kejow kejow
422
BLOG

RAPORT Polityka energetyczna Polski do 2030 – biopaliwa?

kejow kejow Polityka Obserwuj notkę 3

Zgodnie z "Polityką energetyczną Polski do 2030 roku" udział odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu w Polsce ma wzrosnąć do 15 proc. w 2020 roku i 20 proc. w roku 2030. Planowane jest także osiągnięcie w 2020 roku 10 proc. udziału biopaliw w rynku paliw.

 
Co zawiera dokument pt. "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku"
 
Dokument określa podstawowe kierunki polityki energetycznej Polski.
Są nimi:
·         poprawa efektywności energetycznej,
·         wzrost bezpieczeństwa dostaw paliw i energii,
·         dywersyfikacja wytwarzania energii elektrycznej poprzez wprowadzenie energetyki jądrowej,
·         rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym biopaliw,
·         rozwój konkurencyjnych rynków paliw i energii oraz
·         ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko.
 
 
Most energetyczny Polska – Litwa
Most energetyczny ma połączyć systemy energetyczne Polski i Litwy. Linia ma przebiegać pomiędzy miastem Alytus (Olita) i polskim Ełkiem i wyniesie 154 km, z tego 106 km będzie po stronie polskiej, a 48 po litewskiej. Projekt wymaga także rozbudowy systemu elektroenergetycznego w północno–wschodniej Polsce. Prezes zarządu firmy LitPolLink, odpowiedzialnej za realizację mostu energetycznego, Jarosław Neverovic przedstawił plan prac związanych z projektem. Zaznaczył, że większość środków będzie pochodziła z UE, dlatego musimy dostosować się do stanowiska Komisji Europejskiej w kwestii ochrony środowiska. – Teraz najważniejszą sprawą jest przygotowanie strategicznej oceny wpływu projektu na środowisko – powiedział Neverovic. Wiceminister Strzelec-Łobodzińska zapewniła, że Ministerstwo Gospodarki dołoży wszelkich starań, aby przygotowanie polsko-litewskiej inwestycji przebiegało bez zakłóceń. – Mamy nadzieję, że dzięki konsultacjom z innymi resortami, które będą związane z realizacją projektu uda się dopełnić wszelkich formalności i rozpocząć inwestycję – podkreśliła wiceminister. Ministerstwo Gospodarki
 
Rozmowy Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka na Białorusi
Rozmawialiśmy zarówno o współpracy przedsiębiorstw, jak i projektach inwestycyjnych, które mogą zainteresować rządy obu krajów – powiedział wicepremier Pawlak po spotkaniu z wicepremierem Białorusi Andrejem Kobiakowem 23 lutego 2009 . – Bardzo interesujące są perspektywy projektów energetycznych m.in. dotyczące drugiej nitki Jamału – dodał. Zaznaczył, że jest to dużo tańsze i szybsze w realizacji przedsięwzięcie niż inne tego typu inwestycje w obszarze przesyłu gazu do UE. Podkreślił, że strona polska rozmawia na ten temat z FR. Tematem rozmów wicepremierów była także możliwość zakupu oleju napędowego na Białorusi. – Współpracę w tym zakresie mogą podjąć białoruskie firmy państwowe, a po stronie polskiej Operator Logistyczny Paliw Płynnych – powiedział wicepremier Pawlak. – Nasze rozmowy dotyczyły także zwiększenia możliwości przesyłowych linii energetycznej Roś – Białystok – dodał. Ministerstwo Gospodarki
 
Różne wersje projektu rządowego wersja Ministerstwa Gospodarki
 
Ważne tezy do dyskusji link http://i.wnp.pl   jako dokument pdf
 
Wzrost bezpieczeństwa energetycznego
Bezpieczeństwo energetyczne Polski oparte będzie o własne zasoby surowców, w szczególności węgla. Zapewni to uniezależnienie produkcji energii elektrycznej i w znacznym stopniu ciepła od zewnętrznych źródeł dostaw. W obszarze ropy naftowej, paliw płynnych i gazu dokument zakłada dywersyfikację, rozumianą również jako zróżnicowanie technologii, a nie jak do niedawna – jedynie kierunków dostaw. Wspierany będzie rozwój technologii pozwalających na pozyskiwanie paliw płynnych i gazowych z surowców krajowych.
Dotychczasowe prognozy, dotyczące możliwości pokrycia przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju, wskazują na konieczność rozbudowy istniejących mocy wytwórczych. Zobowiązania dotyczące ograniczania emisji gazów cieplarniach zmuszają Polskę do poszukiwania rozwiązań niskoemisyjnych w zakresie produkcji energii elektrycznej. Wykorzystywane będą wszystkie dostępne technologie wytwarzania energii z węgla przy założeniu, że będą prowadziły do redukcji zanieczyszczeń powietrza (w tym również do znacznego ograniczenia emisji CO2). Zostanie rozważona również opcja wprowadzenia energetyki jądrowej w Polsce.
Rozwój wykorzystania OZE
Rozwój energetyki odnawialnej ma istotne znaczenie dla realizacji podstawowych celów polityki energetycznej. Produkcja energii ze źródeł odnawialnych zapewnia pozytywne efekty ekologiczne oraz przyczynia się do rozwoju słabiej rozwiniętych regionów.
Do podstawowych działań w tym obszarze należy wsparcie wytwarzania energii elektrycznej, ciepła i chłodu z OZE oraz produkcji biopaliw. Interesującą inicjatywą, którą planuje podjąć Ministerstwo Gospodarki, jest program budowy co najmniej jednej biogazowni rolniczej w każdej gminie.
 
Alternatywny program Greenpeace Polska pt. „ Raport [R]ewolucja
 
 
 
Podsumowanie
Widać zmiany w dokumencie po poprzednich rozwiązaniach za okresu władzy PiS.
Aktywność w zakresie energetyki władz jest tez widoczna.
 
 
 

 

kejow
O mnie kejow

Działam głównie w samotności piszę pracuję - staram się robić to co lubię. Poszukuję nowości przy pewnym konserwatywnym podejściu i racjonalnym spojrzeniu - ale nie omijam słowa fantazja. lex brevem esse oportet quo facilius ab imperitis teneatur - przepis prawny powinien być zwięzły, aby ludzie z nim nie obeznani tym łatwiej go przestrzegali, łatwiej mogli go zapamiętać ------------------------

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka