1 obserwujący
32 notki
7991 odsłon
  192   1

Jesteśmy Polakami, czy Europejczykami - różne dygresje, przemyślenia, wycinkowe obserwacje

Podobnie jest z byciem Europejczykiem. To nie ode mnie zależało, że nim jestem, więc trudno bym z tego powodu miał czuć się dumny. Faktem jest, że w Europie czuję się dużo bardziej swobodnie, bezpiecznie i u siebie niż poza nią. Choć nawet i tu może być chyba różnie - ze względu na niezłą znajomość francuskiego np. w Maroku czuję się pewnie, poruszam się sprawniej niż zapewne bym sobie dawał radę w wielu krajach europejskich komunikując się tylko po angielsku z ludźmi, którzy go nie znają. Nie mam jednak przy tym złudzeń - wiem, że tak pewnie i swobodnie mogę się czuć w Maroku tylko w pewnych miejscach i sytuacjach.

Europa podczas swojej ekspansji dopuściła się wielu zbrodni, ale chyba wszystkie, a przynajmniej zdecydowana większość cywilizacji ma za sobą wiele niegodziwości i przemocy, skala często wynikała tylko z dostępnych możliwości popełniania tych niegodziwości. Europa dała całej ludzkiej cywilizacji gigantycznie dużo, chyba zdecydowanie najwięcej przez całe tysiąclecia rozwoju ludzkości, dała jej cywilizację naukowo-techniczną,  olbrzymi postęp. Gdyby nie ona, świat byłby zupełnie inny i sądzę, że warunki życia większości ludzi byłyby dużo dużo gorsze. Nawet jeśli biorąc pod uwagę obecne trendy demograficzne cywilizacja europejska zniknie albo się totalnie przeistoczy, to wciąż to co ona osiągnęła i dała pozostanie jej olbrzymim wkładem dla rozwoju całej ludzkości dla całego okresu jej istnienia. Dlatego nie ma zatem żadnych podstaw do jakichś przeprosin, bicia się w piersi i kompletnie nie rozumiem, jak rozsądni ludzie mogą tego nie widzieć, jest w tym zła wola oraz zaślepienie.

Ten ciąg rozważań jest dość chaotyczny, ale stanowi też pewnego rodzaju wprowadzenie do moich dwóch kolejnych postów, na temat Francji oraz Rosji, naszego stosunku do nich, ich pewnych wybranych cech charakterystycznych oraz omówienia małych zbiorów szczególnie udanych moim zdaniem utworów muzycznych z tych krajów.

W każdym razie wydaje mi się też, że w bieżącym poście jest dużo interesujących (przynajmniej moim zdaniem) kwestii, gdyby ktoś się którymiś z nich zainteresował i zechciał odnieść się, to jakiś cel tej notki byłby zrealizowany. Jeśli nie, cóż, innym celem było jakieś uporządkowanie moich przemyśleń...

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo