Janusz  Korwin-Mikke Janusz Korwin-Mikke
3676
BLOG

Znów za tanio

Janusz  Korwin-Mikke Janusz Korwin-Mikke Polityka Obserwuj notkę 57

Po części wskutek kłopotów Rosji na rynku staniały paliwa. Co, oczywiście, oznacza, że dziennikarze wzięli się za ratowanie producentów paliw.  
Ale, uwaga: jeszcze niedawno ratowali nas przed np. tanim rosyjskim węglem. Tymczasem Kompania Węglowa postanowiła przestać fedrować na hałdę – tylko sprzedaje węgiel za pół dotychczasowej ceny!  
W wyniku tego import węgla z Rosji, Australii i RPA przestał się opłacać. Dziennikarze zadowoleni?  
Ale-ż skąd!  
Dziennikarze labidzą, że konkurenci  Kompanii Węglowej – oraz importerzy węgla ponoszą straty!!
http://tiny.pl/q3s43
Najwyższa pora, by PT Żurnaliści nauczyli się: celem gospodarki jest dobro konsumenta – a nie producenta! Producenci są potrzebni tylko wtedy, jeśli chcemy, by coś wyprodukowali. Czytając zaś gazety i ogladając telewizję można odnieść wrażenie, że ludzie istnieją tylko po to, by producenci mieli komu sprzedawać swoje towary!!!
Jeśli by przylecieli Marsjanie i zaczęli nam dawać paliwa w cenie dziesięć razy niższej niż obecna – to WSZYSTKICH producentów wzięliby Diabli – ale przecież byłoby doskonale!?  
Tak- czy nie?  
Nie?!?
W takim razie proszę zauważyć, że powietrze mamy całkiem za darmo – i nikt nie ujmuje się za producentami powietrza. Nie ujmuje się za nimi – bo ich nie ma. Ale gdyby powietrze było produkowane na zasadach komercyjnych, istniały setki firm żyjących z produkcji powietrza – i ktoś zaproponował, by powietrze było za darmo – to Żurnaliści podnieśliby ogromny wrzask: ile firm straci zyski, ilu ludzi straci pracę przy produkcji powietrza! Katastrofa! Klęska dla gospodarki!  
I tłumaczyliby, że powietrze produkowane jest według najlepszych receptur – a takie powietrze powszechnie dostępne, to wiadomo:zanieczyszczone. A w ogóle nie wiadomo, czy dla wszystkich go starczy?  
Tak się dzieje - bo ogłoszenia w gazetach dają producenci – a nie konsumenci. I dziennikarze odruchowo stają po stronie producentów – a nie konsumentów.  
I robią to nie tylko socjaliści. Wielu dziennikarzy uważa, że stając po stronie producentów, w myśl zasady: „Co dobre dla General Motors, to dobre dla USA” - bronią kapitalizmu!!!  
Nieprawda! Kapitalizm – to ustrój idealny dla Konsumentów.A producenci, pod groźbą bankructwa, muszą robić badania rynku, by produkować dokładnie to, co chcą konsumenci.  
Dlatego właśnie większość kapitalistów – zwłaszcza tych Wielkich – nienawidzi kapitalizmu. Chcą, by wszystkim kierowali urzędnicy państwowi.  A opinią sterowali Żurnaliści.  
A już oni ich wszystkich przekupią!  
Wróćmy do problemu Kompanii Węglowej. Dlaczego ona może tak tanio sprzedawać?
Po prostu: JE Ewa Kopacz obiecała dopłaty do zagrożonych kopalni!!!  KW sprzedaje więc poniżej kosztów – ale liczy, że wraz z dopłatą wyjdzie na swoje! Co więcej: twierdzi, że inne spółki muszą się z tym pogodzić, bo „mamy wolny rynek”.  
Jaki”wolny” - skoro „Rząd” dopłaca?!?
P.Zbigniew Stopa, prezes lubelskiej spółki „Bogdanka” mówi: „Oczekująca wsparcia publicznego Kompania Węglowa sprzedaje teraz węgiel poniżej kosztów wydobycia, co uderza w pozostałe podmioty działające na zasadach rynkowych, w tym w Bogdance.  
Żurnalista pyta: Jak zapobiec polsko-polskiej wojnie węglowej? I dostaje odpowiedź:  
„Powinna zostać ustalona dolna granica ceny węgla, poniżej której sprzedawać nie wolno”.  
Prawdziwie wolnorynkowe rozwiązanie: przestać gnębić kopalnie haraczem na walkę z Globalnym Ociepleniem, nie dopłacać do niczego – i niech złe kopalnie się zamykają – jakoś nikomu nie przychodzi do głowy..

Urodzony 27 października 1942 r. w Warszawie, Absolwent liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, student Wydziału Matematyki (5 lat) i (równolegle) Wydziału Filozofii (magisterium) Uniwersytetu Warszawskiego, w 1965 r. aresztowany (List 34), nastepnie de facto zawieszony, studiował w tym czasie psychologię, prawo i socjologię, w 1968 r. powtórnie aresztowany i relegowany z uczelni, odzyskawszy dzieki temu papiery zdał jako ekstern egzamin magisterski z filozofii. Uczestnik seminarium Teorii Podejmowania Decyzji profesora Klemensa Szaniawskiego, Przewodniczący sekcji Socjocybernetyki w Polskim Towarzystwie Cybernetycznym. Członek wielu towarzystw PTE, TNOiK, PTCyb i inn. Wykładał Teorię Podejmowania Decyzji w Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka