karlin karlin
5442
BLOG

Standard & Poor`s znowu manipuluje ratingiem

karlin karlin Polityka Obserwuj notkę 79

S&P robią tak od dawna. Choć to obok Moody's oraz Fitch Ratings wciąż jedna z najbardziej znanych firm ratingowych, to jednak ciesząca się od kilku lat najgorszą z tej trójki opinią.

Majstrowali już przed laty - ze względów czysto politycznych - przy ratingu Grecji, Irlandii i Francji, wywołując w tych krajach falę ostrych komentarzy przeciwko sobie. Zarówno ze strony środowisk politycznych (w wypadku Irlandii S&P pozwolila sobie nawet na sugerowanie wprost zmian w rządzie), jak i z rozwścieczonych sfer biznesu.

Ale najgorzej nagrabili sobie w USA. Numery z bankami, które dostawały od nich super ratingi, czasem na tydzień przed ich bankructwem, oraz "majsterkowanie" na rynku wyceny ryzyka papierów wartościowych opartych o wierzytelności hipoteczne, wkurzyły w końcu rząd USA, który pociągnął tę firmę do sądu. Pozew wniosło amerykańskie Ministerstwo Sprawiedliwości.

No i rok temu właściciel S&P ogłosił, że w ramach ugody sądowej jego agencja ratingowa wypłaci władzom USA 1,38 mld dolarów jako odszkodowanie za świadome zawyżanie prezentowanych im ocen walorów hipotecznych, czyli za błędne ratingi.

Może i Polska powinna o tym pomyśleć?

A nieco spokojniej. Jeśli manipuluje się ratingiem bez mocnych podstaw w fundamentach - a w sferze realnej czy nawet finansowej ekonomii Polski nic takiego się nie dzieje - na nic dłuższego nie można liczyć.

Trochę za dużo graczy jest w świecie finansów niezainteresowanych wyłącznie polityką, i nie będzie chciało tracić szans zarobku ze względu na politykę. Nie mówiąc już o ponoszeniu z tego powodu regularnych kosztów, czyli strat. Jeśli więc teraz złoty potanieje (dzisiaj o 2% - nie jest to szokująca zmiana), to całkiem możliwe, że dosyć szybko ci, którzy będą chcieli na tym spadku zarobić, popchną go w górę.

Pilnujmy fundamentów gospodarki, a banksterka będzie kąsać, ale gardła nam nie przegryzie. Za duże koszty.

karlin
O mnie karlin

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka