50 obserwujących
76 notek
343k odsłony
4577 odsłon

Angielska baronessa rodem z Ustrzyk Dolnych, czyli paradoksy żydowskich losów

Wykop Skomentuj73

Anglia, XIII wiek: królowie angielscy oficjalnie popierają potworne oszczerstwo, że Żydzi porywają chrześcijańskie dzieci i dodają ich krew do macy. Żydzi są prześladowani i mordowani z tego powodu. Wreszcie w roku 1290 król Edward I wypędza wszystkich Żydów z Anglii. Na ponad 350 lat. 

Prawie dokładnie w tym samym czasie (1264 rok), w Polsce książę Bolesław Pobożny ogłasza Statut Kaliski dający Żydom bezprecedensową opiekę prawną. Punkt 30 Statutu stwierdza: "Nie wolno żydów oskarżać o używanie krwi chrześcijańskiej."

Część Żydów wygnanych z Anglii dociera do Polski, gdzie kolejni królowie zapewniają im bezpieczeństwo.

Być może wśród nich jest także rodzina Fränklów. Nie wiemy tego, ale jest to bardzo prawdopodobne.

..... 

Mijają stulecia.

Mieszkający na przełomie XIX i XX wieku w Ustrzykach Dolnych Moses Fränkel jest nie tylko właścicielem rafinerii naftowej, ale także burmistrzem miasta.

Gdy wybucha II wojna światowa, Ustrzyki najpierw dostają się w ręce Sowietów, następnie Niemców.

W 1942 roku Niemcy dają ustrzyckim Żydom 15 minut na wręczenie im wszystkich wartościowych przedmiotów, nim ich zamordują. Córka Mosesa - Helena Fränkel, błyskawicznie zawija rodzinne srebra w obrus i przerzuca je przez płot do ogrodu sąsiada - profesora Eugeniusza Wańka. Profesor zakopuje srebra i postanawia, że zrobi wszystko, żeby wróciły do właścicieli.

Niemcy mordują ustrzyckich Żydów, w tym także Helenę Fränkel. Ocaleli tylko ci z rodziny Fränklów, którzy przed 1 września 1939 wyjechali z Polski. 

.....

Po wojnie, przez wiele dziesięcioleci, prof. Waniek szuka spadkobierców rodziny Fränklów, aby oddać srebra. Wreszcie, w roku 2008, dzięki zbiegowi okoliczności i pomocy mieszkającego w Polsce angielskiego historyka Normana Daviesa, udaje mu się tego dokonać. Z Anglii przyjeżdża - urodzona tam w roku 1943 - wnuczka Mosesa Fränkla, aby od już ponad stuletniego profesora Wańka odebrać przedmioty, które przechował dla swojej sąsiadki. Przechował w 1942 roku z narażeniem życia, bo wedle prawa niemieckich morderców ukrywał "własność III Rzeszy" i pomagał Żydówce.

.....

Gazeta Wyborcza informuje przed dwoma dniami, że "Brytyjska Izba Lordów domaga się presji na Polskę ws. mienia żydowskiego".

"kwestię zwiększenia presji na polski rząd podniosła baronessa Ruth Deech, bezpartyjna członkini Izby Lordów od 2005 r.

– Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie przyjął prawa regulującego jedną z największych kradzieży w historii – mówiła Deech, wzywając rząd Borisa Johnsona, by przyjął jej propozycję uchwały wzorowanej na amerykańskiej ustawie JUST"

.....

Baronessa Deech (z domu Fränkel) jest wnuczką Mosesa Fränkla. To właśnie ona przed 12 laty odebrała rodzinne srebra, które przechował przez ponad 60 lat profesor Waniek.

Od 11 lat zajmuje się tym, co nazywa "jedną z największych kradzieży w historii". Ma na myśli tzw. "mienie bezspadkowe", które - gdy nie żyją spadkobiercy - staje się zgodnie z prawem własnością Skarbu Państwa. Jej zdaniem, kradzieży tej dokonała Polska. W tej sprawie od 11 lat zwraca się do Izby Lordów.

.....

Interesujące, czy Ruth Deech zdaje sobie sprawę, że apeluje do wyższej izby parlamentu królestwa, które podpisało w 1939 roku Traktat Sojuszniczy z Polską? Zobowiązywał on Wielką Brytanię do udzielenia pełnej i natychmiastowej pomocy Polsce w razie agresji III Rzeszy. Jak wiemy, Wielka Brytania nie wywiązała się ze swoich zobowiązań.

Zazwyczaj, mówiąc o bezczynności Wielkiej Brytanii wobec agresji Niemiec na Polskę, jakby z reguły zapomina się, że bez biernej postawy Anglii (i Francji) we wrześniu 1939 roku, losy Europy potoczyłyby się całkiem inaczej i późniejszy Holokaust nie byłby możliwy.

.....

I na koniec jeszcze jedno: to królestwo, do którego Izby Lordów apeluje baronessa rodem z Ustrzyk Dolnych w sprawie "jednej z największych kradzieży w historii", zna bardzo dobrze temat wielkich kradzieży, bo przez długie stulecia sprawnie i świadomie okradało kraje, państwa, narody i ludy. Budując na tym gigantycznym złodziejstwie swoją imperialną potęgę.

Lista okradanych jest imponująca. Naprawdę robi wrażenie:

Irak, Kuwejt, Afganistan, Bengal, Indie, Pakistan, Bangladesz, Birma, Hongkong, Australia, Nowa Zelandia, Federacja Malajska, Borneo, Nigeria, Niger, Kamerun, Kenia, Uganda, Tanganika (Tanzania), Zanzibar, Somali, Egipt, Sudan, Niasa (Malawi), Matabele, Maszona, Zambezja, Rodezja, Związek Południowej Afryki (Republika Południowej Afryki), Afryka Południowo-Zachodnia (Namibia), Zululand, Kanada, Kajmany, Dominika, Grenada, Jamajka, Cejlon (Sri Lanka), Cypr, Gibraltar, Guernsey, Jersey, Wyspa Man, Helgoland, Malta, Minorka, Basuto (Lesotho), Beczuana (Botswana), Gambia, Sierra Leone, Złote Wybrzeże (Ghana), Togo, Zatoka Beninu, Zatoka Biafra, Protektorat Lagos, Cyrenajka i Trypolitania (Libia), Suazi, Walvis Bay, Quebec, Nowa Szkocja, Cape Breton, Nowy Brunszwik, Wyspa Księcia Edwarda, Nowa Fundlandia, Labrador, Kolumbia Brytyjska, Stany Zjednoczone, Barbuda, Bahamy, Barbados, Wyspy Bahia, Honduras Brytyjski, Belize, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Wyspy Podwietrzne, Wyspy Zawietrzne, Montserrat, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Trynidad, Tobago, Tortuga, Turks i Caicos, Federacja Indii Zachodnich, Berbice, Gujana Brytyjska (Gujana), Szetlandy Południowe, Południowe Orkady, Ziemia Grahama, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne, Ziemia Enderby, Ziemia Wiktorii, Bermudy, Falklandy, Święta Helena, Wyspa Wniebowstąpienia, Aden (Jemen), Federacja Arabii Południowej, Oman, Katar, Bahrajn, Palestyna, Transjordania (Jordania), Sarawak, Brunei, Singapur, Weihaiwei, Andamany, Nikobary, Wyspy Ashmore i Cartiera, Seszele, Mauritius, Wyspa Bożego Narodzenia, Wyspy Kokosowe, Malediwy, Mauritius, Nowa Południowa Walia, Ziemia van Diemena, Tasmania, Wyspa Baker, Wyspy Bonin, Nowa Gwinea, Wyspy Salomona, Wyspy Cooka, Fidżi, Tonga, Wyspy Gilberta i Lagunowe, Nauru, Nowe Hebrydy (Vanuatu), Niue, Palmyra, Samoa, Hawaje, Tokelau.

Wykop Skomentuj73
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura