12 obserwujących
212 notek
165k odsłon
  312   2

UWAGA opozycjo, to nie są wiadomości z TVPinfo, ani żadnego innego rządowego medium

To przekaz do tego żałosnego pana, znanego jako wnuk Gomułki,  przed piekarnią Agata z bochenkiem chleba, na który go coraz bardziej "nie stać". Koszty energii wzrosną w wielu państwach europejskich. Rachunki za prąd w Polsce wzrosną średnio o 24 procent. W Czechach sytuacja też nie wygląda różowo. Tamtejszy rząd zapowiedział wzrost cen energii elektrycznej o 30, a nawet i 50 procent.

Polacy rwą włosy z głowy z powodu podwyżek cen energii elektrycznej. Czesi wcale nie są w lepszej sytuacji, choć ich akurat nie dopadła jednocześnie czeska wersja Polskiego Ładu. Jednak jakby nie patrzeć, nasi sąsiedzi zza południowej granicy także muszą się szykować na niezwykle wysokie podwyżki cen prądu. Czeski rząd stara się zapobiegać wpływowi ogólnoeuropejskiego kryzysu energetycznego i wprowadzać nowe propozycje, które mają nie prowadzić do podwyżek, jednak jest to trudne.

Zakłada się, że te wzrosty mogą trwać przez większą część roku - zapowiedział czeski ustępujący minister przemysłu i handlu Karel Havlíček. Przewidział on wzrost cen energii elektrycznej o 30-50 procent w 2022 roku, a jeszcze większy, bo o 50-70 procent - cen gazu. Czechy dołączyły do ​​sąsiadującej Polski w krytyce obecnego systemu emisji, domagając się zwrotu na rynek 400 mln uprawnień do emisji wycofanych wcześniej przez Komisję Europejską.

Dlaczego rachunki za prąd rosną? Urząd Regulacji Energetyki w Polsce tłumaczy, że "rosną koszty zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym. Kontrakty zawierane na Towarowej Giełdzie Energii pokazują, że w ostatnim roku cena energii – zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata - gwałtownie rośnie. Kolejnym powodem są koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla - a aż 80 proc. wyprodukowanej w tym roku w kraju energii elektrycznej pochodziło z węgla. Rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2 przebiły 90 euro za tonę. To właśnie ten instrument w 50 proc. odpowiada za rosnące ceny energii w Polsce.

Jedynym pomysłem na "drożyznę" opozycji, w tym Budki, jest zagłosować na Platformę i wszelkie problemy znikną, czy równie "rewolucyjny" pomysł ma na drogą energię w Czechach?


https://wiadomosci.wp.pl/czesi-tez-zaplakali-po-nowym-roku-podwyzki-ich-zrujnuja-6719996039170912a

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale