Blog
Józef Wieczorek
Józef  Wieczorek
Józef Wieczorek Akademicki dysydent
15 obserwujących 306 notek 114628 odsłon
Józef Wieczorek, 10 stycznia 2011 r.

Polska nauka na peryferiach świata

561 4 0 A A A

 Polska nauka na peryferiach świata

Dane z raportu „Produktywność naukowa wyższych szkół publicznych w Polsce” powstałego pod patronatem „Rz” (Polska nauka na peryferiach świata, 09-01-2011 ) potwierdzają subiektywną ocenę obserwatorów życia naukowego w Polsce, że co najwyżej ok 20 % polskich naukowców ma jakiś wpływ na naukę światową.

Tytularny system nauki w Polsce sytuuje ją na peryferiach świata, w którym liczą się osiągnięcia naukowe i edukacyjne, a nie ilość uczelni, studentów, dyplomów, tytułów.

My jesteśmy potęgą habilitacyjną i profesorską, ale mizerią naukowa, z czego wniosek, że te stopnie, tytuły niewiele są warte, podobnie jak i dyplomy niższej rangi produkowane u nas na potęgę.

My jesteśmy rekordzistami jeśli chodzi o ilość uczelni, studentów, ale co z tego wynika dla państwa poza pewnych zmniejszeniem bezrobocia wśród dwudziestolatków ? Wielu absolwentów polskich uczelni i tak pójdzie na bezrobocie, tyle że z pewnym opóźnieniem.

Ciągle zasadne jest pytanie – czy wzrost nakładów na naukę w Polsce zwiększy jej osiągnięcia ?

Można sądzić, że w obecnym systemie raczej w małym stopniu (o ile w ogóle), bo inwestowanie w nieproduktywną kadrę wyselekcjonowaną negatywnie w okresie PRL i reprodukowaną na podobnych zasadach w III RP osiągnięć naukowych zasadniczo nie zwiększy.

Wszelkie projekty głębokich reform systemu nauki natrafiają na opór środowiska. Trudno się dziwić, że jest to opór silny skoro ok. 80% populacji akademickiej czuje się zagrożona na swych posadach.

Ale czy znajdzie się w Polsce rząd, który wprowadzi taką politykę naukową, że zamieni te 80% nieproduktywnej kadry akademickiej na kadrę działającą pozytywnie dla rzecz nauki ?

Potencjału intelektualnego Polsce nie brakuje, tylko trzeba mu dać szansę .

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

W ostatnich latach kojarzony w przestrzeni publicznej z Niezależnym Forum Akademickim, które założył i prowadzi do dnia dzisiejszego - www.nfa.pl

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Jak ktoś się na czymś nie zna to lepiej niech się nie wypowiada. Dorobek Karasia na polu...
  • Mam wątpliwości czy UJ jest jeszcze uniwersytetem, bo nie jest zainteresowany poszukiwaniem...
  • Jak do tej pory prof. Chwalba nie wyraził chęci aby na ten temat porozmawiać.

Tematy w dziale Technologie