78 obserwujących
310 notek
1343k odsłony
  8074   0

Po przeczytaniu wywiadu Teresy Torańskiej z Adamem Bielanem.

"Brat" - to pierwsza część rozmowy poświęcona głównie Lechowi Kaczyńskiemu.

Nie rozumiem  zdenerwowania i oporów  Adama Bielana przed jej drukiem. Były spin doctor środowiska PiS-u opowiada o wydarzeniach, których był świadkiem rzeczowo, bez emocji , a nawet z nutką sympatii  dla głównego bohatera tej opowieści , Lecha Kaczyńskiego.

Tekst ciekawy.  Wnosi kilka ważnych i nowych  szczegółów  do znanych zdawałoby się  historii.  Przybiża też osobę prezydenta Lecha Kaczyńskiego,  i chyba wbrew osobistym sympatiom dziennikarki,  budzi  do niego nieoczekiwany  szacunek. Także  Redakcja wybija  cytaty - śmiesznostki.

Są trzy ciekawe sprawy. Zasygnalizowana niechęć Tuska do powstania koalicji PO-PiS, której Torańska nie drąży. Dowody  pewnej zażyłości i dużej sympatii, jaką darzył Lech Kaczyński Donalda Tuska. Bardzo ciekawy moment, kiedy poczuł się przez premiera  oszukany. Nie jako polityk, ale jako człowiek.  I  najmocniejszy fragment - opis zdarzeń, które miały miejsce w Gruzji, kiedy Lech Kaczyński zorganizował przyjazd czterech prezydentów i jednego premiera i owe słynne zmitologizowane naciski na pilota, który odmówił lotu do Tbilisi. Dziennikarka sama naprowadziła na ten incydent  w momencie, gdy rozmawiają o katastrofie smoleńskiej i Bielan cytuje pytanie Jarosława :"Dlaczego oni w takiej mgle lądowali, dlaczego ? ".  Owo naprowadzenie,   mimo pytań pomocniczych o obecność w incydencie gruzińskim pilota Arkadiusza Protasiuka, nie potwierdza teorii naciskowej. Odwrotnie. Bielan dość dokładnie opisuje całą tę sytuację, możnaby na podstawie tego opisu zbudować mocną  scenę filmową. Lech Kaczyński raczej budzi tu podziw i szacunek. Dlatego zaskakujące jest ostatnie pytanie Torańskiej, które stanowi jakby puentę tej rozmowy: "Czy nie przyszło panu nigdy do głowy, że Leszek nie nadawał się na prezydenta ?

Majstersztyk -  delikatnie wrzucona teza,  która ma pozostać w głowie czytelnika. Bielan na to pytanie nie odpowiada, ale w jakiś sposób zawartą w pytaniu tezę  utrzymuje. - To na inną rozmowę - mówi. Koniec filmu.  Czy  tak rzeczywiście powiedział ? Czy Bielan podziela pogląd Teresy Torańskiej ? Nie ważne, ocena prezydentury padła.  Następny odcinek ma być poświęcony Jarosławowi  w pierwszych dniach po katastrofie smoleńskiej. 

 

Lubię to! Skomentuj127 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale