Szpargały
Świat przedwojenny przeobraża się na naszych oczach w legendę, dla jednych przetkaną światłem i barwą, dla innych – wrażliwych na propagandę – pełną cieni. Edward hrabia Raczyński, 1991
11 obserwujących
141 notek
33k odsłony
247 odsłon

„Olkusz” Fabryka Naczyń Emaliowanych SA w Olkuszu

Wykop Skomentuj4

    Spółka została założona w dniu 6 lipca 1907 r. przez Piotra Westena (który był pierwszym dyrektorem) i Fryderyka Westena, pod nazwą: Towarzystwo Akcyjne Olkuskich Zakładów Wyrobów Sztancowanych i Emaljowanych „Westen” w Olkuszu. Kapitał zakładowy Spółki wynosił 3 000 000 rubli.

    Po I wojnie światowej władze państwa wymusiły zmiany i w dniu 19 maja 1921 r. decyzją akcjonariuszy zmieniono nazwę na „Olkusz” Fabryka Naczyń Emaliowanych SA w Olkuszu,   a   część   akcji   przejęło   państwo  i   polskie  banki.  Kapitał   Spółki   wynosił 2 016 000 zł i był podzielony na 201 600 akcji o wartości nominalnej 10 zł.

    Przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją naczyń blaszanych, emaliowanych, aluminiowych, cynkowanych, cynowanych, maszynek do siekania mięsa, maszyn do lodów, konwi na mleko, wyżymaczek, wanien stalowych i emaliowanych oraz artykułów lakierowanych. Wyroby fabryki eksportowano m.in. do Estonii, Łotwy, Grecji, Turcji, Syrii, a nawet krajów obu Ameryk. Spółka miała przedstawicielstwa we wszystkich większych miastach w Polsce.

    W 1936 r. sprzedaż wyniosła 7 700 000 zł. W tym czasie Zarząd stanowili: Fryderyk Westen, dr H.Codelli i Witold Stadnikiewicz, a dyrektorem był Euzebiusz Łada.

image

Dwujęzyczna akcja spółki „Olkusz” Fabryka Naczyń Emaliowanych SA o nominale 100 zł IV emisji z dnia 7 lutego 1933 r.

Źródła:

Rocznik polskiego przemysłu i handlu 1938. Polska Spółka Wydawnictw Informacyjnych, Warszawa 1938.

Wilczek M.T.: Papiery wartościowe przemysłowych spółek akcyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Wybór, UE Katowice 2016.

www.historycznepapiery.pl


Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka