5 obserwujących
555 notek
119k odsłon
157 odsłon

Nie płaczcie po nas

Wykop Skomentuj2

Te oto słowa zawarte w tytule przyświecają astronautom, gdy wybierają się w podróże kosmiczne. Zdają sobie doskonale sprawę z grożącego im ryzyka, ale je akceptują wiedząc, że przypada im wielka, zaszczytna rola w poznawaniu nowych światów, bycia częścią pionierów, ludzi popychającymi cywilizację do przodu.

O tym, że dla dobra sprawy należy się poświęcić dla wyższego celu, wiedział już Otto Lilienthal, innowator szybownictwa. Gdy podczas jednego z próbnych lotów spotkał go wypadek, tuż przed śmiercią powiedział te znamienne słowa: ‘’postęp wymaga poświęceń’’. Myśl tego Niemca podzielała reszta prekursorów awiacji, nie bacząc na własne życie metodą prób i błędów chcieli wyrwać ptakom tajemnicę latania, żeby człowiek mógł wzbić się w przestworza.

Niekiedy tacy innowatorzy są już sławni za życia, jak Leonardo da Vinci, którego jemu już współcześni ludzie okrzyknęli geniuszem, i każdy chciał, by ten na wskroś nietuzinkowy człowiek dla niego pracował.

Niestety, często rzeczywistość nie jest taka różowa, i ludzie nie doceniają twórczości i dzieł geniuszy, że wystarczy tu przytoczyć choćby Nikolę Teslę, który swoimi wynalazkami wyprzedził daleko swoje czasy zmarł w biedzie i zapomnieniu, albo Nikołaj Wawiłow pragnący zwalczyć głód na świecie, jeśli się nie mylę skończył w radzieckim więzieniu.

Pomimo wszystkich przeciwności innowatorzy nie poddają się wiedząc, że los lub jak kto woli przeznaczenie wytoczyło im wielką misję do zrealizowania, a satysfakcja z realizacji nakreślonego planu będzie niesamowita. I to niezależnie czy są ludzie z czasów kamienia łupanego sprawdzający które rośliny nadają się do spożycia, żeglarze wybierający się na nieznane wody, aż po śmiałków latających w przestrzeń kosmiczną, im wszystkim przyświeca cel pchnięcia cywilizacji do przodu, sprawienia, by zrobić ten milowy krok na przód.


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie