11 obserwujących
177 notek
144k odsłony
  293   0

Korea Pd: Mieszkańcy ostrzelanej wyspy boją się nowego ataku

Mieszkańcy ostrzelanej w listopadzie wyspy Yeonpyeong boją się powtórki ataku ze strony Korei Północnej – donoszą południowokoreańskie media. Wszystko przez kolejne ćwiczenia wojskowe, które w pobliżu wyspy planują przeprowadzić siły Południa. Manewry denerwują reżim KRLD, stąd obawy, że Yeonpyeong znów zostanie ostrzelana przez Północ.

Ćwiczenia wojsk Korei Południowej w rejonie przy granicy z Północą odbędą się w najbliższych dniach. Jak informuje agencja Yonhap, stali mieszkańcy Yeonpyeong (ok. 1600 osób) obawiają się, że sprowokują one nowy atak na wyspę. W pierwszym ataku, do którego doszło 23 listopada, zginęły 4 osoby – dwóch marynarzy i dwóch cywili.

W reportażu o sytuacji na Półwyspie Koreańskim (wyemitowanym przez TVN 24 w sobotę, 18 grudnia), Paweł Łukasik rozmawiał z Koreańczykiem, który 10 lat temu przyjechał na Yeonpyeong, by podjąć dobrze płatną pracę. Zajmował się rybołóstwem, które stanowi główne źródło utrzymania większości mieszkańców wyspy. Teraz boi się o życie i poważnie zastanawia nad powrotem na stały ląd, z dala od granicy obu Korei. Yonhap News przytacza wypowiedzi kilku mieszkańców wysepki, którzy, podobnie jak on, mają dość życia pod nosem nieobliczalnych sąsiadów z Północy.

Na Yeonpyeong doszło ostatnio do awantury między autochtonami i grupą uciekinierów z KRLD, którzy zajmują się wysyłaniem na Północ propagandowych ulotek. W przesyłanych za pomocą balonów materiałach uciekinierzy krytykują reżim w Pjongjangu i wzywają obywateli KRLD do walki o demokrację. Władze Korei Północnej uznają te działania za ostrą prowokację – stąd też obawy i niechęć mieszkańców Yeonpyeong do tego typu aktywności.

Co gorsza, Korea Północna ostrzegła w piątek (17 grudnia), że dokona „ataku w samoobronie (…) bardziej niszczycielskiego pod względem siły i zasięgu, niż ten z 23 listopada”, jeśli Południe przeprowadzi zapowiadane ćwiczenia z wykorzystaniem bojowej amunicji. Ostrzeżenie zostało zignorowane przez południowokoreańskie ministerstwo obrony, które potwierdziło, że ćwiczenia odbędą się w terminie. Na przeszkodzie wojskowym stanęła jednak pogoda. Okazało się, że rozpoczęcie zaplanowanych na weekend manewrów prawdopodobnie opóźni się o jeden-dwa dni – podała gazeta „The Korea Times”.

Marta Polkowska
Źródło: The Korea Times, Yonhap News

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale