Zostaw za sobą piękna ślady...
Szczęście to codzienne odczuwanie własnego wolnego istnienia
136 obserwujących
1401 notek
1058k odsłon
1096 odsłon

Dlaczego D. Trump odwiedzi Danię?

Wykop Skomentuj16

Chyba dla wszystkich zaskoczeniem jest, że Donald Trump przy okazji wizyty w Polsce na przełomie sierpnia i września tegoż roku, oprócz wzięcia udziału w uroczystościach 80 rocznicy wybuchu w Polsce II Wojny światowej odwiedzi też małą Danię.

Oczywiście cały proces dojścia do owej wizyty przeprowadzono zgodnie z procedurami dyplomatycznymi: wpierw Królowa Danii Małgorzata II wystosowała zaproszenie do D. Trumpa, później były rozmowy urzędników amerykańskich i duńskich, by w ostateczności ustalić plan tej wizyty i poruszane w niej tematy. 

Ogólnikowo podano, że na agendzie tego spotkania będą takie kwestie jak: gotowość do zmierzenia się ze wspólnymi wyzwaniami w dziedzinie bezpieczeństwa czy też czy dwustronne spotkania z liderami biznesu. Premier Danii Mette Frederiksen uściśliła w oświadczeniu, że Trump będzie z małżonką w Danii w dniach od 2 do 3 września. „USA są najważniejszym i najsilniejszym sojusznikiem Danii w NATO. Nasi żołnierze stoją ramię w ramię w punktach zapalnych całego świata i w obronie bezpieczeństwa Europy” – napisała premier. 

W jednym z oświadczeń wskazano też, że "wizyty Prezydenta i Pierwszej Damy w obydwu krajach mają też podkreślić historyczne związki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską i Danią oraz, że kwestie bezpieczeństwa" są najpilniejsze. 

Warto zauważyć, że mówi się w oświadczeniach o tym, że tak naprawdę Polska i Dania są największymi w Europie sojusznikami NATO i USA, co ma też bardzo istotne znaczenie w odniesieniu do faktu, że D. Trump postanowił odwiedzić własnie - oprócz Polski - Danię. 

Tyle tylko, że o czym w dziedzinie bezpieczeństwa rozmawiać będzie D. Trump w Polsce a szczególnie w Danii. 

Odpowiedź na to pytanie przynosi portal wpolityce.pl. 

W jednym z artykułów na owym portalu zatytułowanym "Putin będzie wściekły! Nord Stream 2 może nie powstać w planowanym terminie. Wszystko zależy od władz Danii" czytamy: 

"Budzący kontrowersje gazociąg Nord Stream 2 może nie powstać w planowanym terminie, tj. do końca 2019 r., jeśli władze Danii w ciągu najbliższych kilku tygodni nie wydadzą zgody na poprowadzenie rur przez swoje terytorium  

(...)  

Powstająca magistrala gazowa, której koszt szacowany jest na ok. 9,5 mld euro, otrzymała już podobne zgody od kilka krajów bałtyckich, ale nie od Danii. Odpowiednie wnioski z proponowanymi trasami rurociągu, złożone przez inwestorów w Duńskiej Agencji Energii, od miesięcy czekają na rozpatrzenie, pod znakiem zapytania stawiając wyznaczony na koniec roku termin zakończenia prac  

(...)   

Jednak sprzeciw wobec nowego gazociągu zgłosiły Polska i kraje bałtyckie, wskazujące, że zwiększy on zależność Europy od Rosji, a administracja USA zagroziła objęciem przedsięwzięcia sankcjami. Rosja utrzymuje, że Nord Stream 2 to przedsięwzięcie czysto komercyjne". 

Warto też zauważyć, że Dania blokując Nord Stream 2 jednocześnie wyraziła zgodę na budowę gazociągu Baltic Pipe Project, który niejako ma stanowić alternatywę dla rurociągów Gazpromu a Dania ma być jednym z najważniejszych partnerów tegoż przedsięwzięcia. I może to też przyczynia się do blokady przez Danię budowy Nord Stream 2. A ta blokada jest nadzwyczaj korzystna dla Polski. 

image

Źródło: https://www.baltic-pipe.eu/pl/o-projekcie/ - Gazociąg po dnie Bałtyku jako fragment Baltic Pipe

Oczywiście Rosjanie przedstawili już w 2018 roku alternatywny plan jego położenia z ominięciem Danii, które ma przebiegać przez wąski pas w obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej Szwecji na północ od wyspy Bornholm, aż do granicy z wodami Niemiec. Jak na razie jest to tylko scenariusz, który miał już w 2018 roku zmusić jednak Danię do wyrażenia zgody na budowę Nord Stream 2 przez wody terytorialne tego kraju.  

Jak widać Dania nie uległa Gazpromowi i dalej blokuje ową budowę i sądzę, że chyba rozmowy na ten temat D. Trumpa z Duńczykami będą clou tychże rozmów. I oczywiście należy się spodziewać, że D. Trump będzie naciskał na dalszą jego blokadę przez Danię, co oczywiście znacznie przedłuży budowę owego gazociągu, co pozwolić może na skonkretyzowanie planów budowy Baltic Pipe a może nawet rozpoczęcie tej budowy.   


Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com


Post jest chroniony prawem autorskim. Może być kopiowany w całości lub w części jedynie z podaniem źródła tekstu na bloggerze lub innym forum, gdzie autorsko publikuję. Dotyczy to również gazet i czasopism oraz wypowiedzi medialnych, w których konieczne jest podanie moich personaliów: Krzysztof Jaworucki, bloger "krzysztofjaw".

Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka