Wiadomości wp.pl podały fragment noworocznego orędzia JE Włodzimierza Putina –
gdzie zresztą prezydent Federacji wypadł słabo i nieprzekonująco. W komentarzu podpisanym dwoma skrótami (bart i zel) nie można się z'orientować, co pochodzi od p.Putina, co od Reutersa, a co od bart-a lub zel-a. Warto jednak zauważyć jeden niuans: podano, że p.Putin mówił o „powrocie Krymu” - ujmując to w ironiczny cudzysłów. Tymczasem Krym został w 1954 roku przez śp.Aniceta Chruszczowa prawem Kaduka odłączony od RFSRS i przyłączony do USRS – przy czym nikt mieszkańców wtedy o zdanie nie pytał, a (jak uczciwie podaje Wikipedia): ( http://tiny.pl/qb3xb): „Forma przekazania Krymu Ukraińskiej SRS naruszała prawo ZSRS i obu zainteresowanych republik”.
Mniejsza o to. Wróćmy do tekstu. Znajduje się w nim pochodzące od Reutersa zdanie o FR: „gospodarka pogrąża się w recesji z powodu zachodnich sankcji i spadających cen ropy naftowej - głównego produktu eksportowego Rosji” - co jest prawdą - a następny akapit zaczyna się zdaniem (nie wiem: od Reutersa, czy spółki (bart) i (zel): „Prognozy na rok 2015 przewidują możliwy spadek PKB co najmniej o 4% jeśli ceny ropy pozostaną na poziomie $60.”
Proszę to uważnie przeczytać!
Przede wszystkim: jeśli cena ropy spadnie z $80 na $60 za baryłkę, to Federacja zainkasuje za tę ropę mniej – ale co to ma wspólnego z PKB? Jeśli traktować eksportowaną ropę jako „produkt” - to „Rosnieft” i inne firmy sprzedadzą zapewne ropy nieco więcej – więc i „produktu” będzie więcej, a nie mniej!
Po drugie: spadnie również – tak jak spada i w Polsce – cena ropy, oleju i benzyny. Co oznacza, że gospodarstwa domowe zapłacą mniej za olej opałowy – a więc kupią coś więcej; czyli liczba „produktów” wzrośnie. Producentom będzie bardziej opłacało się produkować, transportować i eksportować – więc wzrośnie i eksport (np. Moskwa, pół roku temu jedno z najdroższych miast świata, dziś stała się dobrym miejscem na zakupy). Po niższych cenach więcej też sprzeda się i w kraju – i za granicą.
Tak więc: Rosjanie odczują to dość boleśnie. Trzeba będzie trochę kawioru odjąć sobie od ust – i wyeksportować. Nie da się wypić tylu włoskich, niemieckich czy francuskich win. Natomiast produkcja w Rosji wzrośnie – a nie zmaleje.
Co i oczywiste: skoro Rosjanie „za karę” będą musieli więcej pracować - to więcej pracując wytworzą WIĘCEJ „produktu”.
To wszystko pokazuje, że wskaźnik „Produkt Krajowy Brutto” (PKB) nie ma nic wspólnego z tym, co ludzie sobie wyobrażają. Mierzy on pieniądze – a nie „produkty”.
To jest zresztą konieczność – jeśli chcemy agregować. Jak inaczej porównać wzrost produkcji czołgów ze spadkiem produkcji spódniczek dla baletnic? Trzeba podawać ich wartość. Jednak w tym momencie przestajemy mierzyć „produkt”, a zaczynamy mierzyć jego „wartość”. A to nie całkiem to samo.
O czym trzeba zawsze pamiętać.
Tak więc: tak samo, jak wojny w Afganistanie i w Iraku obniżyły poziom konsumpcji w USA, tak i spadek cen ropy dotknie FR. Jednak dzięki temu, że ani USA ani FR nie należą do €uro-zony, kurs dolara wtedy mógł spaść - a teraz spada kurs rubla – i gospodarka może nadal się kręcić.
Nie mówię, że to jest „dobre”' Nauka w ogóle NIGDY nie może orzec, co jest „dobre”, a co jest „złe”. Rosjanin zamiast pić dłużej popracuje; czy to jest korzystne – czy niekorzystne?
Ja tylko pokazuję fakty i konsekwencje.
Urodzony 27 października 1942 r. w Warszawie, Absolwent liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, student Wydziału Matematyki (5 lat) i (równolegle) Wydziału Filozofii (magisterium) Uniwersytetu Warszawskiego, w 1965 r. aresztowany (List 34), nastepnie de facto zawieszony, studiował w tym czasie psychologię, prawo i socjologię, w 1968 r. powtórnie aresztowany i relegowany z uczelni, odzyskawszy dzieki temu papiery zdał jako ekstern egzamin magisterski z filozofii. Uczestnik seminarium Teorii Podejmowania Decyzji profesora Klemensa Szaniawskiego, Przewodniczący sekcji Socjocybernetyki w Polskim Towarzystwie Cybernetycznym. Członek wielu towarzystw PTE, TNOiK, PTCyb i inn. Wykładał Teorię Podejmowania Decyzji w Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka