313 obserwujących
886 notek
3820k odsłon
2401 odsłon

Apel: Order Orła Białego dla Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki na premierze "Twierdzy"
Kornel Morawiecki na premierze "Twierdzy"
Wykop Skomentuj70

Dziś 4 czerwca – dzień, w którym 25 lat temu Polacy masowo zagłosowali w ćwierć wolnych wyborach przeciwko komunistom. Warto tego dnia pamiętać o tych, którzy bardzo zasłużyli się, byśmy dziś mogli cieszyć się wolnością. Także – a może przede wszystkim o tych, którzy mieli inny pogląd na porozumienie się z komunistami.

Państwo nagradza orderami tych, którzy szczególnie się dla niego zasłużyli. Po to, by uhonorować konkretnych ludzi czy organizacje ale też po to, by pokazać jakie postawy i wartości należy promować. Taką osobą niewątpliwie jest Kornel Morawiecki, przewodniczący Solidarności Walczącej. Do księgarń właśnie dziś trafia moja książka o tej organizacji. Przez ostatni rok zajmowałem się  badaniem historii SW, przeprowadziłem dziesiątki rozmów i z samym Kornelem Morawieckim i wielu innymi działaczami. To wspaniali polscy patrioci, ludzie, którzy byli zaangażowani w walkę o naszą wolność wtedy i którzy ciągle angażują się w rozmaite społeczne i patriotyczne inicjatywy.

Kornel Morawiecki poświęcił pracy dla Ojczyzny najpiękniejszy okres swojego życia. Ryzykował bardzo wiele. Zbudował potężną, silną, znakomicie zakonspirowaną organizację, która służyła Polsce. Przez sześć lat się ukrywał, a kiedy wyrzucono go z Ojczyny, wrócił do niej nielegalnie. Do dziś nieustannie jeździ na spotkania, angażuje się w życie społeczne. Jakie postawy i jakich ludzi państwo polskie ma wspierać i wynagradzać, jeśli nie takie, jak Kornela Morawieckiego i jego Solidarności Walczącej?
 
Kornel Morawiecki zasługuje na najwyższe honory państwowe. I on osobiście i on jako przedstawiciel organizacji. Z nieznanych mi powodów do tej pory to się nie stało.
 
Czas, by zrobić to teraz. 25. rocznica obalenia komunizmu jest znakomitym momentem, by o to wystąpić. Apeluję więc do Prezydenta Rzeczpospolitej o przyznanie Kornelowi Morawickiemu Orderu Orła Białego. Proszę wszystkich ludzi, którzy uważają, że taki honor mu się należy o poparcie tego apelu. Proszę osobistości świata polityki, nauki, życia społecznego, które mogą dotrzeć do prezydenta Komorowskiego, by zwróciły się do głowy państwa  o przyznanie tego najwyższego odznaczenia.
 
Byłby to nie tylko piękny gest dla samego Kornela Morawieckiego ale uhonorowanie wszystkich działaczy i współpracowników Solidarności Walczącej, którzy działali i walczyli o wolność naszego państwa. 

 

 

P.S. Polecam wywiad z Kornelem Morawieckim, który przeprowadził Łukasz Medeksza. Wywiad ukazał się w piśmie Pamięć i Przyszłośc a następnie na blogu PiP w Salon24http://pamieciprzyszlosc.salon24.pl/108858,morawiecki-bylismy-niekontrolowalni-cz-1

Wykop Skomentuj70
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale