Warzywa i owoce - JC
Warzywa i owoce - JC
Joe Chal Joe Chal
24104
BLOG

Joe Chal: - Jak podnieść poziom hemoglobiny w organizmie?

Joe Chal Joe Chal Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Opracował:

Joe Chal 

PhD, MMedSc, BMedSc, Członek International Hyperbarics Association Inc, USA


Dla tych, którzy nie stosują diety, czyli racjonalnego sposobu odżywiania (często nazwa ta jest niewłaściwie interpretowana) zapewne zaskoczy fakt, ze pozornie pożywne artykuły spożywcze mogą czasami niekorzystnie wpływać na nasz stan zdrowia, szczególnie wtedy, kiedy zjadamy je w nadmiernych ilościach.

Dla przykładu podam, że spożywanie zbyt dużych ilości produktów mleczarskich (nabiału) może prowadzić do anemii, ponieważ zawarte tam wapń bardzo łatwo wiąże się z żelazem, którego jest znacznie mniej niż (Ca) w organizmie i obniża w ten sposób poziom hemoglobiny we krwi. Istnieją bardzo ścisłe związki pomiędzy składnikami znajdującymi się w pokarmach, jedne wspomagają się wzajemnie a wiele neutralizuje inne pierwiastki tworząc je niedostępnymi dla naszego systemu.

Co oznacza niski lub wysoki poziom hemoglobiny? 

Hemoglobina to białko w czerwonych ciałkach krwi, które rozprowadza tlen po całym ciele, zabierając w drodze powrotnej dwutlenek węgla z komórek do płuc, aby go wydalić. 

Światowa Organizacja Zdrowia ustaliła granice poziomu hemoglobiny u mężczyzn 13,5 gramów na decylitr (135 g/l) lub 12 gramów na decylitr (120 g/l) u kobiet a dla kobiet w ciąży 10,5 (105 g/l) 

Co może powodować niski poziom hemoglobiny? 

image

- niedokrwistość z niedoboru żelaza; 

- ciąża;

- problemy z wątrobą;

- infekcje dróg moczowych;

Ponadto, niektórzy ludzie mają naturalnie niski poziom hemoglobiny bez jakiejkolwiek przyczyny. Inni mają niską hemoglobinę, ale nigdy nie wykazują żadnych objawów chorobowych. 

Jedz pokarmy bogate w żelazo i kwas foliowy 

Żelazo odgrywa ważną rolę w produkcji hemoglobiny. Białko zwane transferyną wiąże się z żelazem i transportuje je przez całe ciało. Pomaga to twojemu ciału wytwarzać czerwone krwinki, które zawierają hemoglobinę. 

Pierwszym krokiem do podniesienia poziomu hemoglobiny to zacząć jeść więcej żelaza. Pokarmy bogate w żelazo obejmują: 

- mięso, wątroba i inne podroby; 

- skorupiaki (ostrygi, małże, krewetki, raki i inne „owoce morza”);

- wołowinę;

- brokuły;

- jarmuż;

- szpinak;

- zielone fasolki;

- kapusta;

Folian - to witamina B 9, której organizm używa do produkcji hemu (żelazoporfiryny), części czerwonych krwinek zawierających hemoglobinę. Bez wystarczającej ilości kwasu foliowego twoje czerwone krwinki nie mogą dojrzeć. Może to prowadzić do niedokrwistości z niedoboru kwasu foliowego i niskiego poziomu hemoglobiny. 

Możesz dodać foliany do swojej diety, jedząc więcej 

- wołowiny; 

- szpinaku;

- czarnooki groszek;

- awokado;

- sałaty;

- ryżu;

- fasoli zwyczajnej;

- orzeszki ziemne;

- stosuj suplementy żelaza;

Jeśli konieczne jest zwiększenie stężenia hemoglobiny ze względu na bardzo niski poziom, może być konieczne przyjmowanie doustnych suplementów żelaza. Jednak zbyt dużo żelaza może powodować stan zwany hemochromatozą. Może to prowadzić do chorób wątroby, takich jak marskość i inne działania niepożądane: zaparcia, nudności i wymioty. 

Pracuj z lekarzem, aby znaleźć bezpieczną dawkę i unikaj przyjmowania więcej niż 25 miligramów (mg) na raz. Biuro suplementów żywieniowych Narodowego Instytutu Zdrowia zaleca, aby mężczyźni dostawali do 8 mg żelaza dziennie, podczas gdy kobiety powinny dostawać do 18 mg dziennie. Dla kobiet ciężarnych dawki są o wiele wyższe i wynoszą 27 mg na dobę. 

Powinieneś zacząć zauważać różnicę w poziomie żelaza już po tygodniu do miesiąca, w zależności od twojego podstawowego stanu, który powoduje niską hemoglobinę. 

Suplementy żelaza należy zawsze przechowywać ostrożnie poza zasięgiem dzieci. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje suplementu żelaza, upewnij się, że wybrałeś bezpieczną dawkę dla dzieci. Mają mniejszą objętość krwi, co czyni je bardziej podatnymi na zatrucia żelazem. Jeśli Twoje dziecko przypadkowo wzięło jakikolwiek suplement żelaza, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. 

Maksymalizuj wchłanianie żelaza 

Niezależnie od tego, czy zwiększasz spożycie żelaza poprzez jedzenie czy suplementy, ważne jest również, aby twoje ciało mogło łatwo przetworzyć dodatkowe żelazo, które zażyjesz. Pewne rzeczy mogą zwiększać lub zmniejszać ilość żelaza wchłanianego przez twoje ciało. 

Co zwiększa wchłanianie żelaza? 

Kiedy jesz coś o wysokiej zawartości w żelazo lub przyjmujesz suplement żelaza, spróbuj jeść produkty bogate w witaminę C lub uzupełniaj ta witaminę suplementami w tym samym czasie. Witamina C może pomóc zwiększyć ilość żelaza wchłanianego przez twoje ciało. 

Pokarmy bogate w witaminę C  

- cytrusy; 

- truskawki;

- pomidory;

- kapusta,;

- papryka;

- a nawet ziemniaki;

Witamina A i beta-karoten, które pomagają twojemu organizmowi wytwarzać witaminę A, mogą także pomóc twojemu ciału wchłonąć więcej żelaza. Możesz znaleźć witaminę A w zwierzęcych źródłach żywności, takich jak ryby i wątroba. Beta-karoten występuje zwykle w czerwonych, żółtych i pomarańczowych owocach i warzywach, takich jak: 

- wątrobie; 

- marchew;

- dynia;

- słodkie ziemniaki;

- mango;

Możesz również przyjmować suplementy witaminy A, ale upewnij się, że jesteś pod kontrola lekarza, aby znaleźć odpowiednia i bezpieczną dawkę. Nadmiar witaminy A może prowadzić do potencjalnie poważnego stanu, zwanego hiperwitaminozą A. 

Rzeczy, które zmniejszają wchłanianie żelaza 

Wapń z obu suplementów i źródeł pożywienia może utrudnić organizmowi wchłanianie żelaza. Jednak ważne jest, aby nie całkowicie wyeliminować wapń, ponieważ jest to niezbędny składnik odżywczy. Po prostu unikaj suplementów wapnia i staraj się nie jeść pokarmów bogatych w wapń tuż przed lub po zażyciu suplementu żelaza. 

Pokarmy bogate w wapń obejmują 

- produkty mleczne; 

- konserwy rybne jedzone razem ze szkieletem ryb, np. szprotki, sardynki;

- soja;

- orzechy, warzywa strączkowe ;

- zielonolistne (kapusta, szpinak, brukselka);

Kwas fitynowy może również zmniejszyć wchłanianie żelaza przez organizm, zwłaszcza dla wegetarian. Jednak wpływa tylko na wchłanianie żelaza podczas jednego posiłku, a nie przez cały dzień. Jeśli nie jesz mięsa, staraj się unikać spożywania pokarmów bogatych w kwas fitynowy z pokarmami bogatymi w żelazo. 

Pokarmy bogate w kwas fitynowy obejmują 

- orzechy włoskie, brazylijskie; 

- ziarenka sezamu;

Należy pamiętać, że podobnie jak wapń, kwas fitynowy jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który nie należy całkowicie usuwać z diety. 

image

Kiedy iść na konsultacje do lekarza 

Niektórych przypadków niskiej hemoglobiny nie można ustalić wyłącznie za pomocą diety i suplementów. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów podczas próby podniesienia poziomu hemoglobiny: 

- blady kolor skóry i dziąseł; 

- zmęczenie i osłabienie mięśni;

- szybkie lub nieregularne bicie serca;

- częste bóle głowy;

- częste lub samoistne siniaki;

  Podsumowanie 

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby podnieść poziom hemoglobiny poprzez zmiany diety i wprowadzenie suplementów. Upewnij się, że pozostajesz w kontakcie z lekarzem, próbując zwiększyć poziom hemoglobiny. 

Możesz potrzebować dodatkowego leczenia, takiego jak transfuzja żelaza (dożylne wlewy żelaza), szczególnie kobiety w ciąży lub osoby z jakimś stanem chronicznym. Cały proces wprowadzania zmian żywieniowych i stylu życia może potrwać od kilku tygodni do prawie roku w zależności od przyczyny, aby poziom hemoglobiny mógł się podniesie do normalnego poziomu. 

Życzę sukcesów i szybkiego powrotu do normalności w dobrym zdrowiu. 

Joe Chal vel Chalubowicz


Joe Chal
O mnie Joe Chal

Jestem prezesem i fundatorem Polsko Australijskiej Fundacji działającej na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka. Prowadzę badania naukowe na temat „Autyzmu” (rehabilitacji) z wykorzystaniem komory hiperbarycznej.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości