35 obserwujących
2010 notek
1119k odsłon
436 odsłon

Wideo i foto. Profanacja? Plac zabaw zrobiony z kapliczek?

Wykop Skomentuj4

Jan Bodakowski
Wideo i foto. Profanacja? Plac zabaw zrobiony z kapliczek?

Spacerują po parku Agrykola, leżący między stołecznym klubem Legia, Zamkiem Ujazdowskim a Łazienkami można natknąć się na dziwny plac zabaw dla dzieci, w skład którego wchodzą huśtawki i zjeżdżalnie wyglądające jak ludowe kapliczki. Taka banalizacja, sprowadzenie
budowli sakralnych do roli miejsca zabaw dzieci może szokować, choć wykorzystanie estetyki ludowej w stworzeniu placu zabaw jest bardzo sympatyczne.

Sfinansowany przez ambasadę węgierską Plac Zabaw Władysława Świętego (króla Węgier w latach 1077-95) w istnieje na Agrykoli już prawie drugi rok. Obiekt powstał z okazji Roku Kultury Węgierskiej w Polsce i jest symbolem "trwającej setki lat przyjaźni polsko-węgierskiej". Jego twórcą jest Boldizsaar Koe. Uroczyście otwarła go ówczesna minister Elżbieta Rafalska.

Budowa placów zabaw, zapoznawanie dzieci z folklorem i historią, kultywowanie przyjaźni Polski z Węgrami wszystko to bardzo dobre inicjatywy. Tylko robienie zjeżdżalni i huśtawek w formie kapliczek trochę razi. Zapewne nikt o tym, w zlaicyzowanych Węgrzech, nie pomyślał.

Plac zabaw z kapliczek? Profanacja?Jan Bodakowski
image

image

image

image

image
image

image
image
 
image

image

image
image

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura