10 obserwujących
146 notek
128k odsłon
796 odsłon

Bozon Higgsa i antygrawitacja

Wykop Skomentuj4

image

{grafika ze strony https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/bozon-higgsa-moze-byc-dowodem-nietrwalosc-wszechswiata]W lipcu 2012 roku ogłoszono, że odkryto "boską cząsteczkę", czyli bozon Higgsa. Wszyscy piali z zachwytu, ale jakoś nie było rzetelnych informacji co to właściwie jest ten bozon Higgsa. W mediach było jakieś ble ble ble nic nie mówiące. Można było sięgnąć do prac specjalistów, ale tam była hardkorowa grypsera w stylu manuskryptu Wojnicza, zrozumiała tylko dla garstki wtajemniczonych. Potem jakoś ucichło. Nic nie słyszałem, by produkowano większą ilość bozonów Higgsa. W zasadzie temat przestał istnieć. Ale w różnych miejscach można było przeczytać:

"Rosyjski akcelerator NICA rozpocznie pracę w 2020 roku"

"Japonia zbuduje następcę Wielkiego Zderzacza Hadronów"

​"Chiny będą budować największy Zderzacz Hadronów na świecie"

Z wielkich potęg tylko Stany Zjednoczone nic nie budują, ale tam już jest Fermilab, gdzie według Wikipedii:

"Mieści się w nim jeden z najpotężniejszych akceleratorów cząstek - Tevatron, przy pomocy którego m.in. w 1995 roku odkryto szósty kwark, kwark t. "

​Poza tym rozpowszechniane są spiskowe teorie, że Rockefellerowie i Rotszyldowie kontrolują CERN. Może to są jakieś rojenia wyssane z brudnego palca, ale może mają coś wspólnego z prawdą.

Czyli przestało się mówić o bozonie Higgsa, bo to niby model standardowy, czyli teoria fizyki cząstek podstawowych, zwanych też cząstkami elementarnymi, które są podstawowymi składnikami każdej materii, został domknięty i w zasadzie nie ma czego szukać. A tu wszystkie potęgi świata budują swoje zderzacze. Sytuacja przypomina tą z lat 30 - stych ubiegłego wieku, gdy nagle przestano publikować prace na temat rozpadów jądrowych. Na tej podstawie Gieorgij Florow domyślił się, że wszyscy pracują nad bombą atomową i napisał rozpaczliwy list do Stalina o potrzebie podjęcia badań nad tą bombą.

Ale co z tym wspólnego ma bozon Higgsa?

Ostatnio pojawiło się parę doniesień piszących ludzkim językiem o co chodzi z bozonem Higgsa. Zaglądnijmy najpierw do Wikipedii:

"cząstka elementarna, której istnienie jest postulowane przez model standardowy, nazwana nazwiskiem Petera Higgsa.

Istnienie tej cząstki jest uzasadniane teoretycznie mechanizmem Higgsa, polegającym na sprzężeniu pól kwantowych materii (pola fermionowe, jak pole elektronowe, pola kwarkowe, pola bozonowe – jak pola W i Z itp.) z dodatkowym skalarnym polem kwantowym, zwanym polem Higgsa, w wyniku którego poprzez spontaniczne złamanie symetrii bezmasowe cząstki modelu standardowego nabierają masy.

Innymi słowy, zgodnie z modelem standardowym, cząstki występujące w przyrodzie – kwarki i leptony – posiadają masę dzięki oddziaływaniu z polem Higgsa. Można by powiedzieć, że jest to rodzaj „oporów ruchu”, którego nośnikami są bozony Higgsa, ale ta analogia nie jest odpowiednia, gdyż na poziomie elementarnym wszystkie siły są zachowawcze.

Należy zaznaczyć, że źródłem większości masy nukleonów, takich jak proton czy neutron, nie jest mechanizm Higgsa, bo 99 procent ich masy pochodzi od energii pól gluonowych łączących składające się na nie kwarki."

Widać pewną ściemę z masą nukleonów, bo o polu Higgsa, ta sama Wikipedia tylko w innym artykule, wyraża się tak:

"Dynamiczna zmiana tego pola związana może być ze zmienną energią próżni. Higgs zakładał, że próżnia nie jest pusta, ale wypełnia ją postulowane przez niego pole. Zgodnie z Modelem Standardowym cząstki elementarne uzyskują masę poprzez oddziaływanie z polem, które wypełnia całą przestrzeń. Oddziaływanie z polem Higgsa nadaje cząstce masę niezależnie od położenia i kierunku ruchu. Istnieje ogólna zasada, że im silniejsze jest oddziaływanie z polem, tym większą masę uzyskuje cząstka. Masa, którą cząstki otrzymują poprzez oddziaływanie z polem Higgsa, jest masą spoczynkową. Cząstka Higgsa przenosi oddziaływanie z polem, a to oznacza, że jest kwantem tego pola."

Czyli według artykułu pole Higgsa odpowiada za masę spoczynkową cząstek. Czyli te 99% pozostałej masy to masa relatywistyczna. Poniekąd potwierdza to w swoim blogu pan Adam Adamczyk w artykule "Bozon Higgsa, czyli dawca masy, czasu i nie tylko" :

"Tak naprawdę lwia część masy wszystkich dużych obiektów posiada rodowód relatywistyczny. Pochodzi z nagromadzonej w jądrach wszystkich atomów olbrzymiej energii wiązań, gwarantującej solidność protonów i neutronów."

Tylko co to jest tam masa relatywistyczna?

Jeśli się przejrzy Wikipedię i popularnonaukowe portale, to zionie z nich jeden wielki bełkot opisujący masę relatywistyczną. Pamiętam z moich młodych lat, że przodujący radzieccy naukowcy poddawali w wątpliwość sens masy relatywistycznej. Pan Aleksander Nowik w artykule z czasopisma "Foton" podtrzymuje koncepcje radzieckich naukowców:

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie