Blog
Obserwatorium logiczne
jan mak
jan mak bloger, logik
70 obserwujących 331 notek 1042669 odsłon
jan mak, 24 lutego 2018 r.

Czego dowiedzieliśmy się z wywiadu z panem Bergmanem

3712 137 0 A A A

Dziennikarz TVN przeprowadził w Izraelu wywiad z izraelskim dziennikarzem "New York Timesa" Ronenem Bergmanem, który zasłynął tym, że na konferencji w Monachium zadał premierowi Morawieckiemu "prowokujące" pytanie. Dowiedzieliśmy się z niego kilku ciekawych rzeczy.

1) Mama Ronena powtarzała mu ciagle, że "Polacy byli gorsi niż naziści". W takiej atmosferze wychował się pan Bergman. Przyznał, że dziś wie, że to nie może być prawdą, i że przez mamę przemawiały emocje.

2) Słowo "perpetrator", którego użył premier Morawiecki dziennikarz zrozumiał jako "kryminalista, przestępca, sprawca złych czynów". Wynika stąd, że premier użył wlaściwego słowa. Problem polega na tym, że zdaniem Begmana nie można porównywać polskich sprawców, szmalcowników, do żydowskich sprawców -- bo ci pierwsi robili to z własnej woli, a ci drudzy byli do tego zmuszani przez nazistów. Za to właśnie niewłaściwe porównanie, raniące żydowską duszę, premier Morawiecki powinien przeprosić wszystkich Żydów! Nie wolno po prostu mówić o żydowskich sprawcach (ani jak się domyślam, prowadzić badań naukowych na ten temat).

3) Pan Bergman wskazał, że wg Yad Vashem było ok. 200 tys. polskich szmalcowników, i w Polsce miała miejsce masowa współpraca społeczeństwa polskiego z nazistami (podkreślenie moje). Sądzę, że ta liczba jest co najmniej dyskusyjna, nie uwzględnia odrębności volksdojczów, i niezgodna jest z opiniami innych światowych historyków zajmujących się Holocaustem. 

4) Pan Bergman uczył się o Holocauście w szkole, i stamtąd wyniósł wiedzę, że Holocaust odbył się nie tylko w Polsce, ale w różnych krajach Europy Wschodniej, i odpowiedzialni są za niego naziści oraz ich bardzo liczni wspólnicy we wszystkich tych krajach. (O Europie Zachodniej nie ma mowy).

5) Uwagi internautów, że coś nie zgadza się w życiorysie jego mamy, oraz różne inne uwagi i zapytania, uznał za dobrze zorganizowaną i sponsorowaną akcję -- wiadomo przez kogo.


Pan Bergman pokazał w wywiadzie, że bardzo słabo zna historię okupacji niemieckiej na ziemiach polskich, i nie sięgnął nawet do amerykańskiej Wikipedii — gdzie ta historia jest przedstawiona zupełnie inaczej niż wyobraża ją sobie dziennikarz New York Timesa. Szkoda że młody dziennikarz TVN nie zadał panu Bergmanowi dwóch prostych pytań:

a) Jak jego mama zdołała przeżyć Holocaust? Kto jej pomógł?

b) Czy porównywał swoją wiedzę z wiedzą w Wikipedii i wskazanymi tam bardzo licznymi źródłami?


Może by coś w nim drgnęło? 

Opublikowano: 24.02.2018 21:04. Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 21:27.
Autor: jan mak
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Generalnie staram się być obiektywny. Jednak w swoich notkach za cel biorę głównie obnażanie kłamstw, patologii i oszustw tzw. III RP. Jest to mój mały wkład w przywracanie równowagi medialnej w Polsce. Gdy równowaga taka kiedyś stanie się faktem – zmienię cel.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Amstern  "kiedy premier Morawiecki powiedzial, ze polskie place lada dzien dogonia wloskie i...
  • @AldoMoro  Pan naprawdę nie widzi różnicy skali, rodzaju i skutków interwencji, jaki...
  • @AldoMoro  Taka narracja jest nie do obrony.

Tematy w dziale Polityka