Józef Brynkus
Wasze sprawy są moimi!
7 obserwujących
327 notek
225k odsłon
237 odsłon

Rehabilitacja do zamknięcia! COVID-19 ma się dobrze w czasie pandemii

Wykop Skomentuj2

W czasie pandemii i wprowadzonego stanu epidemicznego w Polsce nie wszyscy stosują się do zaleceń Ministra Zdrowia. Ujawniamy szokujący fakt, że jedną z takich osób jest lekarz, który jako szef Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w gminie Spytkowice k/Wadowic w woj. Małopolskim prowadzi świadczenia rehabilitacji leczniczej w ramach kontraktu z NFZ, który wydał wyraźne zalecenia. – „NFZ zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub wstrzymanie świadczeń rehabilitacji leczniczej zarówno w ambulatoriach, na dziennych i stacjonarnych oddziałach oraz fizjoterapii domowej” – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia w komunikacie nr Zespołu Kryzysowego z 15 marca 2020 roku (czytaj więcej). Pan doktor Wiesław Musiał wie jednak lepiej i ma w nosie zdrowie i życie swoich pacjentów?

Zacznijmy zatem od początku. Gminny Zakład Opieki Zdrowotnej w Spytkowicach to placówka lecznicza, która była do tej pory uznawana za wzór do naśladowania. Tym bardziej było to wyjątkowe i urokliwe miejsce, że w tak małej gminie prowadzone są świadczenia rehabilitacji leczniczej ambulatoryjnej w ramach kontraktu z NFZ. A więc mieszkańcy mają swobodny dostęp do rehabilitacji. Jednak w czasie pandemii działalność tej placówki powinna zostać zawieszona, by nie narażać zdrowia i życia pacjentów oraz personelu medycznego zgodnie z wytycznymi NFZ. Tak się niestety nie stało jak poinformował mnie Wiesław Musiał szef GZOZ w Spytkowicach.

Tym bardziej jest to kuriozalna decyzja, której nie potrafię zrozumieć, bo zamknięto tego typu placówki rehabilitacyjne w okolicznych w miejscowościach: Czernichów, Oświęcim, Wadowice, Zator, Sucha Beskidzka. Niestety Spytkowice dalej działają i rehabilitują pomimo, że NFZ zapewnia pełne finansowanie w czasie wstrzymania działalności placówki, wystarczy tylko taki fakt tylko zgłosić. – „W dniu 14 marca 2020 r. Minister Zdrowia wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które umożliwia w okresie przejściowym zachowanie dotychczasowego poziomu przychodów świadczeniodawców dzięki utrzymaniu porównywalnych miesięcznych płatności z tytułu realizacji umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Szczegóły w komunikacie” – pisze NFZ (czytaj więcej).

Zapewne zastanawiacie się Państwo dlaczego to takie ważne? Zamknięcie rehabilitacji w Spytkowicach jest konieczna i natychmiastowa. W czasie jednego dnia w takiej placówce można przeprowadzić rehabilitację u co najmniej 15 pacjentów. Co prawda jak zapewnia doktor musiał ludzie na rehabilitację są przyjmowani pojedynczo i po wywiadzie epidemicznym. Jednak jak dodaje nie dezynfekuje się pomieszczeń i sprzętu po każdy pacjencie, bo przecież nikt nie jest zarażony koronawirusem. Nie wiem skąd taką pewność ma szef tej placówki skoro, co rusz słyszymy ile oddziałów szpitalnych jest zamykanych ze względu na kwarantannę personelu po wykryciu wirusa COVID-19 u któregoś z członków zespołu medycznego. Być może Pan Musiał wie lepiej?

Wszyscy apelują o zamykanie tego typu placówek. Premier i Prezydent apelują by zostać w domu. Jednak doktor Musiał zaprasza na rehabilitację? Przecież tak można odczytać działalność tej placówki rehabilitacyjnej. Jak wynika z moich ustaleń rehabilitacja prowadzona jest zgodnie z wcześniej zaplanowanym grafikiem przyjęć pacjentów. A zatem szef GZOZ w Spytkowicach w rozmowie ze mną kłamał twierdząc, że są prowadzone tylko niezbędne zabiegi rehabilitacyjne?

Jest jeszcze jeden aspekt, którego nikt nie bierze pod uwagę. Przecież w tej placówce pracuje personel, który nie ma wymaganej ilości niezbędnego sprzętu ochrony osobistej w postaci masek, fartuchów, bo tą są przecież koszty. Jak ustaliłem pracownicy rehabilitacji otrzymali taki sprzęt. Czy on ich jednak zabezpieczy przed wirusem COVID-19? To są właściwe środki ochrony osobistej i przekazano je pracownikom rehabilitacji w wystarczającej ilości? Czy w tej sytuacji szef jednostki leczniczej zdaje sobie sprawę jak wielkie stwarza zagrożenie epidemiczne w gminie Spytkowice, a nawet w powiecie Wadowicki i całej Małopolsce? Może Pan doktor Musiał nie wie, że mieszkańcy tej gminy pracują w różnych częściach Małopolski i Śląska, a co zatem idzie są potencjalnym nosicielami zarazy na szerokim obszarze działania.

Biorąc to wszystko pod uwagę apeluję do Pana Wiesława Musiała o natychmiastowe zawieszenie działalności rehabilitacyjnej w Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Spytkowicach. Jednocześnie deklaruję, że tego tematu tak nie zostawimy i dziennikarze Pressmania.pl będą pytali odpowiedzialnych za zgodę na tak skandaliczne działania odpowiedzialnych za ograniczenie pandemii korona wirusa w Polsce.

Zachęcam do wysłuchania moje felietonu w tej sprawie na antenie KChT Radia Ludzi Rozsądnych o godz. 20:30, audycję poprowadzi płk. Piotr Wroński, były oficer służb specjalnych (słuchaj tutaj).

Autor: Krzysztof Sitko

Redaktor Naczelny Pressmania.pl

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale