eMTeWu eMTeWu
506
BLOG

100 lecie. Spółki akcyjne na Ziemiach polskich, cz. III Piękno akcji

eMTeWu eMTeWu Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0


Dalszy ciąg historii polskich spółek akcyjnych widzianych

przez pryzmat piękna emitowanych przez nie akcji.

Dzisiaj trzecie tysiąclecie. 

Część pierwsza dostępna TU

Część druga dostępna TU



2004 r.

Piotr Bykowski: POLSKIE OBLIGACJE PAŃSTWOWE 1918 – 1939

Wydawnictwo: -

Książka w formacie PDF, dostępna na stronach internetowych Autora.

O książce: Książka prezentuje opracowane z zegarmistrzowską wręcz precyzją informacje – przedstawione według określonego klucza, oraz materiał ilustracyjny wysokiej jakości.

Rewelacja.


2005 r.

Ryszard Nater i Zygmunt Nater: Od Łukasiewicza do giełdy

Wydawnictwo: PGNiG

O książce: Album prezentuje kolekcję papierów wartościowych emitowanych przez spółki naftowe działające na ziemiach polskich do 1939 r.

Wspaniała książka Pasjonatów dostępna sporadycznie na rynku wtórnym.

image


2006 r.

Michał T. Wilczek: Spółki akcyjne Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego i ich papiery wartościowe [do 1945 r.]

Wydawnictwo: AE Katowice

O książce: Książka (…)stanowić może pewnego rodzaju przewodnik po spółkach akcyjnych Górnego Śląska oraz Śląska Cieszyńskiego od połowy XIX wieku, kiedy powstawały pierwsze z nich, do 1945, kiedy ostatnie uległy likwidacji. (…). Rozwój przemysłu na tym terenie oraz towarzyszący mu rozwój spółek akcyjnych przedstawiono w rozdziale zatytułowanym Kilka faktów... Spółki akcyjne, głównie w XIX wieku, powstawały w oparciu o majątki prywatnych przedsiębiorców (…). Dlatego rozdział Kilka nazwisk... poświęcono przybliżeniu wiodących postaci tego procesu. Informacje o spółkach akcyjnych przedstawione zostały zgodnie z pewnym schematem (…).* Zawiera indeks osób.

*Ze Wstępu.

Książka zdobyła wyróżnienie na 10. Targach w Krakowie w konkursie na najlepszy podręcznik akademicki w 2006 r.

Nakład wyczerpany. Dostępna sporadycznie na serwisach aukcyjnych oraz u autora.

image



2013 r.

Leszek Koziorowski: Akcje notowane na warszawskiej giełdzie do 1939 roku

O książce: Album prezentuje bogaty zbiór akcji autora - jednego z największych kolekcjonerów papierów wartościowych w Polsce. Książka przedstawia duży zestaw unikatowych akcji wraz z ich ilustracjami i opisami, notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych do 1939 roku.*

* https://merlin.pl/akcje-notowane-na-warszawskiej-gieldzie-do-1939-roku-leszek-koziorowski/3036220/

Elagancka i staranna pozycja pod każdym względem; dwujęzyczna.

Pozycja dostępna na rynku wtórnym.

image


2014 r.

Krzysztof Stachowicz, Kamil Świderski: Patrimonium et Oeconomia. Papiery wartościowe ze zbiorów Krzysztofa Stachowicza

Muzeum Wydawnictwo: Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej

O książce: Książka pięknie ilustrowana zawiera przedmowę dyrektora Muzeum p. Arkadiusza Rybaka, wstęp dotyczący rozwijania pasji przez właściciela kolekcji. (…). Część zasadnicza to przegląd spółek w układzie alfabetycznym. Jedna strona zajmuje opis wg kryteriów przyjętych w antykwariacie Derubeis, druga zaś to ilustracja waloru. Katalog obejmuje w sumie 146 pozycji, głównie z Polski, ale także z całego świata. Na końcu znajdują się trzy indeksy: kategorii, miejscowości i osób.*

* http://www.derubeis.pl/meta/nowosci/product/1830/patrimonium-et-oeconomia.-papiery-wartosciowe-ze-zbiorow-krzyszt

Książka dostępna m.in. na aukcjach internetowych oraz w antykwariacie Derubeis.


image


2016 r.

Michał T. Wilczek: Papiery wartościowe przemysłowych spółek akcyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Wybór

Wydawnictwo: UE Katowice

O książce: W książce przedstawiono 173 przemysłowe spółki akcyjne działające w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym oraz reprodukcje ponad 210 emitowanych przez nie papierów wartościowych, głównie akcji. Prezentowane spółki podzielono według branż, w których działały. Wyróżniono przemysły: węglowy i górniczo-hutniczy; naftowy; mineralny i budowlany; energetyczny; metalowy, maszynowy i elektrotechniczny; chemiczny; drzewny i papierniczy; włókienniczy, odzieżowy i konfekcyjny; spożywczy; cukrowniczy i różny. Podziału dokonano ze względu na dominujący rodzaj działalności spółki.* Zawiera indeks osób.

*Ze Wstępu.

Książka dostępna w wydawnictwie i u autora.


image


2017 r.

Leszek Koziorowski: Katalog spółek akcyjnych Polski międzywojennej i akcji emitowanych przez te spółki

Wydawnictwo: nakładem własnym Autora.

O książce: „Katalog spółek akcyjnych polski międzywojennej i akcji emitowanych przez te spółki” jest dwutomowym ilustrowanym wydawnictwem zawierającym zestawienie spółek akcyjnych działających w okresie międzywojennym w Polsce oraz kiedykolwiek emitowanych przez te spółki akcji. (…). W Katalogu opisanych zostało 5046 akcji wyemitowanych przez 1090 spółek akcyjnych, które na dzień oddania książki do składu znane były autorowi z autopsji lub wiarygodnych źródeł. W Katalogu nie są ujmowane akcje, które potencjalnie mogły być lub były emitowane przez spółki akcyjne, a o których istnieniu nie mamy współcześnie żadnych wiarygodnych informacji. Niemniej jednak należy spodziewać się, że jeszcze znaczna część nieznanych akcji pojawiać się będzie w obrocie. Katalog został zilustrowany 476 akcjami, z których zdecydowana większość nie była dotychczas publikowana, albo pozostaje nieznana szerszemu gronu kolekcjonerów (…).*

*www.katalogakcji.pl

Potężne dwutomowe dzieło będące wynikiem benedyktyńskiej pracy Autora.

Książka wydana w limitowanej serii dla zamkniętej grupy subskrybentów. Autor zapewnia dodruk w przypadku zebrania określonej liczby zainteresowanych osób.


image


image



2018 r.

Michał T. Wilczek: Towarzystwa Ubezpieczeniowe w II Rzeczypospolitej Polskiej

Wydawnictwo: nakładem własnym Autora.

O książce: „Książka stanowi niezwykłe połączenie rzetelnego opracowania naukowego z nutą popularyzowania tej wymagającej dziedziny gospodarki i prawa. Będzie ona wartościowa dla różnego rodzaju odbiorców: ekonomistów z uwagi na ciekawie przedstawione dane finansowe, prawników dzięki zaprezentowaniu różnorodności form prawnych oraz zarysu ustawodawstwa ubezpieczeniowego w omawianym okresie, a także historyków. Unikalną w obecnych czasach cechą prezentowanej książki – albumu są jej walory estetyczne, stanowiące prawdziwą gratkę dla koneserów. Książka bowiem zawiera, oprócz tekstu, wysokiej klasy materiały graficzne (…) w postaci akcji, polis ubezpieczeniowych, materiałów reklamowych (…)."*Zawiera indeks osób.

*Fragment recenzji książki „Prawo Asekuracyjne” 1/2018 (94).

W książce przedstawiono wszystkie duże, średnie i większość małych Towarzystw Ubezpieczeniowych tego okresu działających w Polsce, w tym również zagraniczne.

Książka dostępna wyłącznie u Autora.

image



*  *  *

    Powyższa lista nie wyczerpuje tematu. Można ją rozszerzać o kolejne pozycje, które jednak - zgodnie z przyjętym kryterium ilustracyjności wydawnictwa – zostały tu pominięte. Będą to pozycje przybliżające działanie giełdy w tym okresie, jak np. książka Dariusza Dziuby „ Giełdy i ich archetypy na ziemiach polskich”(); książki przedstawiające poszczególne branże tego okresu, jak Wojciecha Morawskiego „Słownik historyczny bankowości polskiej do 1939 r.”(1998), albo Adama Frużyńskiego „Kopalnie węgla kamiennego w Polsce”(2012) lub praca zbiorowa pod redakcją Ryszarda Wolwowicza: „Historia polskiego przemysłu naftowego” (1994); wreszcie monografie konkretnych podmiotów gospodarczych, jak Zenona Szmidke: „Skarboferm 1922-1939 Związki polityki z gospodarką”(2005) i wiele, wiele innych.

image

eMTeWu
O mnie eMTeWu

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka