Blog
Tylko po co?
Krzysztof Leski
Krzysztof Leski b.mgr inż.historii, b.dziennikarz mediów wszelkich, od dawna bezrobotny
213 obserwujących 3086 notek 6004909 odsłon
Krzysztof Leski, 8 kwietnia 2010 r.

"Wiadomości" wirtualne

"Wiadomości" TVP przed chwilą, na czołówce, doniosły o "sensacyjnym sporze senatorów PO z posłami PO". Wieść brzmi: Senat może odrzucić sejmową nowelizację ustawy o IPN. Bardzo chciałbym w to wierzyć, ale po pierwsze głęboko wątpię, czy to możliwe, po drugie - jeśli nawet tak się zdarzy, niewiele to zmieni. Analizy tych kwestii w "Wiadomościach" zabrakło.

News oparty jest na stanowisku komisji, która z inicjatywy m.in. sen. Jana Rulewskiego z PO zaproponowała zmianę tych przepisów nowelizacji, które czynią ją groźną - czyli uzależniają prezesa, a tym samym cały IPN, od woli bieżącej większości sejmowej. "Komisja rekomenduje Senatowi..." - owszem. I co z tego?

W Sejmie stanowisko komisji jest istotne, choć niczego nie przesądza. Senat jest izbą małą, komisje liczą po kilku senatorów, żaden trzeźwy obserwator nie emocjonuje się nadmiernie dyskusjami w komisji. Tu bowiem, inaczej niż w Sejmie, senatorowie chętniej kierują się własną intuicją, potem - stanowiskiem swego klubu. W komisjach wolno wszystko, bo ryzyko jest żadne - najczęściej dziennikarzy tam nie ma.

W przypdku IPN sytuacja jest szczególnie klarowna. Wiemy, że w ośmioosobowej komisji, w której PO ma 5, a PiS - 3 senatorów, Rulewski stanął przeciw sejmowym kolegom. Krzysztofa Piesiewicza najpewniej nie było. To już remis. Może ktoś jeszcze zmienił zdanie, może wyszedł - i rekomendacja poprawek zgodnych zgrubsza z postulatami PiS staje się całkiem realna.

"Wiadomości" nie próbowały odkryć, czy ogół senatorów PO ma już świadomość propozycji komisji, jak się do tego odnoszą, co na to władze klubu parlamentarnego PO. Regularnym skandalem jest zaś posumowanie newsa w dupszpanie słowami: "Senat chce zmian w ustawie...". Powtarzam: chciałbym, aby przepowiednia się ziściła, ale bardzo wątpię, że tak się stanie. Nawet zaś, jeśli tak,  to Sejm najpewniej poprawki odrzuci, bo w tej sprawie PO wszak zdania nie zmieni. To nie palenie w knajpach, nad czym Sejm głosował dziś nieco zaskakująco.

PS. Onet.plpoinformował pośrednio o zmianie konstytucji. Zamieścił bowiem notkę, iz odtąd wybory prezydenta RP zarządza Radio Zet.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • Gratulacje Od 4 lat nie napisałem w s24 słowa. Ani posta, ani komentarza. I nie zamierzam....
  • TGV Napoleon Od 4 lat nie napisałem w s24 słowa. Ani posta, ani komentarza. I nie zamierzam....
  • @wzusiech Już rozumiem, z kim mam do czynienia. Przerost ambicji. Żegnam.

Tematy w dziale