Szpargały
Świat przedwojenny przeobraża się na naszych oczach w legendę, dla jednych przetkaną światłem i barwą, dla innych – wrażliwych na propagandę – pełną cieni. Edward hrabia Raczyński, 1991
11 obserwujących
146 notek
34k odsłony
150 odsłon

„Spójnia” Hodowla Nasion TA w Nochowie

Wykop Skomentuj

    Przedsiębiorstwo powstało w 1917 r. decyzją Zrzeszenia Polskich Ogrodników-Producentów, którzy powołali Spółkę Hodowców Nasion Warzyw i Kwiatów, która w 1921 r. przekształciła się w towarzystwo akcyjne. W tym samym roku wydzierżawiła majątek państwowy Nochowo w powiecie śremskim o powierzchni 625 ha. Przedmiotem działalności Spółki była hodowla nasion, a także uprawa roślin lekarskich i hodowla koni. W okresie międzywojennym był to jedyny ośrodek tego typu w zachodniej części Polski. W drugiej połowie lat 30. do Rady Nadzorczej Spółki należeli: dr Tadeusz Bogacki (prezes), Józef Maciniec, Władysław Poczekaj, Marian Kopijewski, Maria Laudowiczowa i Antoni Jurga. Jednoosobowy Zarząd tworzył Leon Laudowicz. Kapitał zakładowy wynosił 120 000 zł, podzielony na 1200 akcji o wartości nominalnej 100 zł.

image

Akcja na okaziciela spółki „Spójnia” Hodowla Nasion TA o wartości nominalnej 100 zł z dnia 15 grudnia 1927 r. 

Źródła:

Wilczek M.T.: Papiery wartościowe przemysłowych spółek akcyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Wybór, UE Katowice 2016.

www.nasiona-warzyw.pl


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka