198 obserwujących
71 notek
294k odsłony
365 odsłon

Pomnik Żołnierzy Wyklętych

Wykop Skomentuj50

 

W czołówce serialu Czterej Pancerni Edmund Fetting śpiewa: „ do domu wrócimy, w piecu napalimy, nakarmimy psa..” Okazuje się jednak że piosenkarz łże jak ..Szarik. Żołnierze Pierwszej Brygady Pancernej im Bohaterów Westerplatte wcale do domów nie wrócili, zwierzyny nie nakarmili, a jeśli chodzi o palenie, to podpalali chłopskie zagrody na Podlasiu. W walce z antykomunistycznym podziemiem pacyfikowano wsie, aresztowano tych co pomagali partyzantom, rozstrzeliwano bez sądu. W okolicach Sokołowa Podlaskiego do lat pięćdziesiątych trwał zbrojny opór przeciw komunistom. Jeszcze w 53 roku wykonywano wyroki na ostatnich przywódcach powstańczych oddziałów. Komunistom nie wystarczało unicestwienie wrogów ludu ale dbali by utajniać miejsca pochówku zabitych w walce i pomordowanych, dlatego większość z nich do dziś nie ma swoich grobów. Rodziny poddano represjom, a piętno „dzieci bandytów” uniemożliwiło wielu normalne życie. Pewnie dlatego tak bardzo poruszająca była wczorajsza uroczystość w Sokołowie Podlaskim. Odsłonięcie pomnika poprzedziła Mszą świętą celebrowana przez ordynariusza, potem przemarsz pocztów sztandarowych, strażacka orkiestra, kompania honorowa z siedleckiej jednostki, kombatanci, harcerze, przemówienia, wieńce. Na koniec Apel Poległych i salwa honorowa. Staliśmy wczoraj wśród dzieci bandytów, dla nich ten pomnik staje się symbolicznym grobem ojców i dziadków. Grzegorz Wąsowski z Fundacji Pamiętamy cytował jednego z poległych – kpt. Władysława Łukasiuka - dowódcę 6. Brygady Wileńskiej AK. My chcemy Polski suwerennej, Polski chrześcijańskiej, Polski - polskiej Święcie będziemy stać na straży wolności i suwerenności Polski i nie wyjdziemy dotąd z lasu, dokąd choć jeden Sowiet będzie deptał polską ziemię.

Dziś kiedy Polska jest już wolna i suwerenna, jakoś trudno mi odpowiedzieć na pytanie - dlaczego ten pomnik powstał tak późno i dlaczego musiała go ufundować prywatna instytucja?

Właśnie skoro (m.in na salonie24  trwa licytacja o prawo do chwały za działalność antykomunistyczną -patrz wpisy na temat prof Bartoszewskiego w blogu J. M. Nowakowskiego) może by  uznać  tych żołnierzy z Podlasia nie jako ostatnich partyzantów II wojny, a jako pierwszych bohaterów antykomunistycznego oporu.

A jeżeli tak, to im także, a może przedewszystkim im zawdzięczać winniśmy, że żyjemy w wolnym kraju. 

 

Uprzedzając posty tych dla których opis otaczającej rzeczywistości wyczerpuje się w konflikcie PiS kontra łże-elity i układ, albo Kaczory kontra reszta świata informuje:

  1. Odsłonięcie pomnika jest ukoronowaniem inicjatywy która już od wielu lat na Podlasiu dokumentuje i upamiętnia działalność antykomunistycznego podziemia, a termin uroczystości wyznaczony był zanim ktokolwiek przewidział datę wyborów.
  2. Pomnik sfinansowały osoby prywatne związane z Fundacją Pamietamy
  3. Obecny na uroczystości minister Kamiński zanim został posłem był założycielem tej Fundacji
Wykop Skomentuj50
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale