była zmobilizowana ( to dawny  propagandowy wybieg)

( Armia Czerwona  21 czerwca  1941 roku miał pod bronią 5,5 mln żolnierzy

4. Nie mógł przecież  zaatakować,  skoro  latem poniósł   taką klęskę

( klęska nie wynikła ze słabości armii  ale  z innych  czynników; zresztą

Stalin sądził,  że ma wystarczająco silną, nowoczesną  armię..

Z  przemowy Stalina na naradzie Naczelnego Dowództwa
poświęconej omówieniu kampanii fińskiej i wniosków dla armii- kwiecień 1940.

Nasza armia stała się armią współczesną dzięki doświadczeniom tej
wojny... Dobrze,   że nasza armia miała możliwość nabycia tych

doświadczeń nie w starciu z niemieckim lotnictwem - a w Finlandii.
( Obszerne fragmenty przemowy dotyczą doskonaleniu ofensywy na podstawie
wojny fińskiej -  ani słowa na temat wniosków dla obrony granic ZSRR.)

5.  I wreszcie:  A gdzie  jest  jest  dokument  z podpisem  Stalina pt. Atak na Europę ?

- Nie ma i nie było  takiego  dokumentu... Stalin  działał  zupełnie inaczej  niż Hitler - nie dokumentował  wielu  ustaleń, planów  etc

- jak wiadomo  z wielu narad u Stalina  w wąskim gronie nie sporządzano żadnych  stenogramów, protokołów- ustalenia  były  ustne.

Przygotowania  do  ofensywy  na Zachód w 1941 roku prowadzone były w taki sposób że wykonawcy  mieli zadania  cząstkowe a nie znali    Wielkiego Planu  Stalina- który do momentu ujawnienia  był w jego głowie ( zapewne wtajemniczeni  byli też: Szaposznikow, Woroszyłow, Mołotow, Żukow - bardzo wąski  krąg)


Jak było naprawdę ?


21  czerwca  1941  roku Stalin jeszcze nie  ustalił konkretnej daty ataku;  monitorował przerzut i koncentrację  wojsk  ;   działał  metodycznie i był pewien że jego genialny  plan  wypali  -  zaskoczy  Niemców  potężnym atakiem , ukrywając  swe zamiary do ostatniego momentu.

  Plan operacyjny zakładał uderzenia  dwóch potężnych klinów pancernych:   z występu  lwowskiego na Kraków  i  białostockiego - na Warszawę;  równocześnie  rozpoczął  by się  atak na Rumunię w celu  opanowania  złóż nafty i odcięcia  Niemców  od dostaw  tego surowca.

  W planie  Stalina    nawet po  otwarciu czerwonych  kopert z rozkazami d-cy  nadal nie wiedzieli  by  co ich czeka; czerwone  koperty zawierały wyłącznie rozkazy  ześrodkowania sił  w określonym  miejscu - były to pozycje  wyjściowe do rozpoczęcia ofensywy. ( to moja autorska teza ). Dopiero  po otrzymaniu  meldunku ze Sztabu  Generalnego  Stalin  miał  dać  zielone  światło  do uruchomienia  ofensywy; wtedy  Sztab Generalny przekazał  by  rozkazy d-com  Armii  i zapewne  w ciagu  2-3  dni niezbędnych  na rozpisanie  zadań  do poszczególnych  oddziałów , uzupełnienie  amunicji  etc.  doszło  by to  zaskakującego  ataku.

przykłady  jak miały zadziałać  Czerwone  Koperty:

  O świcie 22 czerwca 1941 na skupisko czołgów, samochodów i armat 22 Dywizji Pancernej stacjonującej 2,5 kilometra od granicy w okolicy Brześcia spadł huraganowy ogień niemieckiej artylerii i karabinów maszynowych 34 Dywizji Piechoty. W wyniku ostrzału dywizja poniosła ciężkie straty w sprzęcie. W trakcie odwrotu z pod Brześcia 22 Dywizja Pancerna została praktycznie rozbita przez oddziały 34 Dywizji Piechoty. Zgodnie z planem oddziały Korpusu koncentrowały się w okolicach Żabinki.

image

   Tak więc zamiast podjąć  walkę z nacierającym wrogiem Dywizja z pierwszej linii  wycofywała się na pozycje  ześrodkowania  określone w Wielkim Planie.


 41 dywizja pancerna stacjonująca dalej od granicy , w rejonie Włodzimierza  Wołyńskiego - nie mogła podjąć walki z wdzierającym się  wrogiem, gdyż rozkazy  z Czerwonej  Koperty mówiły o wykonaniu forsownego marszu w rejon Kowla.

image

Z rejonu Kowla  zapewne  miała ruszyć na Lublin.

image




 Główna narada  dowództwa RKKA  pod przewodnictwem  Stalina dotycząca  planowanej   taktyki   działań  odbyła się  w dniach  23-29  grudzień 1940 roku.


image


Powyżej  oryginalne  tytuły  referatów:

Stenogramy-  tytuły  wystąpień  D-ców  na naradzie Wyższego Dowództwa  Armii  Czerwonej przeprowadzonej w dnich

23-29 grudzień  1940 r.

1. Generał  Ryczagow: 

Siły lotnicze  w operacji ofensywnej i w walce  o panowanie  w powietrzu.

2.   Generał  Żukow :

Charakter  współczesnej  operacji ofensywnej.



  O żadnej  obronie  nie rozprawiano;

jeśli  temat  obrony  się gdzieś  przewijał,  to tylko w  kontekście  utrzymania lokalnej   obrony lokalnie   na odcinkach  poza  głównymi  kierunkami   ataku, dla  zabezpieczenia  skrzydeł.

   Stalin  na przełomie roku  był w  znakomitym  nastroju  choć  jego przewidywania  że  starcie Niemiec  z Francją  i Anglią  będzie  miało  charakter  przewlekły  nie sprawdziło   się.

Także  w  maju  ,  czerwcu  1941 dobry nastrój  go  nie opuszczał ;   był skupiony  na dopinaniu  ostatnich  przygotowań do  ataku na  Europę-  przez  Niemcy, którego  ostateczna faza  zaczęła sie  19 sierpnia  1939 roku- jak to  celnie  skonstatował  Wiktor Suworow.

Po latach  wróciłem do książki  Dzień  M i po  wieloletnich własnych studiach  tej tematyki  , mając  dobrą znajomość  wszystkich  zagadnień , które  poruszał  Suworow  doceniam  jego  perfekcyjną diagnozę  i  mogę  odnieść  się  do  szczegółowych  punktów  jego prezentacji; niewiele  w tej  notce   dodaję od siebie .


( Dygresja - wielu  komentatorów  dyskredytuje  koncepcję  Suworowa  na zasadzie  czepiania się  mało  istotnych  dla meritum szczegółów.; albo  przypisując mu błędna ocenę  na podstawie  własnych  błędnych  wyobrażeń; np  Mark Sołonin -  choć doceniam jego drobiazgowe  studia  nad różnymi  epizodami  wojny  na wschodzie  - użył  zupełnie  błędnego  argumentu:  Stalin  nie  mógł  planować latem  1941 roku  wielkiej  ofensywy  ponieważ  w dniu 22 czerwca  przy  granicy  stacjonowały  stosunkowo niewielkie siły....

.. argument  żenujący , gdyż  w tym czasie  trwało dopiero  ześrodkowywanie  sił  na pozycjach  wyjściowych.


Inni komentatorzy  czepiają się  pobocznych dywagacji  Suworowa - nie zawsze  uzasadnionych - np.  na temat  bombowca  TB-7; albo  wręcz błędów  ( nieuniknionych  przy tak  ogromnej  ilości danych  (  w  numerach  dywizji  . czy  składzie  jakiejś jednostki)

Tu przykład  w miarę  rzeczowej  "krytyki" Suworowa  autorstwa rosyjskiego autora- NIewieżina, który  dokonuje przeglądu  opinii  na temat hipotezy Suworowa  w obszernym opracowaniu:

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Dzieje_Najnowsze_kwartalnik_poswiecony_historii_XX_wieku_/Dzieje_Najnowsze_kwartalnik_poswiecony_historii_XX_wieku_-r1998-t30-n1/Dzieje_Najnowsze_kwartalnik_poswiecony_historii_XX_wieku_-r1998-t30-n1-s15-27/Dzieje_Najnowsze_kwartalnik_poswiecony_historii_XX_wieku_-r1998-t30-n1-s15-27.pdf


Suworow („Rezun") słabo wykorzystuje podstawową dokumentację tematu, nadużywa domysłu, tendencyjnie cytuje pamiętniki z so-wieckich  czasów,  wymagające  starannej  analizy  źródłoznawczej  co  do  ich  wiarygodności,  wypacza  fakty i  dowolnie traktuje wydarzenia16.

inny przykład opracowania  na te  tematy

image...
O przyjęciu zaczepnego planu prowadzenia nadciągającej wojny ma również
świadczyć ugrupowanie wojsk radzieckich w przeddzień ataku niemieckiego,
fakt iż dowództwo radzieckie już w drugiej połowie maja nie tylko zaczęło
grupować w zachodnich okręgach wojskowych praktycznie wszystkie siły, jakimi
dysponowało w europejskiej części ZSRR, ale przystąpiło również do przerzucania
na zaplecze jednostek z głębi kraju - Kaukazu, Syberii, Zabajkala itd.,



Jednak  obraz  przedstawiony  przez  Suworowa  w dniu M jest  jak najbardziej  celny   ;   fakty  , ciąg wydarzeń  układają sie w  logiczną całość....

Sę też nieliczni  historycy  , którzy  także są zdania że  Stalin  przygotowywał atak  , który  miał  się rozpocząć  w lipcu  1941 roku:

Bez wątpienia najdalej w poglądach na temat przygotowywania radzieckiego
ataku na Trzecią Rzeszę poszedł w swej pracy Upuszczionnyj szans Stalina
Michaił Mieltiuchow

Według Mieltiuchowa (s. 414) do
15 lipca Armia Czerwona zakończyłaby przygotowania do wojny i atak nastąpiłby
tuż po tej dacie.

Kalendarium.

19 sierpnia 1939 roku -  rozpoczęto formowanie  100  nowych  dywizji

( poprzednio  było ich  100 )  było to częścia długofalowego planu  wejscia  do wojny  w Europie  , której  Stalin  był  pewny

23  sierpnia  1939 - podpisanie  paktu  z Hitlerem -  zielone  światło  dla Hitlera  dla  ataku  na Polskę

image

Stalin jest wręcz  radosny - jego plan jest uruchamiany-  zaczyna się wojna   w Europie.

(  Propagandziści  rosyjscy  rozpowszechniali pogląd jakoby  Pakt  miał  służyć do zyskania  na czasie; odsunięcia terminu  nieuchronnego  starcia między Niemcami i  ZSRR;   a radosna  twarz  Stalin  wynikała by  z ogromnej  ulgi  , że  rzekomy atak  na ZSRR jest odsunięty (  w sierpniu  1939  roku  Hitler  nie planował  ataku  na ZSRR  );  tylko że...22 czerwca  Stalin był zaskoczony , że Niemcy  zaatakowały  a przecież  ZSRR  miał tyle  czasu  na  ( rzekome) przygotowywanie  się do  odparcia  agresji.)


1  września  1939  -  wprowadzenie  obowiązkowej  służby  wojskowej  w  ZSRR oraz zmiana  wieku  poborowego z  21 na  18  lat;

jak  celnie  komentuje Wiktor  Suworow - był  to trzymany  w  zanadrzu manewr  umożliwiajacy  rozpoczęcie  mobilizacji bez jej  ogłaszania- oto nagle można powołac  4 roczniki  ! 4  razy  wiecej  poborowych  niż  w latach  poprzednich( praktycznie  jeszcze więcej) gdyż  w latach  poprzednich  słuzba nie była  obowiązkowa  dla wszystkich -  Komisje  poborowe wzywały  tylu  poborowych ilu  potrzebowania- teraz  powołano  wszytkich, którzy się nadawali.

słuzba  wojskowa była dla piechoty , czołgów , artylerii -  2 letnia.

Jak  celnie komentuje   Wiktor Suworow- celowa zmiana  zasada poboru  we wrześniu 1939  świadczy  o  tym że  Stalin zamierzał uruchomic  ofensywe na Europę  w 1941 roku  , najpóźniej do września;  wypuszczenie  tych rocznikow  oznaczało by znaczne  osłabienie  armii.

- Liczebność Armii  Czerwonej - początek  1939  ok 1mln  200 tysiecy   czerwiec  1941   5mln  500  tysiecy


26  czerwiec  1940 -  Decyzja o przejsciu na 8 godzinny, 7-dniowy tydzien pracy; faktycznie oznaczało to przestawienie gospodarki na tryb wojenny ( w  Niemczech nadal pracowano jak w czasach pokoju.)


5 maj 1941  Przemówienie  Stalina  do absolwentów  uczelni wojskowych  (o oczywiscie  wiekszość radzieckich/rosyjskich historyków/propagandzistów  twierdzi,  że takiego przemówienia nie było..oni tak już mają , co nie pasuje   do wersji  stalinowskiej- zaprzeczać do oporu.)

Polityka pokojowa jest dobrą rzeczą. Do tej pory (...)prowadziliśmy politykę opartą na obronie (...) Teraz gdy nasza armia została odbudowana, doposażona w sprzęt konieczny do prowadzenia nowoczesnej wojny, gdy staliśmy się silniejsi, należy przejść z defensywy do ofensywy. Aby bronić naszego kraju, musimy atakować. Z defensywy przejść do wojskowej doktryny działań ofensywnych. Musimy zmienić nasze szkolenie, naszą propagandę, naszą agitację, naszą prasę w duchu ofensywy. Armia Czerwona jest nowoczesną armią. A armia nowoczesna to armia ofensywna.


Komunikat  TASS  z 9 maja  1941roku

Elementem przygotowań była kampania dezinformacji

TASS zareagował na doniesienia Japończyków o przerzucaniu przez ZSRR ogromnych sił na granice zachodnią:

" to czysta fantazja ... nie przerzuca się ani nie planuje się przerzutów
większych sił

ziarenko prawdy tkwi w tym,  że jedna dywizja piechoty z okolic Irkucka
przemieściła się w rejon Nowosybirska"


Tekst komunikatu  podał bezpośrednio   Józef  Stalin  - zachowała  się  jego odręczna  notatka  do Mołotowa w tej kwestii.



15 maj 1941 

generał I.Liudnikow
" Rezerwistów zazwyczaj powoływano po zakończeniu żniw...W 1941 roku
odstąpiono od tej zasady.  Pobór  uzupełnień  ustalono  na  okres  od  15 maja  do 1  lipca. Nowe  terminy    mówiły  o tym , że   pobór – w istocie rzeczy-  był  jednym z przedsięwzięć  dla  wzmocnienia  wojsk  przygranicznych  okręgów "  źródło: Wojenno Istoriczeskij Zurnał" nr 9/1966


24 maj 1941  Narada  Stalina  z  wyższym Dowództwem Armii  Czerwonej  -  nie  sporządzono  żadnego protokołu; zapewne była to jedna  z  narad poświęconych przygotowaniom do  uruchomienia ofensywy  latem  1941 roku    Uczestniczyli: Mołotow,  Timoszenko,  Żukow, Naczelnik  Operatywnego  Kierowania  Sztabu  Generalnego -Watutin,  Naczelnik  Kierowania Lotnictwa  -Żigariew,  oraz Dowodcy  5  zachodnich  okręgów  przygranicznych , członkowie Rad Wojennych  i Dowódcy  sił  Powietrznych  tych Okręgów  Wojskowych.
 ( Brak  protokołu  z narady- mogła dotyczy  ostatnich  przygotowań  do ofensywy  latem 1941 roku)



Kolejnym  dowodem  jest  porównanie  tzw. planu  Wasilewskiego  z maja  1941  - planu ofensywy  na  Zachód  , uwzględnionego  też  w dokumencie „O rozwinięciu Sił Zbrojnych ZSRS na wypadek wojny na Zachodzie”90, z 13 czerwca 1941 roku z faktycznym  rozwinięciem  wojsk  Armii  Czerwonej  w czerwcu  1941  roku:

image

http://rcin.org.pl/Content/52307/WA303_71695_A453-SzDZ-R-49-2_Chojnacki.pdf



13 Czerwca  1941  komunikat TASS  ( autorem  tekstu był J.,Stalin)

TASS oświadcza, że:
1. Niemcy nie wystąpiły wobec ZSRR z żadnym roszczeniem i nie proponują jakiegoś nowego, ściślejszego porozumienia, zatem nie mogło być rozmów na ten temat;
2. według danych ZSRR Niemcy także konsekwentnie przestrzegają warunków paktu radziecko-niemieckiego o nieagresji, tak samo jak Związek Radziecki; wobec tego - zdaniem kół radzieckich - pogłoski o zamiarze Niemiec zerwania paktu i dokonania napadu na ZSRR pozbawione są wszelkich podstaw, odbywające się zas ostatnio przerzucanie wojsk niemieckich, które zwolniły się po operacjach na Bałkanach, do wschodnich i północno-wschodnich regionów Niemiec
związane jest, należy przypuszczać, z innymi motywami, które
nie mają nic wspólnego ze stosunkami radziecko-niemieckimi;
3. ZSRR - jak wynika to z jego polityki pokojowej - przestrzegał i zamierza przestrzegać warunków paktu radziecko-niemieckiego o nieagresji, wobec tego pogłoski o tym, że
ZSRR przygotowuje się do wojny z Niemcami, są kłamliwe i prowokacyjne;
4. przeprowadzane obecnie letnie ćwiczenia rezerwistów
Armii Czerwone
j i przewidziane manewry mają na celu wyłącznie szkolenie rezerwistów oraz sprawdzenie pracy aparatu kolejowego, przeprowadzane jak wiadomo co roku, wobec tego
przedstawianie tych przedsięwzięć Armii Czerwonej jako wrogich Niemcom jest niedorzecznością,".

Był  to nieudany blef  Stalina- wobec doniesień niektórych agencji światowych  o przerzutach  wojsk A.Cz w kierunku granicy zachodniej - próba dementi.

21  czerwca  1941

Sytuacja:

Ogromne ilości wojsk Armii Czerwonej  są w trakcie przerzutu nad granicę zachodnią;   oddziały są często jeszcze zdekompletowane:  artyleria jest już  w rejonie przygranicznym,  z reguły  w obozach  "na ćwiczeniach" ,  piechota albo a w trakcie   marszu do miejsc ześrodkowania  ( marsze tylko nocą !!) albo w eszelonach jadących  z głębokiego  zaplecza; samoloty  ześrodkowane  na lotniskach blisko granicy...

 d-cy , żołnierze  nie wiedzą w jakim celu  są przerzucani  , mówi się im że jadą na .. ćwiczenia;

 ta dezinformacja działa do tego stopnia że  np. w jednej  z jednostek  która rusza eszelonem  po alarmie  bojowym , żołnierze  uzyskują zgodę na zabranie sprzętu sportowego, piłek -  by w trakcie  ćwiczeń  spędzać czas po zajęciach na rozgrywkach sportowych ...

  transporty są maskowane; uzbrojenie  na wagonach kolejowych pod plandekami.


Co planuje Stalin na  przełom   czerwca  i lipca  1941 ?

..

 m. in.  ma zaplanowane spotkanie z konstruktorem radzieckiego  samochodu  osobowego- którego  zobowiązał  do przerobienia prototypu odpowiednika  Volkswagena; Stalin znał się  na wszystkim i po  przedstawieniu prototypu  zarządził ,  że autko ma być 4 drzwiowe a nie dwudrzwiowe-  konstruktor  tłumaczył ,  że  na zachodzie  konstruuje się takie auta jako 2 drzwiowe-  ale Stalin stwierdził  że człowiek pracy  w Rosji musi  wygodnie  wsiadać  a nie przeciskać  się na tylne siedzenie


Takie  kwestie zaprzątały jego umysł;  co do swego Wielkiego Planu był pewien że  przygotowania  do ataku są zapinane na ostatni guzik.


A kilka m-cy wcześniej na jego polecenie  powołano do wojska kilkuset literatów, ludzi pióra- otrzymali stopnie oficerskie - mieli być kronikarzami Wielkiego Marszu Wyzwalającego ludzi  pracy - miast i wsi  na Zachodzie.


Po zwycięskiej wojnie   delegaci  z  satelickich  krajów komunistycznych mieli  spotykać się w  Pałacu Zjazdów  w  Moskwie , którego budowę zaczęto w 1937 roku  i  kontynuowano jeszcze do początku lipca  1941 roku...

image

Długo Stalin nie mógł uwierzyć,  że jego misterny  plan legł w gruzach.





Zobacz  także dla  porównania:

Mit Wiktora Suworowa o inwazji Stalina na Niemcy w 1941 roku

http://www.mysl-polska.pl/1247


22 czerwca  i  nowe  rosyjskie  materiały  źródłowe.

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Dzieje_Najnowsze_kwartalnik_poswiecony_historii_XX_wieku_/Dzieje_Najnowsze_kwartalnik_poswiecony_historii_XX_wieku_-r1999-t31-n1/Dzieje_Najnowsze_kwartalnik_poswiecony_historii_XX_wieku_-r1999-t31-n1-s135-147/Dzieje_Najnowsze_kwartalnik_poswiecony_historii_XX_wieku_-r1999-t31-n1-s135-147.pdf








Od ponad 10 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura