165 obserwujących
1452 notki
3667k odsłon
690 odsłon

Ech, ta statystyka, matka kłamstwa

Wykop Skomentuj3

Nieprawda, że sędziowie są największymi piratami drogowymi, bo jednak politycy dzierżą prym

 

Tuwimowi przypisywane jest powiedzenie, że są trzy poziomy kłamstwa – kłamstwo pospolite, przysięga i statystyka.

A jak już ktoś posługuje się statystką bezrefleksyjną, to to kłamstwo nad poziomy wylatuje, tak jak to, że największymi piratami drogowymi są sędziowie. Oto dzisiejsza wiadomość z „Rzeczpospolitej”

...Wbrew obiegowym opiniom to nie posłowie popełniają najwięcej wykroczeń za kierownicą. Choć to ich wyczyny skupiają uwagę mediów.
W tym roku do lipca chronieni immunitetami krajowymi popełnili w stolicy 91 przewinień drogowych. Z tego prawie dwie trzecie – bo 59 – sędziowie. W 26 przypadkach naruszeń dopuścili się prokuratorzy, a zaledwie w sześciu – posłowie lub senatorowie...”

 

W informacji zabrakło takiego drobnego szczegółu, że sędziów mamy w Polsce 10 tysięcy, prokuratorów 5 tysięcy, a parlamentarzystów z immunitetami (posłowie plus senatorowie) - pięćset sześćdziesięciu. Podane liczby wskazują, że na wykroczeniach drogowych sędziów i prokuratorów przyłapano z grubsza jednego na dwustu, a polityków – jednego na stu.

Nieprawda zatem, że sędziowie są największymi piratami drogowymi, bo to politycy dzierżą prym.

 

PS. Dostrzegam wszak jedną słabość także mojego, też statystycznego wnioskowania. Otóż zostały policzone wykroczenia z Warszawy, a sędziowie i politycy są z całej Polski, przy czym politycy czasem zjeżdżają do Warszawy wszyscy (np. 6 sierpnia), a najazdu sędziów na Warszawę nie ma nigdy. Ech, ta statystyka matka kłamstwa.

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale