38 obserwujących
1827 notek
2431k odsłon
1878 odsłon

Papież contra gender. Kurs 2012/2013

fot. Piotr Łysakowski
fot. Piotr Łysakowski
Wykop Skomentuj55

  

To wszystko pokazuję, że Benedykt XVI, bez wahania utrzymuje w Kościele twardy kurs. I będzie go trzymał także w roku 2013
 
Dziś małe podsumowanie kościelnych wydarzeń w 2012 roku. Oczywiście mógłbym napisać przede wszystkim o Roku Wiary, ale wolę zwrócić uwagę na trzy inne wydarzenia.
        
Pierwsze to - od dziś już zeszłoroczne - przemówienie Benedykta XVI do Kurii Rzymskiej. Przemówienie, w którym papież jasno, zdecydowanie i jedno znaczenie przeciwstawił się rozpowszechniającym się współcześnie koncepcjom dotyczącym ludzkiej płciowości. Tu sprawa jest jasna. Kościół stoi i stał będzie na stanowisku, że ludzka płeć nie jest kwestią wyboru, nie jest przyjętej społecznie roli, jest natomiast czymś danym w zamyśle Stwórcy. Czymś przez niego wybranym i zadanym do spełnienia człowiekowi, jako jasno określona rola społeczna (http://wpolityce.pl/wydarzenia/43189-benedykt-xvi-zdecydowanie-sprzeciwia-sie-nowej-filozofii-seksualnosci-oczywisty-jest-gleboki-blad-tej-teorii).
 
To, że Benedykt XVI właśnie temu tematowi – nazywanemu dziś ideologią gender - poświęca najważniejsze swoje przemówienie w roku pokazuję jak bardzo jest on w tej sprawie zdeterminowany. Jak chce utrzymać tutaj twardy kurs. Przypomina mi się tu przemówienie jego do Kurii Rzymskiej z roku 2005, kiedy to papież Ratzinger mówił o potrzebie interpretowania II Soboru Watykańskiego w perspektywie hermeneutyki ciągłości. Dziś widać, że przemówienie to wciąż jest wiodącym wątkiem tego pontyfikatu. Wygląda na to, że podobną rolę odegra przemówienie z roku 2012.
        
Sprawa druga to kwestia nominacji w Kongregacji Nauki Wiary. Nominacji jej urzędnika, odpowiadającego za ogólno kościelną walkę z pedofilią. Na miejsce biskupa Charles Scicluny, Benedykt XVI mianował amerykańskiego kapłana Roberta Olivera. Człowieka osławionego bezwzględną walką z tą plagą na gruncie amerykańskim, aż do otwartej, oficjalnej i demonstracyjnej współpracy, że świeckimi organami państwa włącznie (http://wiadomosci.onet.pl/swiat/watykan-amerykanski-ksiadz-bedzie-zajmowal-sie-prz,1,5378041,wiadomosc.html).
        
I wreszcie sprawa trzecia. Sprawa sprzed kilku miesięcy. Sprawa usunięcia biskupa Richarda Williamsona z szeregów Bractwa Kapłańskiego Świętego. Piusa X. To człowiek, który najbardziej sprzeciwiał się negocjacjom z Rzymem. Człowiek, którego wykluczenie – mimo trwających perturbacji - oznacza chyba jednak chęć integracji tej wspólnoty ze Stolicą Apostolską (http://www.ekumenizm.pl/content/article/2012102322143265.htm).
 
 
To wszystko pokazuję, że Benedykt XVI, bez wahania utrzymuje w Kościele twardy kurs. I będzie go trzymał także w roku 2013
 
Tu polityka zaczyna swój dzień www.300polityka.pl
 
 
Wykop Skomentuj55
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale