43 obserwujących
182 notki
605k odsłon
  1012   0

Katastrofa rosyjskiego An-148. W tle rosyjsko - amerykańska afera korupcyjna

imageimage

11 lutego, kilka minut po starcie, rozbił się pasażerski samolot An-148 należący do Saratowskich Linii Lotniczych, lecący z Moskwy do Orska.

Wiele wskazuje na to, że była to zwykła katastrofa lotnicza, do której doszło na skutek wybuchu jednego z silników samolotu. Jednakże na liście ofiar znajduje się jedna osoba, której śmierć mogła nie być przypadkowa. Jest to Wiaczesław Iwanow, dyrektor finansowy Rosyjskiej Państwowej Korporacji Energii Atomowej ROSATOM.

Był to człowiek, który posiadał dużą wiedzę na temat operacji finansowych, oficjalnych jak i nieoficjalnych, prowadzonych przez Korporację ROSATOM w czasie finalizowania transakcji zakupu przez ROSATOM kanadyjskiej spółki Uranium One, która z punktu widzenia amerykańskiej gospodarki była firmą strategiczną, gdyż eksploatowała ponad 20% złóż uranu w USA.

Pierwsze informacje na temat tej afery pojawiły się podczas kampanii wyborczej Donalda Trumpa w 2016 roku, ale na tym nie koniec, gdyż pod koniec 2017 roku Kongres USA powołał komisję, która ma sprawdzić, czy Departament Sprawiedliwości i FBI w czasach prezydentury Baracka Obamy zataiły informacje o działaniach korupcyjnych Rosji przed podjęciem kluczowej decyzji o sprzedaży firmy Uranium One rosyjskiemu przedsiębiorstwu ROSATOM. Kongresmeni chcą również się dowiedzieć, czy gigantyczne pieniądze płynące z Rosji do małżeństwa Hillary i Billa Clintonów miały wpływ na decyzję Departamentu Stanu, którego Hillary była wtedy szefem.

Chodzi o sprawę kanadyjskiej firmy Uranium One, która eksploatowała ponad 20 proc. amerykańskich złóż uranu. W 2010 r. zaczął ją przejmować rosyjski Rosatom – państwowa firma zajmująca się energią nuklearną. Rząd USA podjął wtedy kontrowersyjną decyzję, że Uranium One mimo nowego właściciela nadal będzie mogła korzystać z amerykańskich złóż.

W listopadzie 2017 roku o sprawie po raz kolejny zrobiło się głośno, gdy witryna TheHill.com ujawniła, że już w 2009 r. FBI prowadziło śledztwo w sprawie metod działania Rosjan. Amerykańskim agentom udało się wtedy zinfiltrować rosyjskie firmy oraz pozyskać świadka – amerykańskiego biznesmena, któremu Rosjanie złożyli propozycje korupcyjne. FBI udało się również dotrzeć do dokumentów, które sugerowały, że Rosjanie chcieli przekupić małżeństwo Clintonów – Hillary była wtedy sekretarzem stanu, a Bill, jako były prezydent USA, pozostał siłą rzeczy bardzo wpływową osobą w środowisku Demokratów. Pieniądze wtedy faktycznie popłynęły – kanadyjski prezes Uranium One wpłacił 2,35 mln dol. na konto fundacji Clintonów, a jeden z powiązanych z Kremlem banków zaprosił Billa na wykład, za który zapłacił mu pół miliona dolarów.

Mimo uzasadnionych wątpliwości co do uczciwości Rosjan Departament Sprawiedliwości nie poinformował o niczym Kongresu. Zamiast tego rozpoczął własne śledztwo, które zostało zamknięte po czterech latach przez Jamesa Comeya – ówczesnego szefa FBI, zwolnionego w maju 2017 roku.

No i od razu rodzą się wątpliwości i pytania, czy wybuch silnika w tym samolocie nastąpił z przyczyn technicznych, czy mógł być spowodowany chociażby atakiem terrorystycznym. Wszak ta eksplozja wystąpiła na wysokości około 1800 metrów, więc w zasięgu nawet ręcznych rakietowych zestawów przeciwlotniczych, takich jak np. STRIEŁA.

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka