10 obserwujących
144 notki
123k odsłony
678 odsłon

5 G - przygotowanie do wojny na terenie Polski?

Jacek Jaworski
Jacek Jaworski
Wykop Skomentuj1

Tak mnie zastanawia dlaczego polskie władze z determinacją godną lepszej sprawy usiłują wprowadzić technologię 5 G. Żeby wszystko było jasne wyjaśnijmy sobie co to jest 5 G. Oprę się na Wikipedii. Jest tam wiele niejasnych terminów jakieś "założenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ang. ITU) oznaczone jako IMT-2020[", "eMBB (enhanced Mobile Broadband", "URLLC (Ultra Reliable Low Latency Communications) ", "mMTC (massive Machine Type Communications)", "Standard 3GPP" i inne. Ale do rzeczy, to co przeciętnego zjadacza chleba interesuje. Z tego co zrozumiałem to częstotliwości nadawania sygnału 5G oscylują wokół watości 6 GHz (pasma wysokie > 6GHz, pasma niskie < 6GHz). Dla uzmysłowienia nam co to są te gigaherce podam inny przykład z Wikipedii

"Płynna woda z powodu bardzo silnego tłumienia drgań nie posiada wyraźnego maksimum rezonansowego, lecz pochłania silnie fale elektromagnetyczne w dość szerokim zakresie częstotliwości mikrofalowych. Częstotliwość mikrofal kuchenki musi mieścić się w tym zakresie i jest wynikiem kompromisu pomiędzy dostępnymi częstotliwościami w paśmie ISM (Industrial, Scientific, and Medical band) a głębokością wnikania fal (która jest odwrotnie proporcjonalna do stopnia ich pochłaniania). Przy częstotliwości 2,45 GHz cząsteczki wody drgają na tyle szybko, by zapewnić dobre pochłanianie, a tym samym i szybkie ogrzewanie potrawy, lecz mikrofale wnikają w głąb tylko na około 2,5 cm (w zależności od zawartości wody w ogrzewanym produkcie). Przy niższych częstotliwościach fale wnikałyby głębiej, lecz przenikałyby przez cienkie struktury – tym samym ogrzanie potrawy mogłoby trwać dłużej."

I dalej:

"Transfer energii z fal elektromagnetycznych do materiału podgrzewanego jest efektywny wówczas, gdy materiał ogrzewany zawiera wodę, także w postaci związanej, lub gdy inne jego cząsteczki chemiczne mają częstość drgań leżącą w zakresie emitowanych mikrofal. Własność tę mają praktycznie wszystkie potrawy, które wymagają podgrzania w kuchni. Metalowe części odbijają mikrofale i nie nagrzewają się istotnie, jednak gdy w kuchence nie ma ciał pochłaniających energię mikrofal, w wyniku wielokrotnych odbić natężenie prądów wirowych w metalowej obudowie kuchenki jest tak duże, że nagrzewa nawet metalową obudowę. Większość ceramik, szkło i tworzywa sztuczne są przezroczyste dla mikrofal, dlatego słabo nagrzewają się w kuchenkach mikrofalowych."

To taka dygresja na temat mikrofal. Czyli już wiemy, że nowa technologia będzie pracować w przybliżeniu w zakresie fal kuchenki mikrofalowej. I co dalej czytamy na temat technologii 5 G opisanej w Wikipedii?

"Częstotliwości pola elektromagnetycznego wykorzystywane w sieciach 5G nie mają zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia żadnego potwierdzonego wpływu na zdrowie i życie człowieka"

Ale w materiałach z VI Sympozjum Bioelektroniki z roku 1990 na stronie 85 czytamy:


image


A co o oddziaływaniu mikrofal z materią pisze ta sama Wikipedia?


"Promieniowanie mikrofalowe może być pochłaniane przez materię na dwa różne sposoby. Pierwszym z nich jest zjawisko strat dielektrycznych, głównie na skutek polaryzacji orientacyjnej (dipolowej). Jeśli w materiale są cząsteczki chemiczne będące dipolami, to w wyniku działania pola elektrycznego fali elektromagnetycznej starają się ustawić zgodnie z kierunkiem i zwrotem tego pola. Pole elektryczne przekazuje dipolom energię, która jest następnie rozpraszana w materiale w postaci ciepła. Mechanizm polaryzacji orientacyjnej, odpowiada za ogrzewanie tylko tych substancji, których cząsteczki są dipolami, takie jak woda, metanol, DMF, octan etylu, chloroform, chlorek metylenu, kwas octowy. Substancje nie posiadające dipolowych cząsteczek takie jak heksan, benzen, eter dietylowy czy czterochlorek węgla praktycznie nie ogrzewają się pod wpływem promieniowania mikrofalowego. Drugi mechanizm pochłaniania promieniowania mikrofalowego opiera się na przewodnictwie jonowym. Gdy w materiale znajdują się jony, zaczynają one przemieszczać się zgodnie z kierunkiem pola elektrycznego: dodatnie w jedną, a ujemne w przeciwną stronę. Zderzając się przy tym z innymi cząsteczkami, powodują rozprzestrzenianie się energii cieplnej w materiale."

Czyli stąd wynika, że mikrofale wpływają na przebieg reakcji chemicznych w naszych organizmach. A takich reakcji w każdej sekundzie w naszym ciele jest całe mnóstwo.

A jakie częstotliwości fal mają zostać użyte w Polsce?

Wikipedia:

"7 grudnia 2018 w centrum #5G_LAB w Warszawie została uruchomiona pierwsza w Polsce w pełni funkcjonalna sieć 5G, składająca się z pięciu stacji bazowych, pracujących w paśmie 3,5 GHz o szerokości kanału 100 MHz."


msn.com:

"W poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął konsultacje aukcji na cztery rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz."

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale