0 obserwujących
203 notki
247k odsłon
  429   0

Walczył o bezpieczną i godną Polskę


27 października 1963 r. w Jezioranach na Warmii urodził się Aleksander Marek Szczygło, poseł na Sejm RP trzech kadencji, Szef Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Minister Obrony Narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego oraz Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Rodzina, przyjaciele i współpracownicy Ministra zapraszają na Mszę św. odprawianą w intencji spokoju Jego duszy. Msza św. sprawowana będzie w niedzielę 28 października 2012 roku, o godz. 17.00  w Olsztynie, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Mickiewicza. Po Mszy św. w Sali parafialnej odbędzie się spotkanie wspominkowe z udziałem Rodziny, a także ministra Antoniego Macierewicza.

 

 *********************

Aleksander Szczygło urodził się w Jezioranach na Warmii. W 1990 r. ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Sześć lat później trafił na roczny kurs dla pracowników administracji publicznej z Europy Środkowej i Wschodniej, organizowany przez Uniwersytet w Georgetown. Wtedy też odbył praktykę w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

Od czasu studiów należał do najbliższych współpracowników Lecha Kaczyńskiego. W latach 1990–1991 był asystentem senatora Lecha Kaczyńskiego, jednocześnie pracował w biurze prawnym Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W latach 1991-1992 pracował w kierowanym przez Lecha Kaczyńskiego Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Następnie razem z przyszłym Prezydentem przeszedł do Najwyższej Izby Kontroli. Tam, w latach 1992-1995, był dyrektorem gabinetu prezesa NIK.

Był jednym z założycieli Prawa i Sprawiedliwości. W 2001 r. z listy tej partii, po raz pierwszy, został wybrany posłem na Sejm RP. Ponownie został wybrany w 2005 r. W kolejnych wyborach, w 2007 r. zagłosowało na niego prawie 30 tys. mieszkańców Warmii i Mazur.

Od grudnia 2005 do sierpnia 2006 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, następnie Lech Kaczyński powołał go na stanowisko szefa Kancelarii Prezydenta RP. 7 lutego 2007 r. został ministrem obrony narodowej. Funkcje tę pełnił do 16 listopada 2007 r.

Po przejęciu władzy przez Platformę Obywatelską został wiceprzewodniczącym Sejmowej Komisji Obrony. 15 stycznia 2009 r. Lech Kaczyński mianował go szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Aleksander Marek Szczygło zginął 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. Pochowany jest w Kwaterze Smoleńskiej na wojskowych Powązkach w Warszawie.

Jako posłowi, ministrowi obrony i szefowi BBN, najbliższe były mu sprawy bezpieczeństwa państwa oraz godnej pozycji Polski w Europie i świecie.

Kiedy kierował resortem obrony, wprowadził pięć priorytetów. Były to: modernizacja i profesjonalizacja armii, uczciwość oraz przejrzystość w działaniu i poszanowanie tradycji.

W tym czasie w Ministerstwie Obrony Narodowej przygotowano koncepcję budowy zawodowych sił zbrojnych. Zakładała ona zawieszenie obowiązkowej służby z poboru ok. roku 2012-2013 oraz posiadanie armii liczącej 150 tys. żołnierzy.

Za czasów Aleksandra Szczygło bezpardonowo tępiono korupcję w wojsku. Nikt nie mógł liczyć na ulgowe traktowanie. Dlatego zwiększyła się liczba sprawców przestępstw o charakterze korupcyjnym wśród dowódców wyższego szczebla. W 2006 r. wojskowe organa ścigania prowadziły 101 takich spraw. Rok później – 169.

Pod jego kierownictwem przygotowano także założenia przetargu na samoloty do przewozu najważniejszych osób w państwie. Z gotowej procedury zakupu samolotów zrezygnował Bogdan Klich po przejęciu kierownictwa w MON.

Wyrazem dbałości o tradycje było m.in. wprowadzenie „Pierwszej Brygady”, jako pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Jedną z pierwszych decyzji w tym obszarze o bardzo dużej symbolice było zdjęcie z głównego korytarza w MON portretów komunistycznych i sowieckich dowódców. Przez 18 lat III Rzeczypospolitej żadnemu z szefów Ministerstwa Obrony Narodowej, w tym Bronisławowi Komorowskiemu i Radkowi Sikorskiemu nie przeszkadzało urzędowanie i przyjmowanie NATO-wskich gości pod portretem Konstantyna Ksawerowicza Rokossowskiego.

Aleksander Szczygło szanował jednak wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę. Wyrazem tego było uczestnictwo w uroczystościach rocznicowych związanych z walkami żołnierza polskiego na Zachodzie, jak i udział w uroczystościach z okazji rocznicy bitwy pod Lenino. W październiku 2007 r. w Omulewie, miejscu przebywania V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, a następnie ulubionym miejscem odpoczynku komunistycznych prominentów odsłonił tablicę ku czci majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Upamiętnianie nieznanych bohaterów walki o naszą wolność Aleksander Szczygło prowadził przez  cały okres swojej aktywności publicznej.

Wydarzenie, które szczególnie wspominał minister to defilada wojskowa, zorganizowana 15 sierpnia 2007 r. Zainteresowanie Polaków tym wydarzeniem było olbrzymie i przerosło oczekiwanie organizatorów. Z późniejszego badania opinii publicznej, zleconego przez tygodnik „Wprost” wynikało, że Polacy uznali tę defiladę za drugi w kolejności symbol IV Rzeczpospolitej.

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale