najlepszą jednostką naukową w Polsce! - czytamy na stronie internetowej Wydziału Fizyki UW, gdzie znajdujemy także konkretną informację:
Wydział Fizyki UW ma najwyższy (spośród wydziałów wyższych uczelni i instytutów PAN) wskaźnik Hirscha h=113.
Jest to rozszerzona wersja artykułu opublikowanego w czasopiśmie „Sprawy Nauki” (Nr 6-7/137, czerwiec - lipiec 2008 r.). Artykuł zawiera rzetelny opis zastosowania wskaźnika Hirscha do oszacowania wydajności publikacyjnej w czasopismach naukowych z tzw. „Listy Filadelfijskiej” dla wybranych jednostek badawczych i szkół wyższych w Polsce. Jest to domyślnie pewna miara wydajności naukowej tych jednostek. Podane są obszerne tablice z wynikami analizy. Autor nie tworzy jednak rankingu: wymowa suchych liczb jest w istocie wystarczająca. Jeden wniosek jest szczególnie ciekawy:
Zwykle około 75% liczby cytowań i publikacji wliczanych do indeksu Hirscha instytucji pochodzi od jej 3–5 naukowców. Można z ogromną dozą pewności powiedzieć, że obecne osiągnięcia nauki polskiej mierzone indeksem Hirscha to wynik działalności około 150 osób.
Ciekawa lektura. Pragnę wyrazić uznanie i poparcie dla Autora.
Autor korzystał z bazy komputerowej Web of Knowledge , najwyżej cenionej na świecie bazy publikacji naukowych. Na podstawie tej bazy zapewne nie można uzyskać wiele więcej informacji do oszacowania wydajności publikacyjnej jednostek. Wykonuje się uśrednianie: zsumowanie wszystkich publikacji i cytowań danej jednostki w okresie rocznym, aby w ten sposób obliczyć wskaźnik Hirscha (h) dla tej jednostki. Pewnym udoskonaleniem jest zmodyfikowany wskaźnik Hirscha (hm).
Wydaje się, że lepszym sposobem oceny publikacyjnej jednostki jest obliczenie sumy (H) wskaźników h wszystkich pracowników jednostki. Można to zrobić w oparciu o bazę WoK, ale niestety nie automatycznie. Ale może ktoś opracuje sprytny program importujący dane z WoK do ich przetworzenia (utworzenia listy pracowników z h > 0 dla danej jednostki, importu wskaźników h dla tych osób i ich zsumowanie w celu obliczenia H)? Jeśli podzielić H przez liczbę WSZYSTKICH pracowników jednostki, to otrzymuje się pewną średnią, odzwierciedlającą przeciętną wydajność publikacyjną pracownika.
Dobrze, że wskaźnik h przebija się, choć z mozołem, w polskim środowisku naukowym.
Dobrze, że robi to znany
Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, w którym Przewodniczącym Rady Naukowej jest prof. Maciej Żylicz (Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej, Warszawa).
Inne tematy w dziale Kultura