E. Zagrodzka
E. Zagrodzka
Elżbieta Zagrodzka Elżbieta Zagrodzka
84
BLOG

Mała Ojczyzna - warto kochać?

Elżbieta Zagrodzka Elżbieta Zagrodzka Rozmaitości Obserwuj notkę 1
Słowo ojczyzna pochodzi od słowa ojcowizna. Ziemia Ojców! Ojczyzna to ziemia ojców , to ziemia naszych przodków. Zwykle o ojczyżnie mówi się w kontekście kraju. Jak pisał Norwid: " Do kraju tego..." Są jednak i małe ojczyzny, to miasta, w których mieszkamy. Często tak się do miejsca urodzenia przywiązujemy, że nie chcemy się z nich wyprowadzić. O starych ludziach mawia się: " Nie przesadza się starych drzew". Czy warto kochać Małe Ojczyzny?

Lubin to 90 tysięczne miasto w województwie dolnośląskim. Nazywane jest stolicą Polskiej Miedzi, bo jego historia i rozwój związany jest z kopalniami miedzi i Kombinatem Miedziowym. Polska historia Lubina zaczęła się w 1956r, kiedy to doc. Jan Wyżykowski odkrył w okolicy Lubina pokłady rudy miedzi. Od tego czasu w Lubinie funkcjonuje Kombinat Górniczy, choć Warszawka nie raz miała chrapkę na niego i próbowano siedzibę KGHM przenieść do Warszawy. Ostatnio osiem lat temu za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Podobno pisowski prezes KGHM na oczy nie widział Lubina? Jednak KGHM pozostał W Lubinie i z nim jest związany jego rozwój. A miasto rozwija się dynamicznie. Od ponad dwudziestu lat, czyli od czasu, kiedy wprowadzono wybór włodarzy gmin w wyborach bezpośrednich, prezydentem Lubina jest Robert Raczyński. Robert Raczyński spełnił wiele obietnic wyborczych. Wybudował w mieście nowoczesną, dużą halę widowiskowo-sportową. wybudował dwie kryte pływalnie. W poprzedniej swojej kadencji obiecał duży aqvapark. Budowa już się zaczęła i roboty trwają. Za rządów PiSu w Lubinie reaktywowano połączenia kolejowe. Kolej już wrosła w krajobraz Lubina i mieszkańcy bardzo ją sobie chwalą. Mamy pociągi od Świnoujścia po Przemyśli i to sporo. Władze miejskie Lubina wymarzyły sobie nowoczesny dworzec kolejowy. W planach jest budynek dworca podziemny tunel bezpiecznie łączący perony, a w nim centrum handlowe. Planowane jest także wybudowanie dworca autobusowego, postoju dla busów i taksówek. W założeniach ma to być nowoczesny dworzec przesiadkowy.

Kiedy Prawo i Sprawiedliwość  dziewięć lat temu przejmowało władzę, zrealizowało swój sztandarowy postulat wyborczy, czyli rozbicie układów w samorządach, wprowadziło dwukadencyjność prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Dożywotnie funkcje włodarzy miejskich były od dawna krytykowane i to przez wszystkich. Zarzucano, że włodarze miejscy tworzyli kliki złożone z rodziny i przyjaciół, które de facto rządziły w miastach i opanowały biznes, bo intratne stanowiska, nieruchomości / ustawiano przetargii/ były dla znajomych królika. W ostatnich wyborach samorządowych mój znajomy powiedział, że trzeba rozbić układ. Mój znajomy jest zagorzałym zwolennikiem koalicji obywatelskiej. Jednak optował za tym, by na prezydenta Wrocławia głosować na kandydata piSu, by rozbić utworzony w mieście układ. Na szczęście zarówno Raczyński w Lubinie jak i Sutryk we Wrocławiu rządzą już drugą kadencję i na następną / chyba że nowa ekipa odwoła reformę PiSu już kandydować nie mogą. Kto zostanie następnym włodarzem Lubina i Wrocławia? Czy PiS wygra w tych miastach? czy w ogóle będzie miał szansę wygrać, bo aktualne działania tej partii zdążają do tego, że tę szansę bezpowrotnie straci?

Co to jest układ? W znanym mi miasteczku władza polega na tym, że trwa.... krótka rozprawa między panem, wójtem, a plebanem. Działa zasada: ręka rękę myje i wszyscy są ze sobą powiązani. Znany mi burmistrz się chwali, że ma w kieszeni... wszystkich prokuratorów w mieście. Miasto ma dwóch. Rada Miejska notorycznie uchwala dotacje dla miejscowej parafii na... remont kościoła. A kościół, zabytek zresztą jak walił się tak się wali. Tymczasem chodzą  słuchy, że miejscowy proboszcz gra w kasynie i w sobotę wyjeżdża na wybrzeże do miejscowych mewek. Kiedy Zbigniew Ziobro wizytował małą rejonową prokuraturę, odkrył, że  jest w niej tylko dwóch zawodowych prokuratorów,reszta to zwykli magistrzy albo i nie, którzy nie wiadomo jak zdobyli patent prokuratora, a ich niebywałą zaletą jest to, że... są znajomymi szefa.Sprawy leżą rozpaprane, a we władzach Prokuratury trwa kłótnia o stołki.A tymczasem młodzi zdolni adepci prawa wegetują w prokuraturze w sekretariacie i nie mają szansy się dostać na aplikację...

Mała Ojczyzna... Tu się urodziłam i tu jest moje miejsce w życiu. To jest moja mała ojczyzna, równie droga jak Polska. A czy ta nasza Ojczyzna jest nam droga? społeczeństwu na pewno tak... A władza traktuje ją jak... książę Bogusław czerwone sukno w " Potopie". Czy Naród jest naiwny? kto cwaniak, a kto głupi? Kochana władzo weż się za siebie, bo suweren się zdenerwuje i kopnie cię w d...! A kopnięcie wd= d... jest bolesne!!!

Podchodzę życzliwie do wszystkich, co mają coś mądrego do powiedzenia.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości