27 obserwujących
31 notek
37k odsłon
  1501   0

Ostateczne Rozwiązanie

Największa niemiecka zbrodnia II wojny światowej nazywała się "Endlösung der Judenfrage". I tak ją trzeba nazywać. Żydzi - to nasi starsi bracia w nieszczęściu.
 
   Endlösung der Judenfrage - taką nazwą określili Autorzy główną zakładkę portalu ,,Życie za Życie" utworzonego przez Instytut Pamięci Narodowej. We wstępie do tego działu czytamy: "Endlösung der Judenfrage - termin niemiecki oznaczający ,, ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej" - czyli wymordowanie przez III Rzeszę większości europejskich Żydów w okresie ii wojny światowej (1939-1945). Znany na ogół w polszczyźnie za pośrednictwem języka angielskiego jako ,,holocaust" lub ,,shoah".Holocaust (wymawiane - holokaust), pochodzi od greckiego słowa ,,całopalenie". Shoah (wymawiane - szoa), wywodzi się z hebrajskiego słowa ,,kataklizm"...".
    31 marca br. byłem na promocji Portalu w siedzibie IPN  w Warszawie. Poraziła mnie trafność tej dobrze przecież znanej frazy na określenie tamtej strasznej rzeczywistości. Nasz wielki poeta C.K.Norwid pisał: "Ponad wszystkie wasze uroki ty poezjo i ty wymowo, jeden zawsze będzie wysoki - odpowiednie dać rzeczy słowo". Tak właśnie, fachowo i beznamiętnie, nazywał się ten najpotworniejszy w nowożytnej historii plan zrealizowany z iście niemiecką dokładnością.
    Używanie powszechnie stosowanych terminów: holocaust, shoah, zagłada - nie oddaje istoty rzeczy. Pośrednio rozmywa odpowiedzialność faktycznych sprawców tego ludobójstwa. My, Polacy, którzy jako naród jesteśmy ostatnio niewinnie współoskarżani powinniśmy pisząc i mówiąc o tej tragedii używać tego właśnie słowa "Endlösung". Ponad połowę z prawie 6 mln zamordowanych Żydów stanowili Żydzi Polscy. Byli oni obywatelami polskiego państwa. Tu się rodzili, uczyli, pracowali. Tu chowali swych przodków. Stanowili odrębną mniejszość etniczną - z własnym językiem jidysz, z oryginalną wielowiekową kulturą - zniszczoną bezpowrotnie
    Według zamiarów niemieckich po Żydach i Cyganach miało, po zwycięskiej wojnie , nastąpić "ostateczne rozwiązanie kwestii polskiej". Żydzi, a specjalnie Polscy Żydzi, którzy wspólnie z nami zamieszkiwali ten obszar Europy, to nasi starsi bracia w nieszczęściu Tak strasznym, że ich ostatecznie zniszczyło. Nas, z Bożą i obcą pomocą, zniszczyć, unicestwić nie zdążyło. To nieszczęście miało swe niemieckie imię: "Endlösung". I tak je winniśmy nazywać.Bo ten termin tłumaczy i wyjaśnia więcej od często subiektywnych i stronniczych świadectw przekazywanych na ten temat.
 Kornel Morawiecki

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura