seba281 seba281
136
BLOG

Kobiece dynastie polityczne na Filipinach

seba281 seba281 Polityka Obserwuj notkę 0
Dziesiątego maja tego roku odbyły się na Filipinach wybory prezydenckie, wiceprezydenckie, parlamentarne i lokalne. Pani prezydent Maria Gloria Macaraeg Macapagal-Arroyo nie mogła ubiegać się o kolejną kadencję. Miażdżąco wygrała wybory do Izby Reprezentantów w okręgu Pampanga. 16. maja została przywódczynią frakcji parlamentarnej partii Lakas-Kampi-CMD. Poprzednio tę funkcję również sprawowała kobieta. Mówi się, że pani Arroyo może zostać pierwszą w historii Filipin spikerką Izby Reprezentantów.

Jedyną kobietą walczącą o prezydenturę była niezależna senator Maria Ana Consuelo Abad Santos Madrigal-Valade - zajęła jedno z dalszych miejsc. Po raz drugi o fotel wiceprezydenta ubiegała się senator Loren Legarda-Leviste - i po raz kolejny przegrała.

Ciekawe zjawisko kobiecych dynastii politycznych pojawiło się w wyborach guberantorskich. Do tej pory było tak, iż po mężu, ojcu lub bracie urząd, funkcję przywódcy lub okręg wyborczy "dziedziczyły" żona, córka lub siostra. Już w 2007 r. Corazon T. Nunez-Malanyaon wygrała walkę o fotel gubernatorki prowincji Davao Oriental z dotychczasową gubernator i zarazem swoją kuzynką, Marią Eleną T. Palmą Gil. W tegorocznych wyborach wygrała bój o reelekcję. Następczynią Milagros T. Tan, gubernatorki prowincji Samar, została jej córka Sharee Ann T. Tan. Do jeszcze ciekawsze sytuacji doszło w prowincji Wyspy Dinagat. Dotychczasowa gubernatorka Geraldine Ecleo Villaroman wygrała tegoroczne wybory ... wicegubernatorskie. Jej miejsce zajęła bowiem ... jej matka Glenda Buray Ecleo. Po raz pierwszy w historii Filipin jedną z tamtejszych prowincji będą rządzić wspólnie matka i córka.

Gubernatorką prowincji Ilocos Norte została Maria Imelda Josefa (Imee) Romualdez Marcos, była kongresmenka oraz córka byłego dyktatora Ferdinanda Marcosa i Imeldy Remedios Visitación Ramúaldez Marcos, faktycznej współwładczyni Filipin u jego boku, byłej ministry i gubernatorki Manili. Sam "Żelazny Motyl", jak określa się Imeldę, został po raz drugi członkinią Izby Reprezentantów z okręgu ... Ilocos Norte.

Jak nigdy dotychczas, już przed wyborami było wiadomo, że na czele prowincji Masbate będzie stać na pewno kobieta. O tamtejszy fotel gubernatorski ubiegały się bowiem trzy kobiety: dotychczasowa gubernatorka Elisa Olga Tingcungco Kho, kongresmenka Rizalina Seachon-Lanete i niezależna Judith
A. Espinosa. Z tego pojedynku zwycięsko wyszła ta druga.

Josephine Y. Ramirez-Sato po raz czwarty została wybrana na gubernatorkę prowincji Occidental Mindoro. Carmencita O. Reyes po trzyletniej przerwie powróciła na stanowisko gubernatorki prowincji Marinduque. Na kolejne kadencje gubernatorskie zostały wybrane: Luisa L. Cuaresma w prowincji Nueva Vizcaya, Bellaflor Angara-Castillo w prowincji Aurora, Gwendolyn Fiel Garcia w prowincji Cebu, Maria Rosa Vilma Tuazon Santos w prowincji Batangas i Jum Jainuddin-Akbar w prowincji Basilan.

Po raz pierwszy gubernatorkami zostały (oprócz wyżej wymienionych): Lilia Pineda w prowincji Pampanga, Herminia D. Ramiro w prowincji Misamis Occidental i Emmylou 'Lala' J. Taliño-Mendoza w prowincji Cotabato. Więcej o innych gubernatorkach przeczytasz na stronie http://www.smolec.pl/kobiety/.
seba281
O mnie seba281

Skomplikowany

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka