czyli groch z kapustą, to tytuł książki Juliana Tuwima z 1958 roku, a także tytuł prowadzonej przez niego rubryki w starym, zacnym miesięczniku "Problemy". To były zbiory przepysznych, różnorakich anegdot historyczno-obyczajowych, nierzadko sowicie ubarwianych przez Autora. Czyli taki "misz-masz" albo „rozmaitości” w świetnym stylu, na żartobliwie wysokim poziomie. Próbki można (i trzeba!) poczytać
tutaj.
Na przykład, w „Fantastycznym katalogu” książek znajdziemy m.in.
Bystroń Jan Stanisław. Geneza i warianty pieśni "Pani dziś jest bez koszulki." Nakładem Towarzystwa Ludoznawczego. 8o. Str. 32.
Fierich Franciszek Xawery. Prof. Dr, Prezydent Komisji Kodyfikacyjnej. Procedura Sądu Ostatecznego. Z planem orientacyjnym Doliny Jozefata i tablicami konkordacyj artykułów praw boskich i ludzkich. Warszawa 1925. 8o. Str. 806 + 72 tablice + plan.
Sierpiński Wacław. Prof. Uniw. Warszawskiego. O pewnym dowodzie pewnego twierdzenia i pewnym zagadnieniu tyczącym się pewnych przypadków błędnego stosowania pewnych zasad do rozkładu pewnych liczb całkowitych na pewne sumy potrójne. Warszawa. Nakładem Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Z zasiłku Min. W.R. i O.P. 1925. 8o. Str. 142.
Pamiętam parę powiedzonek Tuwima, m.in.:
„czy to jest wieprzowy kotlet? (jak zapytał Grek Sofoklet)”
„bardzo z pana miły blondas (jako rzekł Epaminondas)”
„proszę siadać, oto fotel (jak powiedział Arystotel)”
i jeszcze…
Ta notka nie ma jakiegoś określonego tematu. Można wpisywać, co się chce. Można narzekać na wetomana lub odwrotnie, chwalić go pod niebiosy. Można wpisywać różne ciekawostki. Groch z kapustą!
Ja tu wkleję obrazek Sławomira Mrożka z albumiku „Polska w obrazach” z 1957 roku, z cyklu „Historia”:
Czy wiecie, co to jest „Hoyo de la Vega”? A? Bardzo polecam!
Inne tematy w dziale Kultura