11 obserwujących
177 notek
144k odsłony
  393   0

Korea Pn: Nowy reaktor na lekką wodę w ośrodku atomowym

Korea Północna buduje reaktor nuklearny na lekką wodę w ośrodku atomowym w Yeongbyeon (czyt. jongbion) – donoszą południowokoreańskie media. Szef MSZ Korei Południowej oświadczył, że jeśli doniesienia te się potwierdzą, oznacza to złamanie nałożonych na Północ sankcji. Paliwem reaktora na lekką wodę jest wzbogacony uran, co budzi podejrzenia, że KRL-D przetwarza uran i rozwija swój program nuklearny.

Minister spraw zagranicznych Południa Kim Sung-hwan odrzucił deklaracje KRL-D, jakoby wszelkie przedsięwzięcia nuklearne tego kraju miały być wykorzystywane wyłącznie w celach pokojowych. Przeczy temu wypowiedzenie przez Koreę Północną układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT, ang. Non-proliferation Treaty) w 2003 roku. Dyplomata wezwał również reżim w Pjongjangu do podjęcia konkretnych kroków w celu rozbrojenia atomowego, zamiast składania kolejnych deklaracji.

Czas rozpoczęcia budowy reaktora (jeśli faktycznie powstaje on na terenie ośrodka w Yeongbyeon) jest nieprzypadkowy. Sześciostronne negocjacje na temat północnokoreańskiego programu nuklearnego mają się rozpocząć już niebawem. KRL-D może w ten sposób dążyć do wywarcia nacisku na swych partnerów.  Odkąd Korea Północna zbojkotowała spotkanie w grudniu 2008 roku, rozmowy utknęły w martwym punkcie. Dopiero w ostatnich miesiącach pojawiły się spekulacje na temat możliwego powrotu stron do stołu negocjacyjnego.

Jak powiedział cytowany przez agencję Yonhap Siegfried Hecker, były szef amerykańskiego ośrodka atomowego w Los Alamos, nowy koreański reaktor może mieć moc od 25 do 30 megawatów.  Hecker spotkał się z dziennikarzami w Pekinie, gdzie zatrzymał się po zakończeniu eksperckiej podróży do Korei Północnej.

Ponieważ paliwem reaktora na lekką wodę jest nisko wzbogacony uran, budzi to podejrzenia, że KRL-D wzbogaca ten pierwiastek. Do budowy broni atomowej niezbędny jest jednak wysoko wzbocony uran (o dużej koncentracji izotopu 235). Do tej pory Koreańczycy z Północy przeprowadzili dwa testy broni atomowej – w 2006 i 2009 roku.

Marta Polkowska
Źródło: polska-azja.pl na podstawie NTI, Yonhap News
Autorka jest również współpracowniczką serwisu NorthKorea.pl.

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale