Dziś Kościół wspomina Tomasza z Akwinu - najważniejszego myśliciela średniowiecznego dla prawicy konserwatywnej i narodowej.
Jego pojęcia w znacznym stopniu ukształtowały myślenie Europy, także elit I Rzeczpospolitej w której tomizm był popularny szczególnie długo. Do jego myśli nawiązywało także młode, katolickie pokolenie ruchu narodowego tuż przed wojną i w czasie okupacji. Dziś tomizm w Polsce jest rozwijany m.in. na UKSW i na KUL (z neotomizmu czerpał m.in. Karol Wojtyła).
Przez postmarksistów - intelektualny główny nurt w Polsce - Tomasz kojarzony jest z "zacofanym" średniowieczem, podczas gdy w rzeczywistości był odważnym reformatorem filozofii chrześcijańskiej, wprowadzającym do niej kontrowersyjnego wówczas pogańskiego Arystotelesa. Najważniejsze idee Tomasza z Akwinu, takie jak jedność Wiary i Rozumu, a nie przeciwstawianie ich sobie, są szczególnie aktualne dziś. A jego najważniejszy traktat polityczny "O Królowaniu" napisany jako prezent dla króla Cypru, silnie inspirowany "Polityką" Arystotelesa, powinien należeć do lektur obowiązkowych każdego wykształconego człowieka, zajmującego się życiem publicznym.
Inne tematy w dziale Kultura