52 obserwujących
424 notki
415k odsłon
  345   2

Gwiazdy lekkoatletyki, które na Igrzyskach świeciły najjaśniej

Zgasł znicz olimpijski, można już spokojnie podsumowywać zmagania sportowców. Ja zajmę się wyłącznie lekkoatletyką, która na Igrzyskach zawsze jest sportem numer jeden. Nie będę pisać o Polakach – o ich występach wszyscy wiedzą przecież wszystko – ale skoncentruję się na najwybitniejszych zawodnikach zagranicznych.

Ogólnie poziom tegorocznych konkurencji był wysoki, czasami wręcz kosmiczny, choć zdarzały się też i słabe konkursy. Mam tu na myśli na przykład skok w dal, zarówno w wydaniu żeńskim, jak i męskim. O tym, jak kiepski był poziom męskiego skoku w dal, niech świadczy fakt, że rezultat zwycięzcy dziesięcioboju, Kanadyjczyka Damiana Warnera, uzyskany w ramach tego konkursu, dałby mu brązowy medal w otwartym konkursie skoku. Na szczęście większość innych konkurencji była zdecydowanie lepsza.

Myślę, że chyba na wszystkich największe wrażenie zrobiły biegi na 400 metrów przez płotki. I w biegu kobiecym, i w męskim padły niesamowite rekordy świata. Norweg Karsten Warholm uczynił mniej więcej to samo, co legendarny Bob Beamon w skoku w dal na IO w Meksyku – tak wielka jest różnica między starym a nowym rekordem! Rezultat zwyciężczyni konkurencji kobiecej, Amerykanki Sydney McLaughlin, również przyprawia o zawrót głowy; dość powiedzieć, że podobne czasy uzyskują niektóre z Aniołków Matusińskiego biegając taki sam dystans, ale bez płotków... Trzeci rekord świata ustanowiła w trójskoku wysoka jak koszykarka Wenezuelka Yulimar Rojas.

Oprócz rekordów świata bito również rekordy olimpijskie, a było ich aż pięć (nie licząc wymienionych już rekordów świata, które też oczywiście są rekordami olimpijskimi). Dostarczyli je: wśród kobiet Jamajka Elaine Thompson-Herah w biegu na 100 metrów oraz Kenijka Faith Kipyegon w biegu na 1500 metrów; wśród mężczyzn w biegu na 1500 metrów Norweg Jakob Ingebrigtsen, w pchnięciu kulą Amerykanin Ryan Crouser i wspomniany wcześniej dziesięcioboista Damian Warner. Na szczególną uwagę zasługuje wynik Elaine Thompson, gdyż czas tej sprinterki jest lepszy od rekordu Florence Griffith Joyner, a ten, jak wiadomo, uzyskano w zupełnie innej EPOce...

Elaine Thompson była z pewnością jedną z największych gwiazd ostatnich IO. W sumie wywalczyła trzy złote medale: oprócz setki wygrała także 200 metrów oraz, wspólnie z koleżankami, sztafetę 4x100. W moim prywatnym rankingu jednak wyżej stawiam Holenderkę Sifan Hassan, choć z jej trzech medali „tylko” dwa są złote (na 5 i 10 km), a jeden brązowy (na 1500 metrów). Łączyć ze sobą biegi średnie i długie jest znacznie trudniej niż sprinty i sztafetę. Aby zdobyć swoje medale, Hassan musiała wystartować w Tokio aż sześć razy. Jednego dnia biegła rano w eliminacjach 1500, a wieczorem w finale piątki. W biegu eliminacyjnym 1500 upadła na 400 metrów przed metą, przez co prowadzące uciekły jej na jakieś 20 metrów, ale poderwała się z ziemi, dognała rywalki i wygrała swój przedbieg. No a wieczorem tego samego dnia zwyciężyła na piątkę... Niech mi kto powie, ze to nie jest niesamowity wyczyn!

Inni multimedaliści to Kanadyjczyk Andre De Grasse (złoto na 200 metrów i w sztafecie 4x100 oraz brąz na 100 metrów) oraz Amerykanka Athing Mu (dwa złota: 800 metrów i sztafeta 4x400). Mnie szczególną radość sprawiła Amerykanka Alyson Felix. Ta bardzo sympatyczna zawodniczka, która przyjeżdżała do Polski rywalizować z naszymi Aniołkami, co prawda nie świeciła w Tokio jak supernowa, ale dodała do swego dorobku kolejne dwa medale (złoty w sztafecie 4x400 i brązowy w biegu indywidualnym na 400). W sumie na pięciu Igrzyskach zdobyła ich 11 (w tym 7 złotych) startując na dystansach od 100 do 400 metrów i w obu sztafetach. Żadna kobieta w historii lekkoatletyki nie może poszczycić się takimi osiągnięciami. Sukcesy Alyson na Mistrzostwach Świata są jeszcze okazalsze: 18 medali, w tym 13 złotych. To zdecydowanie najlepsza sprinterka XXI wieku.

Ale i tak na całych Igrzyskach najfajniejsze było to, że nasi nie tylko nie odstawali od czołówki, lecz często odgrywali nawet główne role!

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport