71 obserwujących
956 notek
783k odsłony
  2326   0

Autostradą przez Wawel. Możliwe? Tak. Na razie przez Kórnik

widok Pomnika Historii z zaznaczoną orientacyjnie drogą i domem do wyburzenia - wbrew opinii konserwatora & gospodarza trenu
widok Pomnika Historii z zaznaczoną orientacyjnie drogą i domem do wyburzenia - wbrew opinii konserwatora & gospodarza trenu

UWAGA: g. 13.41: MOŻNA JUŻ DEKLAROWAĆ INTERNETOWO POPARCIE DLA NASZEGO LISTU OTWARTEGO PROTESTUJĄCEGO PRZECIWKO ZAGROŻENIU ZESPOŁU ZAMKOWEGO - POMNIKA HISTORII - W KÓRNIKU, NA STRONIE: http://www.citizengo.org/pl/signit/15113/view ||| bardzo dziękuję Panu Maciejowi S. za obywatelską pomoc w uruchomieniu tego portalu ||| Wysyłam ten list do różnych mediów, nie zważając na ich opcje polityczne. I proszę o działanie. Uważam, że sprawa jest więcej niż oczywista i więcej niż pilna.
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Wyobraźmy sobie, że wbrew konserwatorowi miejskiemu i wbrew dyrekcji Zamku Królewskiego na Wawelu – spychacze wjeżdżają na Wawel i robią co chcą. Na przykład deptak, albo autostradę, albo pływalnię publiczną. I że to jest legalne, bo „specustawa autostradowa” sprzed lat kilku nie daje możliwości odwołania od administracyjnej decyzji starosty o wywłaszczeniu dowolnego podmiotu prawnego w celu przeprowadzenia publicznej drogi (jakiejkolwiek, nie tylko autostrady – tu wystarczy dowolny pretekst!). Dodam, że urząd konserwatorski nie ma tu prawa weta nawet w przypadku obiektów szczególnie chronionych.

 

I otóż tak właśnie za dwie chwilę (a to oznacza, kto wie, zaledwie kilka dni) może się stać z małym wielkopolskim „Wawelem” – zespołem rezydencjonalnym w Kórniku pod Poznaniem.

 

Miasteczko Kórnik jest tym dla Poznania, czym Wilanów dla Warszawy, prawie tym samym czym dla Krakowa Wawel, a na pewno więcej – niż dla Krakowa Niepołomice czy Pieskowa Skała. Dla polskiego świata naukowego jest zaś tym niemalże, czym Ossolineum. Zamek Kórnicki nie tylko posiada historyczne, nie zniszczone przez komunę wnętrza, a w nich nierozproszone zbiory sztuki, ale i jedną z najcenniejszych Bibliotek w Polsce, do której pielgrzymują naukowcy z całego kraju. Otacza go niezmieniony pod względem obszaru romantyczny park, stykający się z rynkiem (dziś: Plac Niepodległości), którego południowa pierzeja, rząd czterech kamieniczek, należała i należy do założenia zamkowego. Przy rynku stoi stary gotycki (przebudowywany w XVIII i XIX wieku) kościół – dawna kolegiata.

 

Cały ten zespół, według wytyczonych precyzyjnie granic, uznany został rozporządzeniem Prezydenta RP z 2011 roku za Pomnik Historii, co nadaje mu najwyższą z możliwych rangę w klasyfikacji obiektów zabytkowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Obok tego zespołu istnieją dwa cudowne (jeszcze) małe miasteczka: Kórnik i Bnin, rozdzielone wspomnianym zamkiem i parkiem.

 

Z tym wszystkim – kontrastują niezrozumiałe ambicje władz samorządowych, które dążą do uczynienia z Kórnika „pseudometropolii” postępując per  fas  et  nefas. Teraz mają na celu przeprowadzić zupełnie niepotrzebną drogę na zapleczu rynku, czyli Placu Niepodległości (no, może potrzebną tym, którzy dostaną honorarium za jej wykonanie). Wbrew opinii Urzędu Konserwacji Zabytków i wbrew woli gospodarza (dyrektora Biblioteki Kórnickiej PAN), a co gorsza, poza wiedzą tego ostatniego, nastąpiło wszczęcie procedury wywłaszczenia terenu pod drogę, która to procedura może skończyć się nieodwołalnie na początku roku. Co gorsza, pozostałe inwestycje drogowe, otaczające Zamek i Rynek (Plac Niepodległości) zrealizowane zostały tak, jakby wywłaszczenie PAN było już faktem (trakt pieszy wytyczony kilka tygodni temu kończy się na ścianie zabytkowej kamieniczki, która wedle zamiarów włodarzy miasta ma zostać zburzona).

 

Stąd też dramatyczny list Dyrektora Biblioteki Kórnickiej PAN do Prezydenta RP (wysłany 23 grudnia) oraz mój LIST OTWARTY skierowany do najwyższych władz państwowych i przedstawicieli samorządu, a napisany w mieniu Komisji Historii Sztuki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk (list został rozesłany do adresatów przesyłką poleconą, faxem oraz mejlem 24 grudnia przed południem).

[załączone mapkę i plan, na których orientacyjnie zaznaczyłem przebieg drogi dom, który wyburzyć chcą władze gminy, zaczerpnąłem z: http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/Pomniki_historii/Lista_miejsc/miejsce.php?ID=293]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

LIST PROF. TOMASZA JASIŃSKIEGO

DYREKTORA

BIBLIOTEKI KÓRNICKIEJ PAN

DO PREZYDENTA RP

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

Kórnik, 23 grudnia 2014 r.

 

Szanowny Pan

Bronisław Komorowski

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Kancelaria Prezydenta

Rzeczypospolitej Polskiej

Ul. Wiejska 10

00-902 Warszawa

 

Szanowny Panie Prezydencie,

 

w imieniu własnym i pracowników Polskiej Akademii nauk Biblioteki Kórnickiej zwracam się do Pana Prezydenta z prośbą o interwencję u władz Gminy Kórnik i Powiatu Poznańskiego, aby zapobiegły wydaniu zezwolenia na budowę drogi poprzez teren Pomnika Historii; chodzi o obszar szczególnie ważny dla dziedzictwa narodowego, który położony jest na terenie układu urbanistycznego miasta Kórnik, wpisanego do rejestru zabytków w Poznaniu, a który wraz z zamkiem, założeniem parkowym i kolegiatą kórnicką, uzyskał na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 15 czerwca 2011 r. status Pomnika Historii.

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale