Józef Brynkus
Wasze sprawy są moimi!
7 obserwujących
315 notek
221k odsłon
334 odsłony

Wicepremier Gliński wie o prowokacji przeciwko Polsce, ale nic nie może zrobić?

Wykop Skomentuj

Poseł dr hab. Józef Brynkus przeciwko haniebnej grze komputerowej nadużywającej tematykę KL Auschwitz-Birkenau. W dniu 26 sierpnia 2018 roku parlamentarzysta Kukiz’15 wystosował interpelację do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego i Ministra Spraw Zagranicznych oraz Wicepremiera, a zarazem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie akcji promocyjnej oraz zapowiedzi rozpowszechniania bulwersującej gry komputerowej, w sposób haniebny nadużywający tematyki związanej z KL Auschwitz-Birkenau. Wszyscy ministrowie odpowiedzieli niemal natychmiast, ale odpowiedź Wicepremiera prof. Piotra Glińskiego nadeszła dopiero w styczniu 2019 roku, w dodatku stwierdza w niej, że podziela oburzenie posła, ale nic nie może w tej sprawie zrobić.

Tematem poselskiego wystąpienia była medialna zapowiedź i promocja powstającej na Ukrainie gry komputerowej zatytułowanej „The Cost of Freedom” czyli „Cena (Koszt) wolności” opartej na wydarzeniach z okresu II wojny światowej, mających miejsce w KL Auschwitz-Birkenau. W narracji gry padają sformułowania obraźliwe dla narodu polskiego, a ze względu na fakt, że jednymi z jej uczestników są esesmani z załogi obozu jest ona przykładem propagowania ustroju totalitarnego, w tym wypadku hitleryzmu.

Poseł zadał pytania wspomnianym ministrom czy ich resorty znają zagadnienie i badają problem, względnie podejmują przeciwdziałanie i w jaki sposób?

Odpowiadający w imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji sekretarz stanu Jarosław Zieliński wskazał jako właściwych do monitorowania zagadnienia i udzielenia zgody na wprowadzenie takiej gry na rynek Polski Ministra Spraw Zagranicznych oraz organy prokuratorskie.

Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego, Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski poinformował , że Prokuratura Okręgowa w Warszawie prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie wspomnianej gry w związku z zawiadomieniem złożonym przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dra Jarosława Szarka.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk wskazał na kompetencje IPN w zakresie obrony dobrego imienia Narodu i Państwa Polskiego oraz prokuratury i innych wyspecjalizowanych organów i służb w zakresie ścigania naruszeń prawa, jakimi są propagowanie systemów totalitarnych oraz publiczne znieważanie grupy ludności z powodu przynależności narodowej oraz etnicznej. Ze swojej strony MSZ „regularnie poleca placówkom dyplomatycznym monitoring rynku wydawniczego i mediów, ze szczególnym uwzględnieniem analizy pojawiających się wadliwych kodów pamięci oraz narracji i ocen dotyczących historii Państwa Polskiego i jego obywateli, w celu ewentualnej reakcji”.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wicepremier prof. Piotr Gliński „podziela oburzenie pana Posła Józefa Brynkusa i jednoznacznie ocenia zamysł gry „The Cost of Freedom” wraz z jej tzw. mechaniką oraz uniwersum osadzonym w obozie koncentracyjnym i zagłady zlokalizowanym na terytorium Polski, jako niesmaczny i niedopuszczalny. Pragnę jednak wskazać, że tutejszy resort nie ma kompetencji opiniowania gier komputerowych pod względem merytorycznym, nie jest także podmiotem odpowiedzialnym czy współodpowiedzialnym za produkcję gry będącej przedmiotem wystąpienia pana Posła. Resort kultury jest w stanie domniemywać, jakie skutki może mieć ewentualne wypuszczenie gry, choć wydaje się, że dla osiągnięcia negatywnych skutków wystarczające było opublikowanie materiałów promocyjnych, niemniej nie posiada narzędzi mogących zapobiec zaistnieniu tych skutków„.

Pełna treść interpelacji posła dra hab. Józefa Brynkusa: czytaj tutaj <==</a>

Odpowiedź na interpelację nr 25583 w sprawie akcji promocyjnej oraz zapowiedzi rozpowszechniania bulwersującej gry komputerowej, w sposób haniebny nadużywającej tematyki związanej z KL Auschwitz-Birkenau. Odpowiadający: minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Warszawa, 10-01-2019

Szanowny Panie Marszałku,

odpowiadając na interpelację nr 25583 pana Posła Józefa Brynkusa z dnia 3 września 2018 r. w sprawie akcji promocyjnej oraz zapowiedzi rozpowszechniania bulwersującej gry komputerowej, w sposób haniebny nadużywającej tematyki związanej z obozem koncentracyjnym i zagłady, uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podziela oburzenie pana Posła Józefa Brynkusa i jednoznacznie ocenia zamysł gry „The Cost of Freedom” wraz z jej tzw. mechaniką oraz uniwersum osadzonym w obozie koncentracyjnym i zagłady zlokalizowanym na terytorium Polski, jako niesmaczny i niedopuszczalny. Pragnę jednak wskazać, że tutejszy resort nie ma kompetencji opiniowania gier komputerowych pod względem merytorycznym, nie jest także podmiotem odpowiedzialnym czy współodpowiedzialnym za produkcję gry będącej przedmiotem wystąpienia pana Posła. Resort kultury jest w stanie domniemywać, jakie skutki może mieć ewentualne wypuszczenie gry, choć wydaje się, że dla osiągnięcia negatywnych skutków wystarczające było opublikowanie materiałów promocyjnych, niemniej nie posiada narzędzi mogących zapobiec zaistnieniu tych skutków.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości