1 obserwujący
57 notek
38k odsłon
194 odsłony

Za plecami wirusa

Rodzinny polski park rozrywki Gdynia-Kolibkii
Rodzinny polski park rozrywki Gdynia-Kolibkii
Wykop Skomentuj1

Niewiele w mediach przebija się treści poza koronawirusem. Tak jak niewiele branż funkcjonuje mimo pandemii normalnie. Pomijam służby publiczne czy mundurowe. Przemierzając polskie metropolie w takt zapomnianej od miesiąca codzienności pracują chyba tylko wielkie budowy developerów. Może drogowcy czasami jakąś dziurę w jezdni asfaltem zalewają. Reszta gospodarki  gaśnie i mdleje, więc pracodawcy z pracownikami solidarnie na pakiet antykryzysowy prezydenta Dudy czekają.

Bywa jednak na tej mapie walki z niewidzialną zarazą, że ujawnia się pomysł innych narodu wybrańców, który wysoko brwi ze zdumienia unosi. Metropolie kojarzone jednoznacznie z Platformą wprowadziły na przykład w dni codzienne weekendowo-świąteczne rozkłady jazdy linii miejskich. Trzeba naprawdę być od nich daleko, żeby taką decyzję nie skonfrontować z myślą o skutkach...mierząc zasadami walki z epidemią. Trzaskowski, Dulkiewicz czy posiadacz chyba największego w Europie dworca na autobusy – prezydent Poznania, wbrew oczywistym zaleceniom wgnietli swoich mieszkańców w przepełnioną teraz komunikację masową. Pomysł znakomity dla deficytowych budżetów, wydrenowanych min. takimi pełnych megalomanii inwestycjami, jak tej w stolicy Wielkopolski, czy piłkarskiego stadionu w grodzie nad Motławą, do którego wyborcy dokładać będą, póki się nie zawali. W zamian tam gdzie trzeba faktycznego rozmachu dla wyrównania do europejskiej cywilizacji, mamy odwiecznie remontowane jednopasmowe ulice, minimetro z prysznicem na otwarcie, tanie igrzyska dla ludu i odwieczną tuskopropagandę. Ludziom łatwiej jest w nią uwierzyć, gdy obce kapitałem środki przekazu wspierają IV rozbiór Polski nie za darmo zapałem. Więc każdy przysuszony trawnik głupoty podleją radosnymi ściekami, czy to stołecznymi czy z ujścia Motławy. Niewątpliwie więc rządy PIS i Morawieckiego należy traktować jako dopust boży. Dziś premier zapowiedział kolejne ograniczenia, w tym w korzystaniu z komunikacji masowej, która znó w metropoliach zakursuje normalnie.

A mniej normalnie. Warszawa ma przenośne plaże nad Wisłą, a lokalne media Gdańska ujawniły planowany park rozrywki w dziś Krajobrazowym przy obwodnicy trójmiasta. Belgijski inwestor już został zwolniony z potrzeby przeprowadzenia oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, a kryptoreklama zaprzyjaźnionych z władzami miasta redakcji pieje z zachwytu nad tym dziś jeszcze hasłem. Inaczej się mają internauci, którzy min. kąśliwie stwierdzili, że drewnianą kolejkę górską za 30 mln zł można zbudować z wycinki lasów w tym miejscu wspomnianego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ktoś bezczelnie zapytał, czy Belgowie w zamian za fabrykę dla swych dochodów wybudują obok oczekiwaną od 30 lat dwupasmówkę łączącą miasto z peryferiami. Obecnie wąski pasek już dziś jak lampa Alladyna na wieki zakorkowany stanowi dla kierowców niekoniecznie rozrywkę, a bardziej przekonanie, że ma do czynienia z niereformowanymi fajtłapami. Wobec braku metropolitalnych nie tylko inwestycji, ale w ogóle strategii polityki dla zdrowia i sportu zaniechanej latami w miejsce skomercjalizowanej, nic nie uczącej zabawy, internauci potępiają w czambuł kolejny bezgłowy pomysł PLATFORMIARZY . Zamiast chcą np. kompleksu basenowo-rekreacyjnego z pływalnią olimpijską i innymi edukacyjnymi atrakcjami. Na to też czekają od ćwierć wieku bez mała. Biegam ostatnio wokół wałów Napoleona z fortyfikacjami i resztkami starego dworca kolejowego za Urzędem Pomorskiego Marszałka. Zamiast takiego rekomendowanego przez mieszkańców centrum sportu i wypoczynku czyści się ogromny plac pod zapewne kolejną developerkę, bo wkoło nic innego. Tej wirus bynajmiej nie przeszkadza. Jej skutki to gospodarka Włoch, Hiszpanii, Grecji czy Portugalii. Skutki wieloletnie. I tak korona z herbu miasta spada, a krzyż zostaje. km


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości