22 obserwujących
448 notek
544k odsłony
683 odsłony

Kwit za złoto, czyli nie taki Amber straszny...

Wykop Skomentuj15

 

 
„1933 Saint-Gaudens Double Eagle” jest jednym z najbardziej poszukiwanych rarytasów w historii.Jedynie kilka egzemplarzy pozostaje w rękach prywatnych kolekcjonerów, choć jak twierdzi rząd amerykański ich posiadanie jest nielegalne, ponieważ zostały usunięte z mennicy bez zezwolenia. W 2003 roku, na aukcji w Londynie king Farouk sprzedał jedną monetę za 7.6 miliona dolarów
 
To tylko krótka historyjka na otarcie łez dla tych co stracili kilka tysięcy złotych w aferze Amber Gold, „sponsorowanej” przez kolesiów premiera.

Sędzia w Filadelfii  orzekł, że dziesięć  rzadkich złotych monet „1933 Saint-Gaudens Double Eagel” o wartości 80 milionów dolarów należą do ​​rządu USA, a nie do ich właścicieli, którzy oskarżyli Skarb USA, o nielegalną konfiskatę mienia.

W 1933 roku, w czasie Wielkiego Kryzysu, prezydent Theodore Roosevelt w celu ustabilizowania sytacji na rynku finansowym, porzucił standard złota, i nakazał obywatelom wymieniać swoje złoto na gotówkę.Większość z 445 tysięcy monet trafiły do mennicy w Filadelfii , gdzie zostały przetopione na sztabki złota. Dziwnym trafem,  pracownik mennicy zdołał jeszcze przed faktem sprzedać pokaźną ich ilość lokalnym handlarzom monet. W 2003 roku, rodzina jednego z handlarzy, otworzyła należący do niego sejf, w którym odkryła dziesięć „1933 Saint-Gaudens Double Eagel”.Kiedy zapytali mennicę o potwierdzenie orginalności znaleziska, monety zostały skonfiskowane i przewiezione do Fort Knox. Rodzina w 2011 roku pozwała rząd, twierdząc, że monety są prawnie w ich posiadaniu, ale przegrali sprawę.

"Te monety były w skarbcu i miały być przetopione" – usłyszeli w odpowiedzi.
 
Oto kolejny dowód na to, że rząd ma władzę absolutną, a ludzie są bezsilni. Wydaje się, że w tym przypadku chyba lepiej być oszukanym przez podstawionego słupa – co przynajmniej daje ułudę równych szans – niż stać się ofiarą grabieży w majestacie prawa.  
Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale