Blog
Józef Brynkus
Józef Brynkus
Józef Brynkus profesor akademicki, polityk
5 obserwujących 244 notki 198258 odsłon
Józef Brynkus, 10 grudnia 2017 r.

Sejm przeznaczył 100mln zł na Fundację Dziedzictwa Kulturowego

300 3 0 A A A

Sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie ustawy o dotacji przeznaczonej na uzupełnienie kapitału wieczystego Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, dochody z inwestowania którego przeznaczone są na konserwację Cmentarza Żydowskiego przy ul. Okopowej 49/51 w Warszawie.

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Obowiązek dbałości o cmentarze, także te o charakterze zabytkowym, o wartości kulturalnej, spoczywa na państwie, na którego terenie taki obiekt się znajduje, ale zakres tej opieki jest jednak bardzo ograniczony. Wiem o tym, a mam na uwadze nie tylko polskie cmentarze katolickie, ale też innych narodowości czy religii. Wiem, że najczęściej ratowane są one przez pasjonatów, np. z uczelni, robią to choćby studenci Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, inwentaryzując groby i cmentarze z I wojny światowej na terenie Małopolski. Takim też sumptem częściowo odnowiono żydowski cmentarz w Podwilku na Orawie. Ale to za mało, stąd potrzeba doinwestowania takiej działalności.

Pojawiają się też w tym przypadku konkretne pytania. Czy państwo polskie za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych swoich agend dofinansowuje fundacje, które odnawiają nagrobki na polskich cmentarzach? Powiedzmy szczerze też, to będzie drugie pytanie, że Fundacja Dziedzictwa Kulturowego jest agendą, której nic nie można zarzucić, to dobry wybór z tej perspektywy, ale jednak jest instytucją o znacznie uboższym doświadczeniu niż Fundacja Auschwitz-Birkenau, którą państwo polskie dofinansowuje w kwocie 10 mln euro – Polska jest trzecim darczyńcą państwowym pod względem wkładu. Stąd te 100 mln zł jest kwotą oszałamiającą. Czy w związku z tym nie należałoby zmniejszyć kwoty dofinansowania? Zwłaszcza że sama fundacja w tym celowym funduszu nie ma nic. Dziękuję bardzo.

Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Chyba rzeczywiście zostałem źle zrozumiany. Pytałem o to, czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego finansuje fundacje, które się zajmują w jakimś zakresie ochroną cmentarzy w Polsce. Zdaję sobie sprawę, przeczytałem raport, jak działa Fundacja Dziedzictwa Kulturowego. Doceniam to, podkreśliłem to, nie mam do tego żadnych zastrzeżeń, natomiast, proszę państwa, 100 mln w kontekście porównawczym, jeśli chodzi o dofinansowanie Fundacji Auschwitz-Birkenau, czego dokonał polski rząd, to jest jednak spora różnica. Poza tym jest jeszcze jedna kwestia, proszę państwa. Fundacja Auschwitz-Birkenau funkcjonuje jako muzeum Auschwitz-Birkenau i na czele tej fundacji stoi dyrektor – Piotr Cywiński. To jest znacznie większe bezpieczeństwo dla tych funduszy niż w jakimkolwiek innym przypadku. Dziękuję bardzo.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

dr hab. prof. UP Kraków Józef Brynkus - wykładowca akademicki, poseł na Sejm RP Ruch Kukiz'15, wybrany z okręgu nr 12 (Małopolska zachodnia). Mój fanpage na FB: https://www.facebook.com/brynkusjozef/

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @HOSTOJA Dokładnie ten sam wojujący ateista...

Tematy w dziale Kultura