52 obserwujących
2102 notki
2882k odsłony
  2661   2

Po 7 latach silne państwo przekopało nam kilometr kanału czyli o Mierzei Wiślanej

Fot. Paweł Kubacha
Fot. Paweł Kubacha
Jeżeli dowodem na siłę państwa, które od kilka dni pręży muskuły szykując się do otwarcia Mierzei Wiślanej, jest przekopanie kilometra kanału wodnego, to znaczy, że ta siła państwa jest czymś nierealnym. Czymś co żyję tylko w propagandzie rządzących, i przy których osiągnięcia Edwarda Gierka czynią go prawdziwym i realnym herosem.

Dziś naprawdę bardzo krótko. Otóż rządzący nami PiS z wielką pompą otworzył dzisiaj przekopaną Mierzeję Wiślaną. Otworzył ją tak, jak wiele inwestycji w ostatnich latach. Otworzył coś, co mianowicie nie jest wykończone. 

Żeby była jasność: dobrze, że to zrobił. W sposób moim zdaniem niespecjalnie istotny, ale symboliczny, uniezależniliśmy się od Rosji - i to w momencie jej agresji na Ukrainę. To całą pewnością przemawia do wyobraźni. Z całą pewnością też będzie to atrakcja turystyczna. Otwarcia to zrobiono jednak w sposób taki, jakby oto polskie państwo zaprezentowało nową jakość. Jakby stało się coś absolutnie przełomowego dla wszystkich mieszkańców Polski. Jakbyśmy tytanicznym wręcz wysiłkiem zbudowali drugą Nową Hutę. 

Kiedy się jednak temu dokładniej przyjrzeć, to jednak powinien nas ogarniać pusty śmiech. A może nawet śmiech przez łzy. Bo jeżeli dowodem na siłę państwa, które od kilka dni pręży muskuły szykując się do otwarcia Mierzei Wiślanej, jest przekopanie kilometra kanału wodnego, to znaczy, że ta siła państwa jest czymś nierealnym. Czymś co żyję tylko w propagandzie rządzących, i przy których osiągnięcia Edwarda Gierka czynią go prawdziwym i realnym herosem. 

I jeszcze jedno. Paradoks polega na tym, że napinanie muskułów, jakie władza prezentuje przy otwarciu przekopu, jest najlepszym dowodem na to, że Centralny Port Komunikacyjny nigdy nie powstanie. Dlaczego? To proste. To jest jednak inwestycja wielokrotnie bardziej skomplikowana niż kilometr kanału będący częścią niedokończonej inwestycji.


Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/  

Lubię to! Skomentuj165 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka